Čunek se kvůli prasečímu moru vznesl do nebes. Oblast nákazy prasat ohrazují

Autor: vei/ČTK - 
4. 8. 2017
14:04

Na Zlínsku dnes začala instalace elektrických ohradníků kolem ohniska nákazy africkým morem prasat. Jejich osazení dostala na starost najatá soukromá firma. Už s dříve nainstalovanými pachovými ohradníky mají zabránit šíření moru mimo zamořené území. Nad to se dnes v helikoptéře vznesl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Dělníci dnes ráno osadili prvních 700 metrů elektrického ohradníku kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Celkem bude kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů elektrických ohradníků, řekl dnes Vlastimil Kamír, majitel společnosti, která instalaci ohradníků zajišťuje.

Čunek nad ohniskem nákazy

Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásil v pondělí na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí.

Výstavba ohradníků, které budou lemovat část ze 45 kilometrů dlouhého okruhu kolem území nákazy, potrvá do příštího týdne. Dnes dopoledne ze Zlína také vzlétnul vrtulník s hejtmanem Čunkem a policisty. Chtěli si prohlédnout ohnisko nákazy a zjistit, zdali lze z výšky identifikovat úhyn divokých prasat.

Kvůli africkému moru prasat platí ve Zlínském kraji stav nebezpečí. V zamořených územích oddělí zvěř od ostatních speciální ohradníky.Kvůli africkému moru prasat platí ve Zlínském kraji stav nebezpečí. V zamořených územích oddělí zvěř od ostatních speciální ohradníky. | www.kr-zlinsky.cz

Veterináři se dnes také dohodli na změně společnosti, která bude odlovené divočáky ze zamořené oblasti odstraňovat. Ohradníky se objeví mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou.

„Na jejich instalaci máme týden, ale věřím, že to zvládneme dříve. Jedná se o úseky mezi zastavěnými částmi obce. Jediná šance, jak to postavit, je ta krajnice silnice,“ uvedl Kamír.

Na osazování ohradníků vysokých 73 centimetrů pracuje sedm lidí. Ohradníky jsou napájeny bateriemi, podle Kamíra je v nich napětí 10 tisíc pulzních voltů. „Účinné na to prase jsou tři až čtyři tisíce voltů,“ sdělil Kamír.

Do ohniska zákazy přitom nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Zemědělcům bylo zakázáno na 115,5 hektaru půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy má divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit dalšímu šíření choroby.

Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili od 17. července 1290 divočáků, uvedl dnes Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Stát nařídil intenzivní odlov ve snaze zabránit rozšíření afrického moru prasat.

Pro lidi není prasečí mor nebezpečný

U žádného kusu mimo zamořené území chorobu veterináři nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili u 77 divočáků ze 132 uhynulých. Na výsledky vyšetření čekají čtyři vzorky. Nejvíc divočáků, 300, bylo podle Majera odstřeleno v okrese Kroměříž. Následuje okres Uherské Hradiště s 279 úlovky.

Veterináři také dnes změnili kafilerní podnik, který se má postarat o ulovené kusy divočáků v zamořené oblasti. Místo provozovny firmy Mat v Otrokovicích je bude odstraňovat firma Agris v Mankovicích. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenáší volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

asijo ( 4. srpna 2017 15:31 )

Určitě měl na zádech Kalouskův padák.

moiaza ( 4. srpna 2017 14:09 )

Čunek vzlétl do nebes, aby zjistil, kdo mu za dob Topolánka poslal na jeho účet ten pověstný milionek. Aby konečně mohl říci pravdu a měl čisté svědomí před svým bohem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa