Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Česká měna prolomila hranici 26 korun za euro. Na dovolené bude zase líp

Autor: pet, ČTK - 
20. července 2017
13:00

Koruna poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Koruna dopoledne posílila na 25,995 Kč/EUR. Je to dobrá zpráva pro turisty, kteří se chystají nebo už jsou na dovolené, kde tak méně utratí. Levnější by mohlo být i zboží z dovozu, naopak o něco menší zisky budou mít exportéři, kteří se ale proti změně měnového kurzu jistí.

Sílu domácí měny stále určuje podle makléře společnosti Roklen Radka Pavlíčka dobrá kondice české ekonomiky, která je navíc podpořena vidinou vyšších úrokových sazeb. „Dá se předpokládat, že po proražení 26 korun za euro se kurz posune o něco výše s tím, jak budou někteří méně trpěliví investoři vybírat zisky,“ upozornil Pavlíček.

S pomocí intervencí udržovala Česká národní banka od roku 2013 kurz koruny k euru nad 27 Kč/EUR kvůli hrozící deflaci. Na začátku letošního dubna centrální banka intervence ukončila a od té doby postupně koruna vůči euru i dolaru posiluje. K hranici 26 korun za euro se česká koruna přiblížila už ve středu.

VIDEO: Jak se konec intervencí projeví na cenách dovolených? 

Video  Jak se projeví devizové intervence na cenách dovolených? Odpovídá analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek  - E15, Arsen Lazarevič
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa