Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

„Pro kriminál“ vyrůstají nejčastěji druhorození chlapci, tvrdí studie

Autor: zzu - 
15. července 2017
17:00

Sourozenecká rivalita v rodině s více dětmi je celkem běžná věc. Jenže podle vědců tu hrozí daleko vážnější problém. Druhorozené děti, převážně pak chlapci, mají větší riziko kriminálního chování v pozdějším věku. Za vším pravděpodobně stojí odlišný přístup rodičů ve výchově a nápodoba. Na studii upozornil web Indy100.com.

Společná studie americké Floridy a Dánska dospěla k tomu, že druhorození chlapci mají vyšší pravděpodobnost, že budou bouřlivější a můžou páchat trestné činy. Podle vědců jsou starší děti považovány za úspěšnější a nejmladší zase za ty zábavnější.

Zpráva se dopočítala k tomu, že druhorození mají o 20 až 40 procent vyšší pravděpodobnost, že budou zlobit a tím pádem na ně dolehne i tvrdší „bič“ ve škole. Zároveň by potom mohli páchat především násilné trestné činy.

Neskutečný úprk z dětské postýlky. Podívejte se:

Prvorození mají dospělé vzory

Za všechno může rodičovská pozornost a nápodoba. Zatímco pro staršího sourozence jsou vzorem rodiče a nikdo jiný, mladší se učí i od prvorozeného dítěte. Navíc se podle studie mladší dítě může cítit frustrované tím, že rodiče věnují jeho staršímu bráchovi víc pozornosti.

Anketa
Jako kolikáté dítě v rodině jste se narodili?
počet hlasujících: 327
Anketa
Jako kolikáté dítě v rodině jste se narodili?
První.
43 %
Druhé.
36 %
Třetí.
15 %
Čtvrté a další.
6 %
počet hlasujících: 327

„Prvorození mají modely, které jsou dospělé. Zatímco druhé a později narozené děti mají vzory lehce iracionální ve svých starších sourozencích,“ uvedl pro web waff.com jeden z autorů studie Joseph Doyle.

„Rodičovská péče a sourozenecké vlivy pravděpodobně přispívají k rozdílům, které můžeme později vidět na trhu práce, nebo v kriminalitě,“ dodal Doyle. 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi