Manželé před 50 lety emigrovali. Z Karviné je honí exekuce za popelnice

Autor: David Budai - 
12. 9. 2017
05:02

Chaos v evidenci obyvatel. I tak by se dala nazvat řada problémů, s nimiž se v reálném životě setkávají čeští emigranti žijící v cizině. Například manželé Š. utekli z tehdejšího Československa už v roce 1968 a od té doby žijí v zahraničí. Po letech je ale začal honit exekutor za to, že v Karviné nezaplatili komunální odpady. Stát jim tam totiž stále eviduje trvalý pobyt, přestože je komunistický režim za útěk zbavil občanství.

Manželé Milan a Jiřina Š. emigrovali z Československa před desítkami let. Podle tehdejších zákonů za to byli odsouzeni a bylo jim odebráno občanství i trvalý pobyt. Do Česka se ani po revoluci nevrátili, v roce 1993 ale požádali o vrácení českého občanství. V tom jim stát vyhověl.

O 15 let později se dozvěděli, že údaje o občanství byly vloženy do systému evidence obyvatel. Úředníci jim ale zároveň automaticky přidělili trvalý pobyt v Karviné, kde kdysi žili. Manželé o to nejenže nežádali, ale zároveň jim to nikdo nesdělil. Začaly jim tak automaticky naskakovat poplatky za komunální odpad, který tam přitom vůbec neprodukovali.

„Dozvěděli se to až v roce 2014, když proti nim byla vedena exekuce kvůli nezaplacení místního poplatku za komunální odpad. Tehdy zjistili, že údaj o trvalém pobytu na ohlašovně jim byl zapsán zpětně k datu vrácení českého občanství v roce 1993,“ uvedla Iva Hrazdílková, mluvčí ombudsmanky Anny Šabatové, na kterou se manželé kvůli tomuto problému obrátili. Exekuci už zaplatili, zároveň ale chtěli tento faktický nesmysl zrušit, aby se problémy neopakovaly. Jenže u úřadů vůbec nepochodili.

Úřad přidělil pobyt, přestože v Česku nežijí

Blesk.cz zjišťoval u ministerstva vnitra, které má systém evidence obyvatel na starosti, proč není možné nepříjemnou situaci těchto Čechů vyřešit změnami v evidenci. Tedy tak, aby údaje odpovídaly realitě. Resort ale na otázky neodpověděl.

Podle kanceláře ombudsmana nemá ministerstvo snahu situaci vyřešit. Brání se tím, že trvalý pobyt zpětně nelze zrušit. Odkazuje přitom na zákon o evidenci obyvatel, podle kterého je lidem po nabytí českého občanství automaticky zapsán trvalý pobyt v místě, kde měli evidovaný trvalý pobyt jako poslední. Ombudsmanka Šabatová je nicméně přesvědčená, že toto ustanovení se týká pouze cizinců, kteří nově získají české občanství, o pobyt mají zájem a v Česku žijí. Jenže manželé ze Švýcarska o pobyt nikdy nestáli, protože tady již desítky let nežijí.

Video Naďa si půjčila na pračku, nakonec dlužila 700 tisíc. Jak se z pasti dostala? - Andrea Ulagová, Lukáš Červený, Jan Brunclík
720p 480p 360p 240p

Nejde přitom o jediný podobný případ. Už dříve ombudsmanka upozornila na to, že kvůli zmatkům na úřadech v 80. letech byl některým emigrantům trvalý pobyt zrušen, ale jiným ne. To přitom Čechům, kteří žijí v zahraničí a obvykle mají i tamní občanství, způsobuje problémy. Třeba právě s tím, že jim vzniká povinnost hradit odvoz komunálního odpadu.

Přes 30 let žije v Kanadě. Vnitro: Není důkaz

Své o tom ví také muž, který i s celou rodinou emigroval v roce 1980 do Kanady. Zatímco jeho manželce a synovi pobyt zrušili, jemu ne. Když pak společně po více než 30 letech požádali o občanství, čekal ho šok. Dlužil tisíce za popelnice. Požádal proto o zpětné ukončení trvalého pobytu k datu emigrace, ale úředníci to zamítli.

„Ministerstvo vnitra, které jako jediné může zajistit zápis se zpětnou účinností, však zpětně zrušit trvalý pobyt odmítá s tím, že nepovažuje jeho emigraci za prokázanou, jeho soudní spis z té doby je už skartovaný a stěžovatel podle ministerstva navíc sám o ukončení trvalého pobytu požádal až v roce 2012,“ uvedla k případu ombudsmanka. Vnitro ignorovalo skutečnost, že muž cestoval s manželkou a synem, u kterých s tímto problém nebyl, i to, že má kanadské občanství a pas.

Resort vnitra zatím neodpověděl ani na otázku, jestli chystá nějaké opatření, které by pomohlo problémy postižených Čechů do budoucna vyřešit. Podle Šabatové ale se ale k ničemu nechystá, a to s odůvodněním, že se to týká jen zanedbatelného počtu Čechů. „Opomíjí přitom, že stěžovatelé a jim podobní byli zaevidováni v rozporu s tehdy platným zákonem,“ zlobí se ombudsmanka.

Doporučujeme
flesch2z ( 12. září 2017 16:47 )

Šabatka mele z poledního, chudák už vyhořela. Zbavte jí utrpení a vykopněte z úřadu, když si neví rady a musí svou hloupost ventilovat v médiích.

enigma ( 12. září 2017 14:20 )

Jeste z trochu jineho . Ten xischt te musulmanky lidskych prdu , je tak dokonala ze je znama i za hranicemi , uprostred popelnic je dokonale vvstizny . lepe by to opravdu uz neslo !!!

enigma ( 12. září 2017 14:15 )

Zazil jsem neco v podstate totozneho. take uz v Cechach neziji ale adresu tam mam. Kde je vec druha . Mimochodem opravdova sranda je to teprve v okamziku kdyz tamni ceske osvicene urady prideluji lidem adresy uz neexistujici. Muj pripad treba. Takze bydlim dnes vlastne uprostred obchodniho centra . Proc ti lide tu " exekuci " platili , opravdu nechapu. Ja obci asi take dluzim ze stejnych duvodu , ale jelikoz se v Cechach moc neukazuji , skoro vubec , proc take , nechava me to klidnym.

rasheer ( 12. září 2017 13:10 )

 Kocourkovští by záviděli..

balika ( 12. září 2017 13:02 )

Tys zase v zápalu třídního boje nepochopil, že poplatky nechtějí od r. 1968, ale od r.1993, t.j. za vlády demokratů.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa