Pobodaná Lenka v Egyptě je v klinické smrti. Není naděje na zlepšení

Autor: Jakub Veinlich - 
26. 7. 2017
14:05

Smutná zpráva z Egypta: útok šílence s nožem má další oběť. Je jí česká účetní Lenka (36) z Rakovnicka, kterou muž pobodal na zádech a nohou. Její zdravotní stav zhoršila v pondělí infekce. Zraněná žena v úterý v káhirské nemocnici i přes péči lékařů upadla do stavu klinické smrti.

Podle původních informací se stav zraněné Česky nezdál tak vážný. Lékaři v Egyptě plánovali její hospitalizaci maximálně na týden. V pondělí však přišel prudký obrat. Infekce v jejím těle způsobila selhání několika orgánů. Špatné zprávy poslal z Egypta v úterý šéf pražské záchranky Petr Kolouch, z týmu českých lékařů, kteří do káhirské nemocnice za Lenkou přiletěli.

Video Pobodaná Lenka v Egyptě upadla do klinické smrti. - Blesk TV

„V tuto chvíli je bohužel pacientka v kritickém stavu, má maximální možnou léčbu, ale není schopna ani převozu na letiště,“ uvedl Kolouch v úterý v tiskovém prohlášení, které vydalo české ministerstvo zdravotnictví.

Ve středu pak ministerstvo zahraničí informovalo, že Češka pobodaná útočníkem v Egyptě je ve stavu klinické smrti. Lékaři uvedli, že není naděje na zlepšení. 

VIDEO: Útočník s nožem napadl v Egyptě několik cizinek. Dvě Němky zemřely hned po útoku. Lenka je v klinické smrti: 

Video Krvavý útok v Egyptě: Mrtvé Němky a zraněná Češka - Twitter, Reuters a Hudba: Streets of Cairo, Studio Fontána, spol. s r.o.

Dnes dopoledne Lenka podstoupila CT vyšetření. Ukázalo, že její mozek prakticky není zásobovaný krví.

Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními,“ uvedl po vyšetření šéf českých lékařů v Káhiře a zároveň ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. 

 

„Multiorgánové selhání je komplikace, kterou známe po závažných stavech pacientů. Dochází k němu i několik dnů po zdánlivé stabilizaci člověka, tělo celkově nezvládne zátěž.  Medicína, bohužel, není všemocná,“ dodal Kolouch.

Naděje na zlepšení podle lékařů prakticky neexistuje. „Egyptské lékařské konzilium dnes po provedených vyšetřeních muselo konstatovat, že stav Češky, která se stala 14. července obětí teroristy v egyptské Hurghadě, je nezvratný, píše v tiskovém prohlášení pro média mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Rodina se vrací zpět

V Egyptě byl na dovolené s maminkou Lenkou její syn a také partner. Po útoku na pláži si Lenka přála, aby za ní mohla přiletět také její maminka. Všichni se teď vojenským speciálem vrací z Káhiry domů. 

„V tuto chvíli pacientku není možné převážet. Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu bude na blízké čekat vojenský psycholog. Na místě s pacientkou zůstává český lékař,“ uzavřela Lagronová prohlášení.

Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v rudomořském středisku Hurgadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turistky na pláži. Dvě Němky zabil a další zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

Vše o pobodané Češce v Egyptě čtěte ZDE >>>

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

dajka123 ( 27. července 2017 06:04 )

Jorko, souhlasím s tebou viděla jsem Luxor, chrám královny Hatšepsut, chrám v Karnaku... je to něco na co se hned tak nezapomene.

dajka123 ( 27. července 2017 05:54 )

Tak si seď doma na té své vyžrané ři.t.i, nikdo tě tam nenutí jezdit. Ty už si 💩 aniž by si vytáhla nos ze dveří 😀 ty prášku na dietě 😆 souhlasím s jorkou jejich památky jsou skvostné a plavba lodí spojena s potápěním je něco nezapomenutelného, když kolem tebe proplouvají pestrobarevné ryby nebo cca 70cm želva 😍 to je nezapomenutelný zážitek 😎

tomik007 ( 26. července 2017 22:33 )

Kdyby se jim podarilo to letadlo nastartovat o par dni drive...

rentierskej ( 26. července 2017 21:36 )

původní zranění mohlo být "lehké," ale infekce z lehkého zranění udělala těžké... až fatální...

rentierskej ( 26. července 2017 21:31 )

tak tomu ale nebylo!

Zobrazit celou diskusi
Další videa