Z Česka vyštípali Petra neonacisté. V Anglii dostal romský detektiv ocenění od Alžběty II.

Autor: Zuzana Zelenková - 
20. 9. 2017
06:10

Roma Petra Toráka (36) v osmnácti letech zbili neonacisté. Jeho otci zase chodily výhrůžky o tom, že jim někdo vypálí dům nebo vyvraždí celou rodinu. Torákovi měli nenávisti brzy dost a odstěhovali se do Velké Británie. Tady si Petr splnil svůj velký sen. Stal se detektivem a ambasadorem programu stipendií pro romské studenty organizace Romea. Kromě toho pomáhá i místní komunitě a připravil průvodce pro Čechy a Slováky, kteří míří do Anglie. Za své aktivity dostal ocenění od královny Alžběty II.

Petr je rodák z Liberce, kde vystudoval právní akademii. Měl slibně nakročeno, hlásil se na vysokou školu a zároveň i na policejní akademii. Pak ale přišel osudný den, kdy Petra přepadli neonacisté. „Za bílého dne v centru města v nákupním středisku mě napadla skupina skinheadů. Dva dny potom napadli i mou matku a mého bratra,“ uvedl pro projekt HateFree Culture policista.

V tomto období dostával drsné vyhrůžky i jeho otec, který byl politicky angažovaný a stál například za peticí za odstranění zdi v Matiční ulici. „Otec začal dostávat výhrůžky zabitím, vyvražděním celé rodiny,“ vzpomínal Petr.
 

Rodina se tak rozhodna přestěhovat do Velké Británie. A tak byl Petr pouhé dva měsíce po maturitě v cizí zemi. 

Video Policista Torák - Hatefree

Začátky plné strachu 

Začátky byly těžké, svoji roli hrál i strach z budoucnosti. Přece jen doma nechal jak „našlápnutou“ budoucnost, tak všechny přátele. „Nevěděli jsme, jestli nás zavřou do nějakého detenčního centra, jestli nás deportují. Byl to obrovský nápor na psychiku,popsal Petr, který uměl z rodiny nejlépe anglicky. 

Ze začátku se uchytil v právní kanceláři a za dva roky mu na policejní stanici v Peterborough umožnili splnit si největší sen – stát se policistou. 


Dneska je z Petra detektiv, který se zabývá závažnou trestnou činností. „Vyšetřuji vše od ublížení na zdraví po znásilnění nebo pokusy o vraždu. Mou specializací je ale vyšetřování trestných činů z nenávisti a trestných činů moderního otroctví,“ dodal Petr.  

Angažoval se i v politice a zabývá se prací s různorodými komunitami. Pomáhal také založit sdružení COMPAS, které funguje dodnes. V jeho rámci je spuštěná česko-slovenská knihovna a sobotní škola. Petr se podílí i na pořádání oslav Mezinárodního dne Romů, dětí nebo matek a dalších svátků. Napsal rovněž průvodce pro Čechy a Slováky, jak se začlenit v Británii, a spolupracuje s organizací Romea.cz, skrze niž pomáhá romským dětem, které mají snahu a chtějí studovat.

„Pozitivní budoucnost Romů je právě ve vzdělání. Pokud na tomto zapracujeme všichni a budeme inspirovat ty mladé Romy a romské děti, máme pak napůl vyhráno,“ uvedl k tomu.

Jeho nasazení mu vyneslo v říjnu 2015 Řád britského impéria. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa