Seniory a děti čeká menší vydání. Sněmovna schválila nižší doplatky na léky

30. 6. 2017
11:00

Důchodci a děti se zřejmě dočkají nižších limitů pro doplatky za léky. Novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou v pátek schválila Sněmovna, počítá se snížením roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let z 2500 na 1000, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které za léky zaplatili navíc. Zprávu při návratu z Japonska ocenil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Předloha, která nyní zamíří k posouzení do Senátu, bude mít peněžité dopady zhruba 440 milionů korun ročně. Ministerstvo zdravotnictví při přípravě úhradové vyhlášky s těmito náklady počítá. Pokud bude novela přijata, bude účinná od ledna.

Sněmovna v rámci vládní předlohy upravila i hrazené očkování seniorů proti pneumokokům a dětí proti papilomavirům. U očkování proti pneumokokům se schváleným pozměňovacím návrhem skupiny poslanců v čele s Davidem Kasalem (ANO) dostanou na stejnou úroveň oba druhy vakcín využívaných lékaři. Nyní mohou mít senioři bez doplatku jeden druh vakcíny. Pokud chtějí druhý, šetrnější, musejí podle důvodové zprávy doplatit zhruba tisícikorunu. Sněmovna podpořila i hrazené očkování chlapců proti papilomavirům, nyní je mají placené jen dívky.

Stát by měl platit zdravotní pojištění i za lidi, kteří mají nařízenu ústavní léčbu. „Zpravidla reálně nemají z čeho platit pojistné, a tak dochází k tomu, že dluží zdravotním pojišťovnám částky v řádu desítek tisíc korun,“ napsal ve zdůvodnění autor úpravy Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Stát nyní platí zdravotní pojištění například za děti, důchodce, nezaměstnané a za vězně.

Praktičtí lékaři budou moci předepsat více léků

Kaňkovský prosadil i změnu v hrazení zubních výplní, když bude v Evropské unii platit úplný zákaz použití amalgámu u dětí a těhotných a kojících žen. V jejich případě by pojišťovny hradily výplň ze skloionomerního cementu.

Na návrh bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) poslanci podpořili rozšíření pravomoci praktických lékařů při předepisování léků. Nyní musejí i v případě některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům. Praktický lékař sice lék předepsat smí, není ale nárok na úhradu z pojištění.

Do zákona o zdravotních službách se zřejmě dostane novelou institut hospice. Autor úpravy Jaroslav Zavadil (za ČSSD) ve zdůvodnění uvedl, že návrh vychází ze současné praxe, významné faktické dopady proto nepředpokládá.

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění by měly letos dosáhnout 276,6 miliardy korun. Výdaje by měly být asi o 23,5 milionu nižší.

VIDEO: Brněnští lékaři umí lépe poznat, komu hrozí rakovina

Video Brněnští lékaři umí lépe poznat, komu hrozí rakovina. - Jiří Nováček
720p 360p

zdenek43 ( 30. června 2017 14:05 )

Zlevnění se nekoná. Na snížení sazby DPH vydělali podnikatelé... 2015 ///2013 VOLBY 2013... Pokud ČSSD v příštích volbách vyhraje, zavede znovu sníženou sazbu DPH zhruba na 10 procentech. V ní by podle Sobotky nebyly položky, jaké jsou v ní nyní, ale jen sociálně citlivé. Byly by to například léky, potraviny, knihy./// Zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši 10 % od letošního roku 2015 n e p ř i n e s l o podle analýzy poradenské společnosti TaxVision s n í ž e n í cen pro k o n c o v é uživatele. Naopak mírné zvýšení zisků zaznamenali někteří podnikatelé. Navíc výrobcům, prodejcům i dovozcům zboží, které patří nebo může patřit do desetiprocentní sazby, přibyly náklady na složitější administrativu. Avizovaného snížení cen si nevšimli podle analýzy ani celiaci, tedy lidé s nesnášenlivostí na lepek. "Desetiprocentní sazba se však nevztáhla na věci denní spotřeby, jako je například chléb, ale pouze na suroviny, ze kterých se bezlepkové produkty vyrábějí, tedy mouku, různé směsi na pečení, strouhanku a podobně. V takových případech se pětiprocentní úleva na dani rovná haléřům až korunám, které pohltí klasická inflace," uvedla Štarmanová,daňová poradkyně společnosti TaxVision.

zdenek43 ( 30. června 2017 13:59 )

 a huraaaa,,, dalsi o b l b o v a k - pred VOLBAMA 2017 a dopadne to jako u LEKU pred VOLBAMA 2013 - to bylo soudruzskych kecu a slibu .............. ČSSD slibuje snížení DPH když vyhraje volby... to uz vykrikovali - o b l b o v a l i Cechy od roku 2011 -- Pokud ČSSD v příštích parlamentních volbách vyhraje a bude mít ve sněmovně dostatek křesel, DPH sníží, slíbil Bohuslav Sobotka, šéf strany.....Pokud ČSSD v příštích volbách vyhraje, zavede znovu sníženou sazbu DPH zhruba na 10 procentech. V ní by podle Sobotky nebyly položky, jaké jsou v ní nyní, ale jen sociálně citlivé. Byly by to například léky, potraviny, knihy. V O L B Y 2013 .... samo vyhrali soudruzi-pratele z CSSD ++Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014) ++Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) 2014-Vláda B.Sobotky - CSSD+ANO2011+KDU-CSL...schválila nižší DPH na léky, knihy a dětskou výživu DPH na léky, knihy a kojeneckou výživu bude od ledna příštího roku nižší. Vláda ve středu odsouhlasila její snížení z 15 na 10 %. FORRRRRRRRRRR . . . . leden 2015 - DPH k l e s l a , ale l é k y jsou někde d r a ž š í .. Pacienti mohou být při placení v některých lékárnách zaskočeni. Za jeden z nejprodávanějších léků Ibalgin si od letoška v části lékáren připlatí, stejně tak i za jiné léky. DPH přitom od ledna klesla o pět procent. Sazba daně se snížila i u knih, ani tam se však zlevnění plošně neprojevilo. „Od ledna u nás zdražily všechny léky s výjimkou potravinových doplňků o celých 5 %“ vylíčila vedoucí lékárny Tilia v Plaňanech......

fotrpjotr ( 30. června 2017 12:12 )

Dopadne to jako se"zvýšením"důchodu,kdy po úpravě cen si důchodce nakoupí ještě měně.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa