Aktivisté z ciziny najeli do vepřína v Letech: „Čekáme přes 40 let“

24. 6. 2017
18:14

Evropská unie musí zastavit dotace firmě AGPI, která vlastní vepřín v Letech u Písku v místech, kde stával protektorátní koncentrační tábor pro Romy. Odstranění vepřína by stálo několik milionů eur. ČTK to v sobotu řekl v Letech na setkání aktivistů prezident evropského antirasistického hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) Benjamin Abtan. Člen vedení společnosti AGPI, jíž vepřín patří, ČTK řekl, že z EU žádné dotace na provoz vepřína nedostávají. Jednání o jeho výkupu budou podle AGPI pokračovat v červenci.

Do Let přijel i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Na setkání u památníku obětí romského holokaustu dorazilo téměř 300 lidí z 15 zemí. Měli transparenty s nápisy Za důstojnou připomínku všech obětí holokaustu, Odstraňte vepřín, Čekáme už více jak 40 let.

„Lety jsou mezinárodním symbolem neúcty k obětem holokaustu a hanbou České republiky. Situace má snadné řešení: Evropská unie musí zastavit dotace, které té prasečí farmě dává a majitelé farmy musí vyjít vstříc, protože důstojnost obětí holokaustu je víc než její zisk. A zodpovědnost má česká vláda - byli tady vězněni a mučeni Romové s českým občanstvím, dozorci a vrazi byli čeští policisté,“ řekl Abtan.

Odstranění vepřína z pietního místa by podle něj stálo několik milionů eur. „To je pro český státní rozpočet úplné nic. A jestli s nimi nebude domluva, tak český stát bude muset farmu vyvlastnit. Vláda musí konečně začít jednat,“ řekl Abtan. EGAM sdružuje 53 organizací na ochranu lidských práv.

Vepřín žádné dotace nedostává, říká místopředseda

Místopředseda představenstva společnosti AGPI Jan Čech ČTK řekl, že firma na provoz vepřína v Letech žádné evropské dotace nedostává. „Letos, loni, předloni, žádné. Jsou to fráze aktivistů,“ řekl Čech.

Současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) tvrdí, že chce jednání s majiteli vepřína dotáhnout do konce, ministerstvo kultury nechalo zpracovat posudek o hodnotě pozemků, nemovitostí a technického vybavení výkrmny. Vlastní návrh má i firma. Aktivisté se ale bojí toho, že věc se nepodaří dovést do konce do podzimních parlamentních voleb.

„Jako vláda jsme se usnesli na úkolu, který jsme zadali ministrům kultury a pro lidská práva, aby připravili výkup prasečí farmy, zatím se to nestalo, zatím nepřinesli na vládu materiál, který by tu věc uzavíral a dával konkrétní návrh, za kolik je to možné vykoupit. Pan premiér má tu moc a měl by ji využít, aby ministři ten úkol splnili,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Členové vlády se podle něj baví o ceně, ale snaží se o odkup za cenu spravedlivou, ale ne více než spravedlivou. Sumu Pelikán říci nechtěl, podle něj by to zhoršilo vyjednávací pozici státu.

Firma AGPI je podle Čecha s ministerstvem kultury v permanentním kontaktu. „Dělaly se různé posudky, návrhy a dotazy, ale cenu nikdo nenavrhl. Všechno se připravuje, na ministerstvu kultury byl vytvořen tým, ale výstup: Prodejte nám tohle za tolik a tolik, tak daleko to není,“ řekl Čech. Jednání budou podle něj pokračovat v červenci.

„Myslím si, že v takovém místě musí být pamětní místo a nic jiného, natož prasečí farma, vždyť je to příšerné. Když jsem tam byl vevnitř prohlížet si to, tak shodou okolností přijel nový dobytčák s novou dávkou prasat k likvidaci. Ta paralela je příšerná,“ řekl ministr Pelikán.

Podpořit aktivisty přijel i zástupce polské velvyslankyně v ČR Jaroslav Strejček, jehož pradědeček bydlel na Moravě a byl Rom. „I pro mě je to velmi vážná ceremonie, nemůžeme zapomenout, co se v Letech stalo. Je důležité to připomínat,“ řekl Strejček ČTK.

Z Krupky u severočeských Teplic dorazil romský aktivista Jozef Miker. „Jezdím tady k plotu už dva roky, protože naše vláda nám rok co rok slibuje, že se tady ten prasečák odstraní a že se na původním místě, kde byl romský koncentrák, vybuduje důstojný památník. A pořád nic není, sami vidíte, že prasečák stojí a jakou má česká vláda a majoritní společnost úctu k romským spoluobčanům,“ řekl Miker ČTK.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Od roku 1942 do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů. Česko za vepřín v Letech na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament.

pan_Klobouk ( 25. června 2017 10:40 )

Odkaz na petici, poslete dal. https://www.petice24.com/zachovejte_vepin_v_letech

MarkusHermann ( 25. června 2017 02:42 )

Aktivisté jinam než do vepřína nepatří,ženy aktivistky se tam mohly vykoupat v močůvce,aby tolik nesmrděly.

wp2t ( 24. června 2017 23:21 )

Tohle je naprosto neuvěřitelný kam ten svět dospěl. Česká vláda musí říká Benjamin. Ty woe kdo nám bude ještě rozkazovat? Každej opálenec co si založil nějakou organizaci? Už mě to začíná pěkně iritovat. Že prej čekáme 40 let. To je přesně ten způsob jak to němci vyřídili s válečným odškodným pro naše české občany protektorátu a koncentráků.A teď když už skoro nejsou pamětníci tak to howado ministerský ještě jezdí na sudetoněmecký srazy a přikyvuje jim? Tak ale vážně už dost, kam se hrabala poroba čechů za Rakouska- Uherska, tenkrát to byl ještě piknik.

mikes15 ( 24. června 2017 21:50 )

Ten kříž jste stejně čmajzli z Velehradu

1912 ( 24. června 2017 21:43 )

víte kolik tu cikánských nadací se živí zde po ČESKU,,,jsou to stovky a ty ždímou právě rozpočty města či obcí NANAŽRANOST STOUPA JEN ABY MĚLI KLID OD TÉ VERBEŽE TAK JIM STÁLE VYPLÁCI DOTACE KTERÉ JSOU ZNEUŽÍVÁNY A NIKDE NIC NENÍ VIDĚT !!!Prasata jsou užitnější než tato verbež co dělat nikdy nebude zde na severu ČECH JICH MÁME STATÍSÍCE !!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa