Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Na dálnici bez známky? Ministerstvo povolilo, tudy brzo projedete zadarmo

Autor: base, ČTK - 
7. září 2017
17:08

Ministerstvo dopravy chce od začátku příštího roku rozšířit počet nezpoplatněných dálničních úseků o pět nových. Bez dálniční známky by tak řidiči osobních aut mohli jezdit v okolí Sokolova, Veselí nad Lužnicí, Otrokovic nebo Olomouce. Úřad už v minulosti od poplatku osvobodil některé dálniční úseky, které slouží jako obchvaty velkých měst.

„V předchozích dvou letech se tento krok osvědčil. Starostové dotčených měst jsou s ním velmi spokojeni, protože to pomohlo ke zklidnění dopravy ve městech,“ uvedl v tiskové zprávě ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle něj se vyjmutí úseků v minulých letech negativně neodrazilo ani na příjmech z prodeje dálničních známek.

Konkrétně budou od příštího roku vyjmuty z placení desetikilometrový úsek D6 mezi Novým Sedlem a Březovou, bez poplatku bude nově také tři kilometry dlouhý úsek D52 u Pohořelic. Dálniční známku nebudou řidiči potřebovat ani v úseku D55 u Otrokovic, dále pak na dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a také na dálnici D46 u Hněvotína. Vyjmutí tohoto úseku motoristům umožní bezplatné použití obchvatu Olomouce po dálnici D35, uvedlo ministerstvo.

Od začátku letošního roku úřad zrušil povinnou jízdu s dálniční známkou na zhruba 100 kilometrech dálnic, o rok dříve pak poplatku zbavil dalších 45 kilometrů. Kamionové dopravy, která za průjezd dálnicí platí elektronické mýto, se ale výjimky udělené ministerstvem netýkají.

Měnit se od příštího roku nemá ani cena dálničních kuponů, řekl ve čtvrtek ČTK Neřold. Ceny tak zůstanou na 1500 korunách za roční kupon, cena měsíčního kuponu bude nadále 440 Kč a desetidenního 310 korun. Prodej ročních kuponů bude zahájen nejpozději k začátku prosince.

Video Ministr dopravy Dan Ťok: Německé mýto není diskriminační. - Blesk - Jaroslav Šimáček

djaba ( 8. září 2017 14:06 )

 A že za minulé vlády nešlo nic a teď jde všechno .

zlymikes ( 7. září 2017 18:09 )

Je vidět, že úředníci a nadlidé si dálniční známku nekupují ze svého. Proč pořád jen desetidenní? Nejen já když budu chtít jet občas po dálnici do krajského města 80 km, mám si koupit známku za 310 kaček ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa