»Lokomotiva narazila do osobního vlaku. Nachází se v něm více než sto cestujících. Většina z nich je zraněná, jsou tam i mrtví.« Přibližně takto měli záchranáři ohlášené taktické cvičení konané poblíž Lednice.

Takto rozsáhlé cvičení jsme letos ještě neorganizovali. Zasáhlo do něj 8 profesionálních jednotek, další 2 poslala Správa železniční dopravní cesty a dále přijelo i 15 jednotek dobrovolníků, celkem se jednalo o 157 hasičů,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán.

Kromě nich se cvičení zúčastnilo i přes sto studentů a 50 zdravotníků. Včetně pozorovatelů a rozhodčích přijelo přes 500 lidí! Tropické teploty a těžké oblečení záchranářů ale moc nešly dohromady.

Video
délka: 02:52.40
Video se připravuje ...

Zásah u železničního neštěstí, kde bylo 15 mrtvých a 66 zraněných, nacvičovali záchranáři poblíž Lednice. Včetně pozorovatelů, figurantů a rozhodčích se do akce zapojilo přes 500 lidí. Hynek Zdeněk

„V rámci cvičení jsem ošetřili 66 cestujících, 26 vyvázlo bez zranění a 15 jich jako nepřežilo. Kvůli velkému horku a těžkým zásahovým oblekům u hasičů a zdravotníků jsme měli sedm opravdových kolapsů. Do nemocnice jsme odvezli tři pacienty, ostatní jsme zvládli na místě,“ uvedla náměstkyně pro krizovou připravenost a vzdělávání Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Jana Kubalová.

Hasičům komplikoval situaci nejen špatně přístupný terén, ale i komunikační technika, která příliš nefungovala. „Měli jsme problémy se spojením, protože jsme v části kraje, která není dostatečně pokrytá signálem,“ vysvětlil Pelikán.

Fotogalerie
36 fotografií