Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Válka o billboardy u dálnic. Majitelé: Je to znárodnění! Ťok: Zbouráme je

Autor: Jakub Kopřiva - 
31. srpna 2017
05:50

U dálnic už neuvidíme obrovská ňadra propagující kozí mléko či výkonnou pilu. Už od zítřka má totiž odtud zmizet téměř 900 billboardů. Majitelé poutačů to ale mají za protiústavní znárodnění. Na poutače vyvěsili státní vlajku a tvrdí, že už nejde o reklamu. Ministr dopravy Dan Ťok (58, za ANO) jim je ale hodlá bourat.

V pátek skončí pětiletá lhůta, kterou měli vlastníci billboardů na odstranění těch, které se nacházejí v tzv. ochranném pásmu. Prakticky to znamená, že u dálnice nesmí být poutače blíž než 250 metrů, u silnic 1. třídy pak 50 metrů. Zmizet musí i reklama z mostů. Výjimku mají poutače, které stojí na území měst. O jejich osudu rozhodnou úředníci na radnicích.

Ne všichni majitelé ale billboardy odstraní. Jejich počet zveřejnil Ústřední automotoklub. „Naši technici jezdili přes dva měsíce po dálnicích a počítali billboardy u dálnic. Celkem jich napočítali na 875, které se budou muset od září zcela odstranit,“ uvedl prezident klubu Oldřich Vaníček. U silnic 1. třídy by to pak mělo být 99 poutačů.

Pokud je majitelé neodstraní, budou vyzváni, aby tak učinili do 15 dnů, poté bude reklama překryta a billboard nakonec Ředitelství silnic a dálnic zdemoluje. A to vše na náklady vlastníka. Pokud by byl majitel nedohledatelný, zaplatí demolici vlastník pozemku, na kterém poutač stojí.

Na stranu vlastníků poutačů se postavila i část senátorů. Ti chtějí zákaz billboardů zrušit a obrátili se na Ústavní soud. Ministra dopravy Dana Ťoka zaráží načasování stížnosti. „Čtyři dny před tím, než termín vyprší, ohlásit ústavní stížnost mi připadá spíše jako poslední snaha zvrátit naplnění zákona. Proč stížnost nedali před třemi nebo pěti lety, když věděli, že je to protiústavní?“ ptá se.

Ministr dopravy: Chtějí, abych jim svítil

Rezort si od zákona slibuje hlavně bezpečnější silnice. „Plně respektuji právo, aby majitelé reklam postupovali způsobem, který uznají za vhodný. Na druhé straně my budeme postupovat podle zákona způsobem, který jsme popsali. Mě trošku mrzí, že v této věci billboardová lobby trošku chce udělat trik proti zákonům. A já abych jim k tomu svítil. To udělat nemůžu,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Také se podivil nad tím, proč se věc řeší až teď: „Měli pět let na to, aby se na takovouto situaci mohli připravit, proč tedy vyvolali pocit urgentnosti a nezbytnosti na poslední chvíli? Faktem je, že jestli měli pocit, že je to protiústavní, mohli jsme to v klidu řešit poslední rok nebo dva. Ústavní soud zasedá poměrně bryskně a tyto věci řeší. Mám pocit, že je to okamžitý nápad, jak si prodloužit dobu, kdy mohou ještě používat reklamní plochy.“ 

Vlajkou proti demolici

V pondělí se na billboardech místo reklam objevila státní vlajka. „Hlavním motivem bylo zakrýt reklamu, ale i díky tomuto kroku se o problematice mluví,“ řekl šéf svazu provozovatelů Marek Pavlas. Podle právního výkladu svazu se tak už nejedná o billboard, ale o nosič státní vlajky, a tudíž není důvod k odstranění.

Ministr Dan Ťok ale tvrdí, že se tím majitelé jen prozradili. „Na dálnicích se jeden z vlastníků dobrovolně přihlásil k billboardům, přelepil je vyobrazením státní vlajky, a může tak naopak pomoct rychleji identifikovat, které z poutačů je potřeba rovněž odstraňovat. Když respektují symboly, měli by respektovat i zákon,“ komentoval.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla nejsou vlajky překážkou. „Ředitelství není reklamní agentura, je jedno, jestli je na poutači vyzývavá slečna, vlajka nebo pohár z Nagana. I tak budou billboardy odstraněny,“ uvedl. Státní vlajka patří mezi symboly české státnosti. Za její odstranění hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

Majitelé poutačů: Poženeme to k soudu!

Podle prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy Marka Pavlase je plošný zákaz zbytečný. „Dostatečnou legislativu máme od 90. let. Stát ale neumí efektivně využívat prostředky, které má k dispozici,“ komentoval Pavlas.

Tvrdí, že zákon je dokonce protiústavní. „Veřejný zájem stát nikdy neprokázal a žádnou náhradu neposkytl. Provozovatelé billboardů s platnými povoleními a platnými nájemními smlouvami se tak stali oběťmi protiústavního znárodnění a budou se muset příslušným způsobem bránit,“ uvedl.

Domnívá se, že státu hrozí arbitráže. „Narušil nebo zakázal podnikání zahraničních firem, kterým to dříve povolil. Myslím si, že se budou bránit u soudu. Podle mého názoru může jít o stovky milionů,“ dodal Pavlas. Pokud půjdou billboardy k zemi, hodlá se svaz bránit u soudu.

Kolik billboardů má zmizet? Kolik billboardů má zmizet? | J. Poláček, K. Kopáč, archiv

VIDEO: Naposledy vzbudily rozruch billboardy s reklamou na pivo Bernard. Co k tomu řekl jeho majitel?

Video  Stanislav Bernard o své kampani "feminist edition" i o aktivistkách, které žádají stažení jeho billboardů  - Martin Bartkovský
Video se připravuje ...

Alfasamik ( 25. září 2017 14:22 )

Mě billboardy u silnice/dálnice/ ve městě nijak nevadí, prostě je to silnice kam to patří, je to přece i v zahraničí tak o co de

Hanykol ( 24. září 2017 13:17 )

Je to blbý, hlavně kvůli těm lidem, které to živí, nechápu to, billboardy nejsou přece nějak nebezpečné, za posledních pár let jsem nezaznamenala tragickou dopravní nehodu způsobenou billboardem

Polka ( 22. září 2017 10:02 )

Přesně tak a taky to zaměstná spoustu lidí, co teď budou dělat?

Kolky ( 21. září 2017 14:48 )

Mám pocit, že je to jeden z dalších zbytečných omezení něčího podnikání....

alikmalik ( 20. září 2017 19:21 )

Fandím aby vyšla vaše stížnost u soudu, a billboardy zůstaly tak jak jsou, mě nevadí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud