Žlutá pole nenesou: Úroda řepky padá, klesne i sklizeň obilí

4. 7. 2017
09:48

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů klesne meziročně o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Nižší bude i úroda řepky, a to o 7,7 procenta na 1,254 milionu tun. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin i řepky je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu.

Odhad letošní sklizně základních obilovin je srovnatelný s desetiletým průměrem, ale je o 3,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let. Celková osevní plocha základních obilovin 1,262 milionu hektarů zůstala téměř na stejné úrovni jako v předcházejícím roce. Kvůli špatnému přezimování a častějším přesevům se ale snížila výměra ozimých obilovin a rozšířila se výměra jařin, tedy pšenice jarní, ječmene jarního a ovsa.

Nižší výnos se očekává u všech druhů obilovin mimo pšenici jarní a ovsa. Například sklizeň nejčastěji pěstované plodiny ozimé pšenice, která zabírá zhruba třetinu celkové osevní plochy v ČR, podle odhadu klesne oproti loňsku o 13,2 procenta na 4,612 milionu tun. Naproti tomu by měla o více než polovinu na 212 tisíc tun stoupnout úroda pšenice jarní. Její výměra se totiž ve srovnání s loňskem rozšířila více než o polovinu na 47 tisíc ha a přiblížila se tak obvyklé úrovni, uvedli statistici.

VIDEO: Řepka je v Česku hodně rozšířená. Alergici ale zažívají peklo

Video Řepka olejka pokrývá v Česku 100 tisíc Václaváků: Alergici zažívají peklo! - Tomáš Polák, David Malík
720p 480p 360p 240p

Řepka je po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou, letos se pěstuje stejně jako v loňském roce na 16 procentech osevní plochy. Výměra řepky se meziročně mírně rozšířila na 394 tisíc ha a podle ČSÚ je třetí nejvyšší v historii sledování. Za letošní nižší předpokládanou produkcí řepky je pokles odhadovaného výnosu o 8,1 procenta na 3,18 t/ha. Předpokládaná produkce řepky převyšuje desetiletý průměr o 4,5 procenta, ale v porovnání s pětiletým průměrem je odhad letošní sklizně o 6,5 procenta nižší.

Loni zemědělci sklidili o pět procent obilovin více než v roce 2015, a to 8,4 milionu tun obilí. Byla to čtvrtá nejvyšší úroda obilovin od roku 1920, více obilovin se sklidilo v letech 1990, 2004 a 2014. Meziročně vyšší úroda byla loni i u řepky.

 

 

zdenek43 ( 4. července 2017 11:07 )

Společná zemědělská politika (CAP) pro EU byla počátkem 90. let reformována pod vedením irského eurokomisaře MacSharryho a měla vést k omezení tehdejší nadprodukce potravin...... Rozdělení dle generací: 1. generace: z polysacharidů a olejnin - mohou konkurovat výrobě potravin------NA TOTO MA soudruh-StBak B A B I S f a b r y ky 2. generace: z lignocelulozových zbytků (dendromasa a zbytková biomasa)---- NA TOTO UZ soudruh StBak B A B I S NEMAAAAAAAAA.... NNNNEEEEEEEMMMMAAAAAA f a b r i k y 3. generace: z řas a mikroorganismů - průběžná sklizeň- taktez NEMA Babis f a b r i k y TOTO CINI S V E T ???? ---- Evropské trendy vládní podpory produkce biopaliv se v září 2007 dočkala kritiky ze strany Organizace pro hospodářskou spolupráci v Evropě (OECD). V e d o u podle OECD k p r u d k é m u růstu c e n potravin a potenciálně i k devastaci přírody. Vládní subvence jsou podle OECD navíc i jednoduchou formou podpory domácího zemědělství, která je vzhledem k pokračujícím snahám o liberalizaci zemědělského trhu nežádoucí. V září 2012 uvedla agentura Reuters návrh legislativy z Bruselu, ve které eurozóna omezí používání biopaliv založených na zemědělských plodinách, protože se obává, že tato jsou méně šetrná k životnímu prostředí, než se předpokládalo, a že jejich podpora má negativní dopad na produkci potravin. V létě 2013 schválil Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu podíl biopaliv první generace maximálně 5,5 %....... TAKZE soudruh-StBak B A B I S SE SNAZI V Y Z D I M A T CO TO JDE ::::: tak v CR se TA??? blbejsi varianta p r o d l o u z i l a az do roku 2020 A PROC?????? PROTOZE MA soudruh-StBak cas?? na K R A D E Z tech zarizeni - fabrik - ktere pracuji vtom druhem - lepsim REZIMU a to vlastni??? R I T I G - Oleo Chemical - šéfové firmy Kamil Jirounek a Michal Urbánek čelí společně s lobbistou Ivem R i t t i g e m obžalobě z jejího tunelování.....

zdenek43 ( 4. července 2017 10:53 )

 ale,,,,,ale - n e s o u ..... a ponesou 100% az do roku 2020 - pakkkkkk- se to trosicku ZMENI tedy pokudud nas Soudruh-StBak BABIS zase neoblbne a neohuli pres poslance Parlamentu CR ............... .......Babišem ovládaní výrobci biopaliv na tuzemském trhu podíl zhruba 60 % a celkový objem podpory do roku 2020 by mohl dosáhnout 9 miliard korun........ vlastně ČR podporuje biopaliva – musí tak činit z popudu EU...ČR však stejně jako všechny další země musí splnit závazek snížit do roku 2020 množství emisí v dopravě o 6 %, a biopaliva jsou jednou z možností jak tento závazek splnit. +++Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014) +++Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) ----- Ing. Andrej a b i š - od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí. .....Bez z á s a h u vlády by program p o d p o r y biopaliv v létě 2015 s k o n č i l . Místo toho ale poslanci schvali jeho prodloužení – vtělené do zákona – až do roku 2020....... 11.2015.....Sněmovna schválila podporu biopaliv, podle Kalouska tím Agrofert získá až 5 miliard...... pamatujete ??? ale ano , ale zase delate ZE NE???? - - - 7.2015 - 7.2015....Podvodníci, lžete a kradete pro Babiše. Jednání o návrhu, který budí takové vášně, sněmovna přerušila.......Sněmovna dnes opět přerušila jednání o sporném vládním návrhu, který umožňuje pokračování daňového zvýhodnění vysokoprocentních a čistých biopaliv. S návrhem na přerušení do příští schůze sněmovny vystoupil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Sněmovna se přitom předlohou zabývá už od dubna. Pokaždé ale projednávání bodu provází silná kritika opozice na adresu ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše kvůli údajnému střetu zájmů. Babiš totiž vlastní skupinu Agrofert, která patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv.

1953 ( 4. července 2017 10:49 )

Člověk, který za ten žlutý mor může by měl přestat snít a začít myslet. U nás střídá řepku s kukuřicí, zrušil živočišnou a bez orání a pořádného hnojení pole natolik vyčerpal,že je výsledek takový,jak ho popisuje článek. Smůla je, že vlastní většinu výkupů a zemědělství podřizuje svému podnikání. Zatím nevlastní žádnou sladovnu, takže přestal s pěstováním sladovnického ječmene, který u nás měl špičkovou kvalitu. Bohužel to vypadá, že takřka 30% lidí sní s člověkem, který jim rozhodně větší blahobyt nepřinese.

Pink ( 4. července 2017 10:35 )

Kdysi byly pole plné hrášku,rajčat,okurek a podobných pochutin a po nevydařené revoluci v roce 1989 jsme o všechno přišli a musíme to draze dovážet v mizerné kvalitě.

krat5 ( 4. července 2017 10:16 )

Konečně, už mi z těch žlutých polí pomalu šibe. A že nenesou? jasně všude samá řepka, která spotřebovává pro růst stejné živiny, jednou se to vyčerpat muselo i když do půdy rvou hnusný jedovatý chemikálie. Jděte už s tou řepkou do pr.ele.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa