V kotlíkových dotacích rozdělí na jižní Moravě 136 milionů. Bez otravných front

Autor: ČTK - 
7. září 2017
10:55

Lidé budou mít možnost získat další peníze na výměnu starého kotle za nový od Jihomoravského kraje, který na to ve druhé výzvě rozdělí 136 milionů korun. Zájemci budou moct žádat o peníze od 16. října, řekla ČTK mluvčí kraje Monika Brindzáková. Žadatelé mohou získat podporu až 80 procent, nejvýše však 127 500 korun. Zbytek musí doplatit sami.

Jihomoravský kraj vyčerpal od loňska v první ministerské výzvě 136 milionů a lidem je poskytl ve dvou vlnách. Od ministerstva životního prostředí dostane peníze na výměnu kotlů v dalších dvou výzvách a pokaždé je plánuje lidem rozdělit ve dvou vlnách.

Další zveřejní 14. září, zájemci budou mít měsíc na seznámení se s programem a přípravu žádosti, aby ji mohli od 16. října podat.

Video  Hádky před středočeským hejtmanstvím. Lidi naštvalo, že se kupčilo s pořadím ve frontě.  - Zuzana Štíchová

„Není stanovený žádný termín ukončení. Žádosti budeme přijímat do vyčerpání alokované částky,“ uvedla Brindzáková s ohledem na to, že dříve vymezené peníze se i přes stanovený termín ukončení přijetí podařilo vyčerpat mnohem dříve.

Výzva má pomoct lidem snížit emise z vytápění jejich rodinných domů. „Dotaci lze čerpat na plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Oproti první vlně už dotace nepodpoří kotle na uhlí nebo kombinované s ručním přikládáním,“ zdůraznila Brindzáková.

Doplnila, že žádost se bude podávat elektronicky, poté je potřeba do pěti dnů doplnit podklady v tištěné podobě.

Na jižní Moravě je zhruba 25 000 domácností se starými kotli. Za peníze z první výzvy se vyměnila zhruba tisícovka z nich. Ministerstvo životního prostředí rozdělí krajům v novém programovacím období Evropské unie ve třech výzvách celkem devět miliard korun na nové kotle. Ve všech třech výzvách může Jihomoravský kraj získat víc než 400 milionů korun a celkem za ně vyměnit asi 3000 kotlů.

Video  Když se Češi hádají na Facebooku: Kdo upozorní na čmoudící komín, je udavač?  - Facebook, David Vaníček, Hudební banka

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 7. září 2017 19:00 )

A vsude vykvetou mala ptaczi hnizda

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud