Útočník zabil v Afghánistánu české vojáky. Padlí získali po letech památník

Autor: mah - 
20. 7. 2017
05:15

Nebojovali za osvobození země ve světových válkách, nezemřeli ani předtím v uniformě rakousko-uherské armády. Neměli proto žádný památník. Lidé jako Jaroslav Lieskovan, David Beneš nebo Jan Šenkýř si ale jeden zaslouží. Jde o české vojáky, kteří padli, když sloužili České republice na zahraničních misích. Až nyní se hrdinové z Afghánistánu dočkali pomníku, i když pouze virtuálního, a s nimi i dalších 32 mužů a žen, kteří zemřeli, když nosili uniformu Armády České republiky.

Ministerstvo obrany spustilo nový webový portál, jenž je věnovaný památce zemřelých novodobých válečných veteránů, v úterý. Hlavním posláním projektu je dát jména a tváře lidem, kteří v zahraničních misích pod vlajkou České republiky nasazovali svůj život a v důsledku tragických událostí o něj přišli.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se svou manželkou Veronikou Žilkovou již v minulosti navštěvoval pozůstalé po zemřelých vojácích. Zároveň na jaře představil výstavu, která si klade za cíl připomínat příběhy mužů a žen, jako jsou ti, kteří před třemi lety padli rukou sebevražedného útočníka na základně Bagrám v Afghánistánu.

Památku vojáků, kteří padli a zemřeli ve službě za vlast, je třeba si neustále připomínat. Jejich příběhy odrážejí vysokou cenu skutečnosti, že můžeme normálně a svobodně žít,“ uvedl Martin Stropnický při nedávné vzpomínce na pětici hrdinů, po kterých kromě partnerek zbylo i osm dětí.

Spojené státy padlé připomínají státním svátkem

Podobná pieta je zvykem i v zahraničí. Občané Spojených států jsou úctou k vlastní armádě proslulí. Každý rok 29. května USA slaví Memorial day, státní svátek, který je určený právě pro vzpomínku na padlé vojáky.

Své padlé z nejnovějších konfliktů si Američané mohou stejně jako my zatím připomenout pouze virtuálně. Pozůstalí a přeživší se fyzického pomníku zřejmě jen tak nedočkají, minimálně ne v Washingtonu D. C., kde vznik památníků limituje nutnost, aby od konce konfliktu uplynulo aspoň deset let.

Američané tak v tomto zaostávají za svými spojenci i sousedy. Kanada si své padlé připomíná on-line i fyzicky. Každý kanadský voják, který zemřel ve službě, je totiž zapsán do jedné ze sedmi pamětních knih, které jsou vystaveny v Ottawě. A stejně jako USA i zde mají veteráni svůj svátek. Podobně jako v Anglii se slaví 11. listopadu a je neodmyslitelně spojen s květy vlčích máků.

V Anglii si veterány připomínají vždy v neděli, která je 11. listopadu nejbližší. Přímo 11. listopadu se pak napříč celou zemí drží dvouminutové ticho. Britské vojáky, kteří padli v moderních konfliktech od roku 2015, navíc připomíná památník Bastion, kde návštěvníci najdou jména všech uniformovaných mužů a žen, kteří zemřeli při taženích v Iráku a Afghánistánu.

V listopadu si válečné veterány připomínáme i v České republice. Podle oficiálního textu ministerstva obrany jde však o pietu, která připomíná české i zahraniční bojovníky, kteří padli v průběhu světových válek v boji za svobodu nebo osvobození Československa.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa