Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Češi si začínají zvykat na nedostatek másla. Kupují více margarínu, uvádí řetězce

Autor: mah, ČTK - 
24. září 2017
15:01

Nedostatek a vysoké ceny másla nutí Čechy k tomu aby se přizpůsobili. Čím dál více začali kupovat margaríny z rostlinných tuků. Roste ale zároveň poptávka po másle, když se objeví v akční nabídce, protože se lidé snaží předzásobit před Vánocemi. Na ceny másla se dokonce začali uzavírat sázky. Můžete si například vsadit, že o vánočních svátcích bude kostka másla stát 70 korun. Potvrzují to i data agentury Nielsen. Ta ukazují, že za poslední rok klesla v Česku spotřeba másla o 16 procent, zatímco margarínu se prodalo o devět procent více.

„Meziročně došlo na českém maloobchodním trhu k výraznému poklesu spotřeby másla o 16 procent, ale kvůli extrémnímu nárůstu průměrné ceny o téměř 40 procent se to projevilo v šestnáctiprocentním nárůstu tržeb,“ řekl mluvčí analytické společnosti Nielsen Mária Hukelová.

V supermarketech Billa byl v červnu podíl prodaného másla a margarínů 72:28, v srpnu se pak poměr změnil na 64:36. „Za poslední tři měsíce evidujeme mírné snížení poptávky po másle a mírné zvyšování poptávky po margarínech,“ uvedla mluvčí Dana Bratánková.

„Zákazníci máslo stále kupují, hlavně v promocích (ve slevách) je vždy velmi rychle vyprodáno. Pozorujeme vzrůstající zájem zákazníků o rostlinné tuky,“ dodal Václav Koukolíček z Teska.

Video Mají Češi máslo v mrazáku? - Blesk zprávy

Podle Pavly Hobíkové z Globusu je másla nedostatek a situace je již poměrně dramatická. „Naši dodavatelé nám dodávají pouze nezbytně nutné množství a objednávky není možné navyšovat. V současné době nemáme na regálech tak široké zastoupení značek, na jaké jsou zákazníci zvyklí, nicméně dvě až tři různá másla jsou na výběr,“ uvedla Hobíková.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila v srpnu průměrná cena 250 gramů másla v ČR 52,31 Kč, meziročně o 45,2 procenta více. V prosinci, kdy se v tuzemských domácnostech tradičně peče vánoční cukroví, bude podle bookmakerů kostka másla ještě dražší, nejpravděpodobněji bude stát kolem 70 korun.

Na máslo se vypisují sázky

Máslo se už dostalo i do hledáčku sázkových firem. Na to, že bude v prosinci cena 250 gramů másla v Česku mezi 65 a 75 korunami vypsala Fortuna kurz – 1,8 : 1. Druhou nejvíce pravděpodobnou variantou je cena mezi 55 a 65 korunami – 2,6 : 1. To, že máslo může před Vánoci stát až 70 korun, řekl na začátku září ředitel Madety Milan Teplý.

Video Bude máslo za 70 korun? Ministr zemědělství prý ceny neovlivní - Blesk zprávy

Za zdražením másla stojí rostoucí světová poptávka po mléčném tuku mj. v Číně či Austrálii. Ceny másla jsou rekordně vysoko v celé Evropské unii. Potravináři mluví o vysokých maržích obchodníků, ti vinu svalují na vysoké nákupní ceny smetany.

Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchyby si lidé na cenu másla 50 korun za čtvrt kilogramu měli zvykat. Podle něj je to návrat k normálu poté, co v minulosti na mléku zemědělci prodělávali. Někteří obchodníci si už ale shání levnější máslo z jiných zemí.

Spotřeba másla v ČR podle údajů ČSÚ dlouhodobě stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo o skoro osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu másla.

Video Pavel Kováčik vyslal tykadla na máslo - Blesk zprávy

dandova ( 25. září 2017 16:06 )

Á, Blesk si to užívá. Neznám nikoho, kdo by změnil návyky. My taky ne.

brugal ( 24. září 2017 17:57 )

Já ti rozumím,ty si o problémech rád povídáš,kdežto já je řeším v běhu.S tím se často setkávám doma na vsi - ať už se jedná o cokoli.Pražáci jsou v tomhle fakt někde jinde.

brugal ( 24. září 2017 17:15 )

Momentálně máme v lednici Parmareggio,které stojí pár korun a je velmi chutné a ještě jedno švýcarské máslo,jehož jméno si nepamatuji. Ale je to tím,že se umíme o sebe postarat - doporučuji.Je to účinnější než remcat na EU.

hanka666 ( 24. září 2017 16:53 )

Nějaká moudrá hlava v televizi řekla, že máslo není, protože krávy na Novém Zélandu měly málo mléka. I můj pes se smál Oni nás fakt mají za de bi ly.

junkiexl ( 24. září 2017 16:49 )

Na co potrebujete maslo? Je nezdrave, mazat na chleba + tucne salamy, syry = tuky na druhou =zadelavani si na cevni choroby, obezitu a jine prijemne civilizacni nemoci. Nemazte si na chleba nic a bude vam lip. Ostatne, na Zapade bylo maslo vzdy tak ctyrikrat drazsi nez margarin. Maslo je luxus. Ke ( zdravemu) zivotu ho nepotrebujete.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud