Sobota 24. července 2021
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 29°C

Majitel Kauflandu a Lidlu je nejbohatším Němcem. A české pobočky mu vynesly miliardy

Autor: simao, ČTK - 
18. září 2017
13:35

Vlastní Lidl a Kaufland a v poslední době má hned několik důvodů k radosti. Dieter Schwarz stojí v čele žebříčku německých boháčů. Prosperují mu přitom i pobočky v Česku, dle webu E15.cz mu vynesly miliardy – odnesl si prý největší balík dividend z tuzemského maloobchodu za posledních 10 let. A to 31 miliard korun.   

Nejvyšší dividendy, které míří z Česka k mateřským koncernům, jsou v případě Kauflandu a Lidlu dobrou zprávou pro magnáta Dietera Schwarze, upozorňuje deník E15 na svém webu

„Je třeba umět vyjednávat s dodavateli a nakupovat zboží za co nejvýhodnější ceny. Stejně důležité je, jak obchodníci co nejefektivněji dopraví zboží ke svému zákazníkovi,“ řekla webu prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková k tomu, jak dojít k ziskovým maržím řetězců.

Nejbohatší Němec profituje i v Česku

Pod úspěch Lidlu a Kaflandu se pak podepisuje i to, že se tyto řetězce nepustily do pořizování supermarketů od konkurence, která vyklidila pole. A proto se nezadlužily.

Majitel Kauflandu a Lidlu Dieter Schwarz přitom skončil na první příčce německých boháčů dle časopisu Bilanz. Jeho majetek má činit 37 miliard eur.

Až za ním skončili Schwarzovi konkurenti v byznysu – rodina Reimannových, která stojí např. za firmami Jacobs Douwe Egberts či Wella, podnikající v oblasti kosmetiky, ale i výrobků pro domácnost a cukrovinek (30 miliard eur), na třetím místě pak Georg Schaeffler s matkou Marie-Elisabeth, kteří stojí mj. za firmou Continental (25,5 miliard eur). Dále se umístily rodiny Karla Albrechta mladšího (23 miliard eur) a Thea Albrechta mladšího (18,5 miliard eur), jimž patří diskonty Aldi Süd, respektive Aldi Nord.

Loni přibylo 21 nových prodejen potravinářských řetězců

V loňském roce přitom v Česku přibylo 21 nových prodejen potravinářských řetězců. Na konci roku 2016 tak působilo na českém trhu 740 supermarketů, 659 prodejen diskontů s potravinami a 317 hypermarketů. Vyplývá to ze studie GfK Supermarket, Diskont & Hypermarket.

Na tuzemském trhu působí čtyři společnosti se supermarketovými řetězci, které mají dohromady 740 prodejen s celkovou prodejní plochou 507 000 metrů čtverečních. Trh supermarketů v ČR se koncentruje do vlastnictví tří mezinárodních společností – Ahold, REWE a Tesco Stores, navíc zde významně působí domácí družstevní síť COOP.

Praha má nejvíc supermarketů

„V průběhu roku 2016 se zvýšil počet supermarketů o 11 prodejen a celková prodejní plocha supermarketů se navýšila o asi 6 000 metrů čtverečních,“ uvedl Pavel Cabal z GfK.

Nejvíce supermarketů je Praze (154), nejmenší zastoupení mají naopak v Karlovarském kraji, kde je jich pouze 14. Na českém trhu jsou dále čtyři hypermarketové řetězce, a to Albert hypermarket, Globus, Kaufland a Tesco hypermarket.

Celkem mají 317 prodejen s celkovou prodejní plochou 1,36 milionu metrů čtverečních. Loni přibyly tři tyto prodejny, a to Kauflandu. Celková prodejní plocha hypermarketových prodejen se rozrostla o zhruba 9 000 metrů čtverečních.

Nejvíc hypermarketů je v Moravskoslezském kraji

Nejvíce hypermarketů je v Moravskoslezském kraji (45), naopak nejméně jich má Liberecký kraj (12). Diskonty jsou v tuzemsku čtyři – COOP Diskont, Lidl, Norma a Penny Market.

Dohromady provozovaly na konci roku 659 prodejen s celkovou prodejní plochou 497 tisíc metrů čtverečních. Největší celkovou rozlohu mají prodejny řetězce Lidl. Nejvíc diskontů je ve Středočeském kraji (91), nejméně ve Zlínském kraji (27).

Video Zavřené obchody ve svátek? Jsou dny, kdy nakupování nemusí být na prvním místě, říká Mihola 

Bratrstvo Mrdaku ( 11. července 2019 14:36 )

Cesi maji nejhorsi zradlo v evrope fuj salamy s podilem masa 40% , maso ze skeletu kurat , vsude e120 , hnus

zarazenyprd ( 18. září 2017 18:44 )

Co je s Lidlu, není k jídlu. Med z Medokomerc je dovážený z Bulharska, Moldávie, Rumunska, Slovenska, Španělska a Ukrajiny, mimo Evropu jsou dodavateli z Argentiny, Čile, Salvadoru a Uruguaye. (viz jejich web) Tfuj.

brugal ( 18. září 2017 16:50 )

Kde nakupuješ ty? Chodíš se pást?

janejaneja ( 18. září 2017 15:54 )

Jen jim tam noste penízky, ať jsou ještě bohatší- jistě mají pořád málo. Akorát že v ČR nezůstane z těch vašich nákupů ani kačka. A pak všichni křičí, jak mají malé výplaty a jak nejsou peníze. Nejsou a nebudou !

odol ( 18. září 2017 15:30 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa