Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Dohra odhalení testů Blesku: „Medové“ Včelpo dluží 22 milionů a je na prodej

Autor: jer, ČTK - 
17. října 2017
17:40

Veterináři zahájili s firmou Včelpo vlastněnou Českým svazem včelařů další řízení. Tentokrát kvůli nesprávné manipulaci s vedlejšími živočišnými produkty. V úterý to sdělil zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer, firmě opět hrozí milionová pokuta. Podle svazového webu je Včelpo na prodej. Společnost dluží 22 milionů korun a čelí dvěma soudním sporům o pět milionů. Včelpo prodávalo med s antibiotiky, která jsou v EU zakázaná. Na antibiotika upozornily testy deníku Blesk.

Včelpo má pozastavenou obchodní činnost do začátku listopadu. Firma v minulém týdnu informovala, že požádá o dřívější povolení obchodovat, protože „udělala tlustou čáru za neslavnou minulostí“. Společnost si nechala udělat audit po činnosti předchozího vedení a medy a medové produkty, které nesplňovaly podmínky pro prodej, poslala na spálení. Právě u nich ale veterináři objevili další prohřešek.

V sudech byla místo medu podivná tekutina

„Při kontrole obsahu 28 sudů, ve většině z nichž měl být uložen med určený k likvidaci ve spalovně v Moravskoslezském kraji, bylo v závěru uplynulého týdne zjištěno, že ve většině z nich se namísto deklarovaného medu nachází blíže neidentifikovatelná zkvašená tekutina,“ řekl Majer. Navíc množství tekutiny neodpovídalo popiskům. Veterináři zásilku zdokumentovali, odebrali vzorky a informovali policii.

Nynější prohřešek podle Majera nepředjímá posouzení veterinářů, zda společnost znovu získá povolení k obchodního provozu.

Včelpo má z dřívějška od veterinářů pozastavenou činnost, protože nedokázalo doložit informace o původu surovin k vyrobeným medům a nesplnilo kvalitativní požadavky u některých medů.

Předsedkyně svazu Jarmila Machová dříve sdělila, že za nedohledatelnost původu medu může policie, která dokumenty sebrala kvůli šetření případu, jak se do prodávaného medu dostala antibiotika. „Mezitím, co se řešilo odvolání, jsme dostali zpátky od policie dokumenty, které nám zabavili minulý rok, takže můžeme dostupnost prokazovat,“ řekla v úterý.

Video Zeman o antibiotických medech: V zájmu včelařů i zákazníků zlepšeme kontroly. - Blesk TV

Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty. Podle dřívějšího vyjádření Machové byl letos odvolán jednatel podniku Panagiotis Margaritopoulos, na jaře ho nahradil Miroslav Kovář.

Vedení svazu včelařů předloni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával do českého medu ukrajinský med s antibiotiky. Užití antibiotik odhalil deník Blesk. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Následně Včelpo začalo medy znovu prodávat, dokud mu to veterináři opět nezakázali.

obamovaprdeI ( 18. října 2017 22:16 )

Blesk statečně vybojoval monopol pro fy Medokomerc. A již své monopolní postavení na trhu využívá - ceny medu za loňský rok se zvedly o cca 35%.

paralenka ( 17. října 2017 23:52 )

Nějak jsem si nevšimla, že by uvedený med byl stažen z prodeje, v Hrušce je nepřetržitě k mání. Naštěstí se mě to netýká, máme včelaře v rodině, ale řetězec Hruška nijak na tuhle nepříjemnost nereagoval, takže netuším, jak moc důsledné Včelpo bylo!

noacojezase ( 17. října 2017 22:53 )

Tak si se trefil, máš pravdu.

ivoadIIer ( 17. října 2017 22:31 )

Jen blbec nakupuje med v obchoďáku, kdo má konexe, tak nakupuje med přímo od včelaře. Ten dovážený humus v hypermarketech ať si sežerou looseři.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud