Vedro v Česku: Učitelky sprchují děti. Řidiči MHD fasují vodu i letní oblečení

Autor: jer, ČTK - 
2. srpna 2017
17:35

Vedro, které nyní panuje v Česku, zasáhlo řadu profesí. Učitelky v mateřských školách se snaží připravit dětem program odpovídající současným horkým dnům. V řadě školek je nyní provoz přerušen kvůli letním prázdninám. V těch otevřených dbají na zvýšený pitný režim, drží děti ve stínu a sprchují je vodou. Horké počasí přitížilo také hasičům, zdravotníkům, ale třeba i řidičům MHD.

V mateřské škole Na Chodovci v Praze 4, kam nyní dochází asi 35 dětí, chodí ven pouze dopoledne. Školka je po rekonstrukci a vysázené stromy zatím neposkytují velký stín. Není tam bazén, ale učitelky děti sprchují v mlhovišti. Odpoledne děti zůstávají ve třídách, kde jsou stažené žaluzie a zatažené závěsy. Vzduch se snaží ochlazovat čističkou vzduchu, protože klimatizaci nemají.

Náročné pro děti i učitelky

„Je to náročné i pro učitelky a kuchařky. Teplota, která je v interiéru i exteriéru, překračuje hygienické limity pro mateřské školy, takže v tomto období bychom vlastně neměli ani mít otevřený provoz,“ uvedla ředitelka školky Miloslava Makovičková.

Ve školce je prosklený koridor, kde se podle ní teplota pohybuje kolem 40 stupňů. „Vyvětráme ráno po 6. hodině, zavřou se okna a máme na jižních stranách žaluzie, kterými se chráníme. Ale moc to nepomůže,“ dodala.

Lepší podmínky mají v lesní školce Na Hrázi v Hostivicích, kde děti tráví většinu času venku. „My máme na pozemku vzrostlé stromy, takže jsme pod nimi. Máme tam krásný ořešák, pod ním je stůl a tam děláme různé věci,“ popsala ředitelka školky Barbora Kompanová.

Učitelky se s dětmi snaží chodit do lesa, kde je větší chládek. Dětem mokří čepice a na programu mají různé hry s vodou. „Máme ruční tlakový rozprašovač, který se používá na postřiky květin, a my ho používáme na sprchování dětí,“ řekla Kompanová.

Také ředitelka mateřské školky v ulici Novoborská na pražském Proseku Jitka Vilimovská řekla, že se učitelky děti snaží držet ve stínu a kropí je vodou. „Máme poměrně vzrostlou zahradu, takže jsou tam pod stromy,“ řekla. Ven chodí dopoledne a potom až po 15. hodině. Každé dítě musí mít pokrývku hlavy.

Učitelky také dětem připomínají, že by se měly napít. Mohou si vybrat například málo slazený čaj nebo ředěný džus a na zahradě mají pítka s vodou. Každý den mívají také k jídlu zeleninový salát a k svačině vždy čerstvé ovoce a zeleninu, kterou jim někdy přináší i rodiče. „Třeba dneska tady jedna maminka přinesla asi desetikilový meloun pro děti,“ dodala Makovičková.

Řidiči dostávají vodu či letní stejnokroj

Vedro přitížilo i řidičům MHD. Pražský dopravní podnik (DPP) jim poskytuje v horkých dnech vodu, iontové nápoje nebo letní stejnokroje. Kabiny řidičů tramvají i autobusů jsou ve většině případů klimatizované, uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Klimatizovány jsou kromě kabin některé tramvaje i v prostoru pro cestující. Tramvajové koleje vysoké teploty zatím nijak vážně nepoškodily. K drobnému poškození došlo ve smyčce v Hostivaři.

„Při současných vysokých teplotách dbáme především na to, aby měli řidiči k dispozici dostatečné množství nápojů. Chlazená pitná voda je dostupná ve všech smyčkách, střídacích bodech a vozovnách,“ uvedla Řehková.

Ve vozovnách a na některých střídacích místech mají zaměstnanci k dispozici tzv. sodobary, které vyrábějí chlazenou sodovku. Řidiči také dostávají rozpustné ochranné iontové nápoje. „Mohou také využít letní uniformu, která zvyšuje pohodlí řidičů při jejich každodenních směnách,“ dodala mluvčí. 

Hasiči a zdravotníci pod tlakem

Horké a suché počasí posledních dní má za následek zvýšený počet požárů. V úterý jich hasiči v celém Česku likvidovali 108, tedy dvojnásobek dlouhodobého denního průměru. 

V úterý přes den, kdy teploty v Česku šplhaly přes 35 stupňů Celsia, zaměstnával hasiče hlavně boj s ohněm. „Převažují požáry v přírodním prostředí a také ty, které jsou spojeny se žňovými pracemi,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Úlevu hasičům nepřinesla ani večerní změna počasí, kdy horko na řadě míst vystřídaly bouřky a přívalové srážky. V souvislosti s bouřkami hasiči vyjížděli k 236 zásahům. Šlo zejména o odstraňování popadaných stromů a větví. „Nejvíce zasahovali ve Středočeském kraji,“ pokračuje Zaoralová.

Evakuovaný dětský tábor. A problémy s karmami

Pomoc hasičů ale byla třeba i ve Stvolínkách na Českolipsku, kde kvůli bouřce evakuovali do bezpečí 60 lidí z dětského tábora.

Tropické teploty přidělaly práci také pražským záchranářům. V úterý a v noci na středu vyjížděly sanitky k desítce případů otravy oxidem uhelnatým z karem. Lidé by si proto měli nechat své ohřívače vody zkontrolovat, varují záchranáři.

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu, který se uvolňuje při nedokonalém spalování. K příznakům otravy patří nevolnost, zvracení, bolest hlavy a pocit na omdlení. V případě podezření na otravu je třeba opustit zamořenou místnost.

Video Tipy pro vodáky: Jak se chovat, když vás zastihne bouřka? - Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

 

zdenek43 ( 3. srpna 2017 16:05 )

Bližší podmínky poskytování ochranných nápojů Konkrétní specifikace týkající se poskytování ochranných nápojů hovoří také § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Zákon říká, že zaměstnanci se poskytuje ochranný nápoj za účelem ochrany před účinky zátěže teplem nebo chladem, že nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více jak 6,5 % hmotnosti cukru, ale mohou v něm být obsaženy látky, které zvyšují odolnost lidského organizmu. Ochranný nápoj nesmí obsahovat více jak 1% hmotnosti a l k o h o l u. Pro mladistvé zaměstnance ale nesmí obsahovat alkohol žádný. +++ Co když zaměstnavatel ochranné nápoje odmítá poskytnout? To může být problém, ale zejména pro něj. Pokud se setkáte s tím, že vám zaměstnavatel ochranný nápoj odmítne poskytnout, a to i přes to, že na něj prokazatelně dle zákona máte právo, obraťte se na hygienickou stanici ve vašem městě nebo kraji, případně rovnou na inspektorát práce. Zaměstnavateli hrozí za nedodržování těchto povinností celkem vysoké sankce, a to až do výše 2 miliónů korun. ++++

zdenek43 ( 3. srpna 2017 16:02 )

Administrativní pracovníci v méně náročné kancelářské práci mají nárok na ochranné nápoje při dosažení teploty vzduchu 34 °C a více. Dělníci pracující v těžkém průmyslu (oceláři, svářeči, soustružníci, skláři a další pracovníci v tzv. horkém provozu) mají nárok na ochranné nápoje při dosažení teploty vzduchu 26 °C a více. Povinnosti týkající se ochranných nápojů jsou odstupňovány podle kategorie práce, což podrobněji rozepisujeme níže v části “Druhy ochranných nápojů podle třídy práce“. Z á k o n í k práce nařizuje zaměstnavateli, aby zajistil svým zaměstnancům takové pracovní podmínky, které jim umožní bezpečný výkon práce. Ale také v § 2 odst. 1 písm. b) zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, je stanoveno, že pracoviště musí být zásobováno vodou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud