Včelpo nesmí dál prodávat med. Veterináři společnosti zamítli odvolání

Autor: base, ČTK - 
25. září 2017
15:20

Veterináři zamítli odvolání společnosti Včelpo proti pozastavení její obchodní činnosti. Firmu vlastní Český svaz včelařů. Činnost mu na konci srpna pozastavili na dva měsíce, zhruba do listopadu tak nesmí prodávat med, řekl v pondělí zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. Nyní se čeká na další správní řízení o pokutě, která může dosáhnout až deseti milionů korun. Podle předsedkyně svazu Jarmily Machové už Včelpo situaci napravilo a požádá veterináře o znovupovolení provozu.

„Společnost v současnosti nesmí med vykupovat, zpracovávat, ani distribuovat. Proti rozhodnutí není odvolání. Schválení je pozastaveno na dobu 60 dnů, ve které má odvolatel možnost provést nápravu závadového stavu. V opačném případě bude zahájeno správní řízení ve věci odejmutí schválení,“ sdělil Majer. Včelpo podle předchozích informací od veterinářů nedokázalo doložit informace o původu surovin k již vyrobeným medům, a nesplnilo kvalitativní požadavky u některých medů.

Předsedkyně svazu dříve řekla, že za nedohledatelnost medu může policie. Kvůli šetření případu, jak se v minulosti do prodávaného medu dostala antibiotika, která se v ČR nesmí používat, dokumenty totiž prý vzala.

„Mezitím, co se řešilo odvolání, jsme dostali zpátky od policie dokumenty, které nám zabavili minulý rok, takže můžeme dostupnost prokazovat,“ řekla v pondělí. Medy, u kterých veterináři našli chyby, jsou přesunuté do skladů mimo Včelpo a zapečetěné, dodala. „S tím byli veterináři spokojení. Myslím, že si to přišli i prohlédnout,“ sdělila Machová. Medy, které podle veterinářů nesplnily kvalitativní požadavky, se podle ní dají použít v potravinářství nebo do medoviny. Podnik chce v následujících dnech požádat o opětovné povolení prodeje.

Antibiotika v medu odhalil test Blesku

Kvůli přítomnosti antibiotik v medu, která odhalil Blesk, dostal už podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty. Podle dřívějšího vyjádření Machové byl letos odvolán jednatel podniku Panagiotis Margaritopoulos, na jaře ho nahradil Miroslav Kovář.

Jak už dříve informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na svém webu, v medu byly například látky, které vznikají při vyšších teplotách při zpracování medu, enzymy v medu nebyly dostatečně aktivní, což je ukazatelem starého medu.

Ministerstvo zemědělství dříve sdělilo, že se na fungování Včelpa zaměřilo a bude ho i nadále sledovat, o čemž svědčí právě veterinární kontroly. Nyní však úřad uvedl, že problematika Včelpa je zcela v působnosti SVS.

Už v roce 2015 byla nalezena rezidua antibiotik v medu, na které jako první upozornil test deníku Blesk. Poté byla firmě Včelpo od veterinářů udělena pokuta ve výši 1,2 milionu korun, další pokutu od SZPI 5,9 milionu korun dostali prodejci medu. Vedení svazu včelařů v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy. Používání antibiotik při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Loni firma med po veterinárním vyšetření opět začala prodávat.

Podívejte se na video, kde expert komentuje skandál:

Video Dovážet med? Nesmysl, vystačíme si, komentuje expert medový skandál. - Eva Fraňková

krakonos5000 ( 25. září 2017 18:10 )

Policie zabavila počítače a veškerou dokumentaci. V závěsu za ní jde SVS a ukládá postih za to, že nemohou předložit dokumentaci. A hned vyskakují reklamy fy Medokomerc. Něco tu smrdí a není to ten med.

kupredu-leva ( 25. září 2017 15:57 )

Koncetrace antibiotik v tom medu byla v řádech deset na mínus dvanáctou. Pokud by jsi chtěl sníst tolik medu, aby to bylo jako jedna tabletka antibiotik, potom by jsi ho musel sníst na posezení asi 1500 tun. Ale pro konkurenční boj se to hodí.

moiaza ( 25. září 2017 15:53 )

Brzy nám zákaži chléb, máslo, mléko,a později vše co jde. Není možné, že bychom nepochcípali. Ve všem se dá najít něco. Co nám nezákaže EU, to nám zákaži naší politici.

zarazenyprd ( 25. září 2017 15:52 )

V medu z Ukrajiny se našla zakázaná antibiotika.

..krakonos500 ( 25. září 2017 15:50 )

Med z Medokomerc je dovážený z Bulharska, Moldávie, Rumunska, Slovenska, Španělska a Ukrajiny, mimo Evropu jsou dodavateli z Argentiny, Čile, Salvadoru a Uruguaye. (viz jejich web) Tfuj. Čeští včelaři med do výkupu Medokomerc dávají jen minimálně pro nízkou výkupní cenu - na rozdíl od inzerované ve skutečnosti dávají jen 40,- až 60,-Kč/kg. V maloobchodě potom za něj chce Medokomerc přes 200,-Kč. Proto kupuji med jen přímo od včelaře, neriskuji dovážený humus.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud