Blíží se revoluce v neschopenkách. Místo papíru do práce pošlete jen zprávu

Autor: bud - 
15. srpna 2017
06:25

Zjednodušené vyplňování údajů, rychlejší vyplácení nemocenské i konec složité administrativy. Novinka v podobě elektronických neschopenek by podle současných představ ministerstva práce a sociálních věcí měla řadu zjednodušení. Jejich zavedení bylo definitivně schváleno a v lékařských ordinacích se objeví už od ledna 2019. Systém by měl stát desítky milionů korun.

Jen za loňský rok bylo v Česku vydáno téměř 1,6 milionu neschopenek a za první polovinu toho letošního už 942 tisíc. Současná papírová neschopenka má pět formulářů, které musí lékař vyplnit. Následně se musí dostat k zaměstnavateli a okresní správě sociálního zabezpečení.

Už brzy by část papírování měla vymizet, od ledna 2019 bude totiž zaveden systém elektronických neschopenek (rovněž e-neschopenek). Jeho příprava se v průběhu tohoto léta rozběhla naplno a už od druhé poloviny příštího roku by se měl spustit pilotní režim fungování. Příslušnou novelu zákona o nemocenském pojištění už schválil parlament i podepsal prezident.

Papírová verze bude stále možná

V praxi sice půjde o plnou elektronizaci systému pracovní neschopnosti, zároveň ale zůstane možnost vydávat klasickou papírovou neschopenku. „Ošetřující lékař si bude vždy moci zvolit, zda úkon provede elektronicky, nebo na papíře s tím, že následně provede elektronizaci ČSSZ a od toho okamžiku je celý proces jen elektronický,“ vysvětlil Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva práce. O zavedení plné povinnosti se zatím neuvažuje.

Video „Zaměstnanec může marodit častěji, za podnikatele nikdo nezaskočí,“ říká kovář Zdeněk. - Blesk TV

Cílem e-neschopenek je podle Sulka především zrychlit všechny procesy předání informací o pracovní neschopnosti a tím urychlit výplatu nemocenského. Měla by se také snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů, ošetřujících lékařů i úředníků správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Konkrétně lékařům by například systém měl automaticky vyplnit všechny údaje pacienta, což by mělo urychlit samotné vydání neschopenky. Zaměstnancům by pak také mohla odpadnout cesta do práce nebo zasílání neschopenky poštou.

Díky elektronickému ověření by v reálu mělo stačit poslat zprávu, například přes SMS, a zaměstnavatel by měl vše potřebné získat přes internet. „Cílem elektronizace neschopenek je zavést zcela novou a funkční formu elektronické neschopenky jako plně elektronické cesty komunikace,“ řekl už dříve Blesk.cz náměstek ministryně Michaely Marksové (ČSSD) Robert Baxa.

Lékaři: Hlavně pryč s byrokracií

Lékařům v principu e-neschopenky nevadí a především vítají, že tato novinka nebude povinná. Zůstávají však ostražití. V čerstvé paměti totiž mají dřívější snahu zavést elektronické verze neschopenek. Tehdejší návrh ovšem do ordinací přinášel spoustu byrokracie a práce navíc. „Elektronizoval“ totiž pouze jednu část neschopenky, zbytek bylo nutné vypisovat stále ručně.

„Alternativa musí být výhodná, jinak to celou věc pohřbí. Lékařům by to mělo zrychlit a zjednodušit práci, případně by lékaři měli být za využívání bonifikováni,“ uvedl mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Desítky milionů na zavedení

V současné době se řeší, jak by měly e-neschopenky v reálu vypadat. V plánu je vytvoření samostatného systému, v rámci něhož se budou všechny pracovní neschopnosti zpracovávat. Cílem resortu je podle náměstka Baxy připravit vše tak, aby e-neschopenky vyhovovaly jak úředníkům, tak především lékařům a zaměstnavatelům.

Podle prvních odhadů vyjde zavedení e-neschopenek na desítky milionů. „V první fázi MPSV předpokládá využití stávajících aplikací ČSSZ, které budou dle legislativních potřeb upravovány. Očekáváme náklady v první etapě v řádech do desítek milionů,“ upřesnil na dotaz Blesk.cz Petr Sulek.

Video Jaké nemoci nám hrozí na dovolené? - Blesk TV

Jde o pokračování trendu elektronizace českých ordinací. Už od začátku roku 2018 totiž začne platit úplná povinnost používat elektronické recepty. V současné době je využívá přibližně 10 tisíc lékařů, což je asi pětina z celkového počtu.

zdenek43 ( 15. srpna 2017 10:34 )

Cena za léčbu pacienta s chřipkou je do značné míry závislá na komplikacích. U ambulantní léčby se běžně pohybuje od 650 do 1 100 korun. U hospitalizovaných pacientů je to od 8 000 až do 35 000 korun. To jsou ovšem jen přímé výdaje pojišťovny na diagnostikovanou chřipku. Další náklady mohou souviset s onemocněními, k nimž je pacient oslabený chřipkou náchylnější, s pracovní neschopností a podobně.............

zdenek43 ( 15. srpna 2017 10:27 )

 to je tedy zase revoluce ..... samo, ze pocesku ......... REVOLUCI by bylo - ze kdyz ma nekdo CHRIPKU - tak zavola do prace A JE DOMA . . . . . . bezna praxe v Zapadnich ZEMI EU . . . . S doktorem trvá její léčba sedm dní, bez doktora týden. a na tu lecbu si koupite LEK bez predpisu - a to uz i v supermarketech .... Mimo lékárny lze v Česku prodávat vyjmenované léky, patří mezi ně léčiva na snížení horečky s paracetamolem nebo ibuprofenem, pastilky při bolesti v krku, takzvané živočišné uhlí nebo desinfekce na rány. JENOMZE TO by L E K A R I prisli ?? o N A V S T E V Y u lekare - takze by nemeli B O D Y ????? Chřipkou onemocní v ČR každý rok 10 až 30 procent obyvatel...... V roce 2017 v Česku žilo přibližně 10,6 milionu obyvatel. 10% - 1.060.000 pacientu ..... 20% - 2.120.000 pacientu aaaa 30% - 3.180.000 pacientu TO SE i n k a s u j i PRACHY ???????? - Například preventivní prohlídka dospělého člověka u praktického lékaře vyjde zdravotní pojišťovnu v průměru na 480 korun.

Pink ( 15. srpna 2017 10:18 )

Z práce vám následně dojde zpráva,že už nemusíte chodit vůbec.

krat5 ( 15. srpna 2017 09:32 )

Firmy byly už dávno donucený zasílat veškeré údaje o zaměstnancích elektronicky, mimo jiné i údaje pro vyplácení nemocenských dávek. S nikým se poslanci nebavili, vydali to zákonem a hotovo. Už tenkrát nám na školení valili klíny do hlavy, že lékaři to budou muset do roka udělat taky. Výsledek je ten, že jim to už několik let posunují a dělají z nich chudáky, kteří si kvůli tomu musejí pořídit PC a internet a to stojí lékaře moc peněz. Firmy to musely udělat taky a nikdo se jich na náklady neptal.

rendypie ( 15. srpna 2017 08:56 )

už od ledna 2019 ??????? No to je opravdu rychlost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud