Nechybělo málo a Nuselský most mohl vypadat úplně jinak. Stát se z něj mohl třeba i most řetězový, ačkoliv se tak nestalo. „S prvním nápadem přemostit údolí přišel konstruktér ocelové haly pražského hlavního nádraží, kterým byl inženýr Jaroslav Marjanko, v roce 1903. Navrhnul tehdy ocelový obloukový most o rozpětí 100 metrů,“ prozradil vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK) Jan Zemánek.

A to byl teprve začátek. Myšlenka vzniku Nuselského mostu pokračovala celým sledem různých soutěží a návrhů, které se předháněly v tom, jak by stavba mohla vypadat. Do první oficiální soutěže se v letech 1926 až 1927 přihlásilo celkem 29 uchazečů. Tehdy došlo k udělení dvou prvních cen: jednu si odnesl plnostěnný oblouk ze Škodových závodů autorů Kopeček – Hofman, další ocenění získal železobetonový návrh bratrů Vyhnánků a architekta Čenského. Zajímavostí této soutěže byl návrh visutého řetězového mostu, který opět přišel ze Škodových závodů.

Vizionářský návrh

Následující soutěž roku 1933 poznamenala hospodářská krize po krachu na newyorské burze. Zadání bylo oproti tomu předchozímu střídmější. Právě v této soutěži se objevil jeden pozoruhodný a vizionářský návrh. „Byl to návrh neúnavného profesora Bechyněho, který svým pojetím zasel semínko řešení dnešního mostu. Stavba totiž měla obsahovat dutou rouru klenbového charakteru s úmyslem propojit obě předpolí podzemní dráhou,“ popsal Jan Zemánek, že už za první republiky někdo dokázal uvažovat o vedení neexistujícího pražského metra vnitřkem mostu.

Nuselské údolí roku 1958 před vlastní stavbou mostu
Nuselské údolí roku 1958 před vlastní stavbou mostu
Autor: ČTK/Krejčí Bedřich

Ani v tomto případě se ale nestavělo. Těsně před vypuknutím druhé světové války se hovořilo o rozpracování Bechyněho návrhu, ani po porážce nacistů se ale nerealizovalo nic. „Na svět přichází předpjatý beton, který je v zahraničí ověřený. Proto poslední soutěž z let 1959 až 1961 přijímá 30 návrhů. Tehdejší rada hlavního města schvaluje 23. října 1962 zadávací projekt současného mostu přes Nuselské údolí,“ dodal ke spletité cestě k finálnímu řešení mostu Jan Zemánek. Jak pokračoval příběh vzniku Nuselského mostu, prozradíme v pokračování našeho seriálu.

Podívejte se na fotografie starého Nuselského údolí a vizionářského profesora Bechyněho:

Fotogalerie
11 fotografií

Blesk.cz nedávno navštívil průběh rekonstrukce Nuselského mostu:

Video
délka: 00:37.04

Oprava Nuselského mostu Denisa Cingelová