Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Češi nesnáší normy. Potom neotevřou sýr anebo konzervu. Kdo jim pomůže?

Autor: Zuzana Zelenková - 
12. října 2017
16:38

Nemůžete otevřít sýr anebo konzervu? Výrobce nejspíš neznal nějakou normu, která by oběma stranám pomohla ku spokojenosti. Je řada takových, které Čechy zvedaly ze židlí, jako norma na velikost kyselých okurek, případně na to, jak má vypadat záchodové prkénko. Češi všeobecně špatně přijímají jakoukoli normalizaci, byť je pro jejich dobro. Podle Sdružení českých spotřebitelů tomu nepřidávají politici, kteří sem tam nějakou tu normu zesměšní. Potom se špatně otevírají obaly nebo odstraňuje dvojí kvalita potravin.

Proč lidi pohlížejí na normy skrze prsty a kde se vzal odpor? „Před rokem 89 byla u nás technická normalizace na velmi vysokém stupni vývoje. Bohužel přišli sociální inženýři s tím, že by se tento pojem dal vztáhnout na jednotlivé lidské osudy. To po roce 89 zapříčinilo odpor k normalizaci,“ vysvětlil Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů v narážce na takzvanou „normalizaci“. Tedy události sedmdesátých let.

Nevědomost je na straně spotřebitelů, ale i na straně výrobců. Často nemají ponětí o tom, že dané výrobky mohou mít své postupy a normy, které by oběma stranám zjednodušily život. Velmi se to potom týká seniorů. Sdružení českých spotřebitelů proto na svém webu zavedlo i takzvaného „Senior ombudsmana“. Senioři se tak mají kam obrátit. Sdružení jim navíc nabízí i nejrůznější besedy.

Dostat se do konzervy? Nemožné!

V souvislosti se seniory je pro Sdružení českých spotřebitelů velkým tématem otevíratelnost obalů. „Někomu se může stát, že si koupil výrobek, a nedokázal ho otevřít, otevřel ho s velkými potížemi, nebo se dokonce pořeže nožem, protože ho na otevření musí použít. Někdy se také stává, že člověk daný výrobek při dobývání poškodí. Následně už ho kvůli tomu nedokáže reklamovat,“ popsal pro Blesk.cz Libor Dupal, předseda správní rady sdružení.

A co Čechy „hněte“ nejvíc? Podle Dupala jde o průřez celým spektrem výrobků. Největší problémy ale dělají zubní pasy, baterie anebo třeba konzervy.

To potvrzují i samotní spotřebitelé. Blesk.cz oslovil několik lidí s tím, jestli mají občas problém, aby se dostali do nějakého výrobku. Nejednalo se o seniory a světe, div se, i lidi v produktivním věku mají nejeden obalový problém.

„Problém je otevřít i obyčejnou konzervu – ty otvíráky, které se dneska prodávají, jsou z pofidérního materiálu,“ rozčílil se Vladimír B. (53). Nejinak na tom je Zuzana Š. (26), i ona má svůj nedobytný produkt. „Nejhorší je to s trojúhelníčkem sýru. Jsou tam super červené pásky, za které stačí zatáhnout. V ruce nakonec mám červené pásky a zbyde mi i dokonale zabalený sýr. Už léta to nekupuju právě kvůli tomuhle,“ prozradila mladá žena. Podle Markéty M. (28) jsou nejhorší vakuované šunky nebo sýry, které často mají špatně oddělený „otevírací“ růžek. „Já mám největší problém s olejovkami, někdy se mi podaří ulomit otevírací čudlík a je to nedobytné,“ prozradil Luděk F. (45).

Pomáhá sdružení i ministerstvo

Sdružení v současnosti upozorňuje výrobce a specializované poradny na to, že existují normované postupy, které by jim zaručily lepší otevíratelnost a spokojenější zákazníky.

Snaží se ale třeba i ministerstvo obchodu a průmyslu, ti na to jdou z legislativní stránky věci. Ať jsou to české normy, nebo případný vznik a aplikace těch evropských.

„Legislativní návrh, který Evropská komise k nějaké normě předloží, zasílá Evropskému parlamentu a Radě EU. Ta je tvořena členskými státy. Na jednání potom jezdí zástupci české státní správy. To aby to bylo příjemnější pro spotřebitele, jsou to diskuse, které vedeme přímo na místě. A to nejen v případě otevíratelnosti obalů,“ prozradila pro Blesk.cz Jitka Savin z ministerstva obchodu a průmyslu.

Podle ní se všichni snaží, aby byly normy co nejpřijatelnější pro lidi, kteří se podle nich ve finále mají řídit. Nemá jít o direktivní nařízení, výrobcům musí zůstat určitý prostor pro vlastní kreativitu ve vytváření konečných produktů.

djaba ( 12. října 2017 20:59 )

Rmálně , sem neobjevil inteligentní votvírák na konzervy .

ivoadler ( 12. října 2017 18:34 )

Díky antikomunistické debilitě se s vaničkou vylilo i dítě. Takových případů by se našlo... A blbost trvá a trvá§

ov21 ( 12. října 2017 18:23 )

potvrzuji, baterie se velice špatně otevíraji, a kdyz už ji s námahou otevřu vubec to není k žrádlu

lm2209 ( 12. října 2017 18:15 )

*** zasraný jděteb do ***E

_vlk ( 12. října 2017 18:03 )

Vy nejste normální

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud