Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Roboti v Česku zruší 53 % pracovních míst. Špidla: Změní se, nebo zaniknou

Autor: ČTK, deb - 
19. června 2017
11:03

Digitalizace a robotizace průmyslu vyvolá radikální změnu organizace práce, zanikne řada pracovních míst. Odhaduje se, že v ČR jich ubude až 53 procent. Na konferenci Směrem k práci 4.0 to v pondělí řekl ředitel odboru poradců předsedy vlády Vladimír Špidla. Některé profese zaniknou, jiné se přemění. Primárním úkolem bude zvládnout sociální a společenské důsledky těchto změn, dodal.

„Panují obavy, že kvůli digitalizaci a robotizaci zanikne řada pracovních míst. Změny budou, ale vzniknou i nové profese, více lidí bude potřeba třeba ve službách,“ doplnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Špidla digitalizaci přirovnal k průmyslové revoluci, s níž se tehdejší společnost vyrovnávala desítky let. Rychlý civilizační přechod podle něj bude znamenat také vznik globálních nerovnováh.

V Česku by mohla podle studie ministerstva práce a sociálních věcí v příštích dvou desetiletích po nástupu robotů zaniknout asi desetina pracovních míst. Je to přes 400 000 postů. Kvůli stárnutí společnosti ale zhruba stejný počet pracovních sil ubude. V roce 2029 by v Česku mohlo tak být asi 3,9 milionu pracovních míst.

VIDEO: Podívejte se, jak funguje robotická výroba v továrně Tesla
Video  Robotická výroba v továrně Tesla  - Zive.cz
Video se připravuje ...

Úřad připravil plán opatření pro nejbližší roky. Počítá třeba s posouzením možností zavedení volna na vzdělávání, daňového zvýhodnění míst ve službách či půjček na sebezaměstnání. U 35 procent pracovních míst by se díky novým technologiím mohla výrazně změnit náplň. Týká se to zhruba 1,4 milionu pozic.

Podle ministerstva práce bude nutné posílit další vzdělávání a kvůli stárnutí i zdravotní a sociální služby. Stát by měl zajistit dostatek lékařů, sester, učitelů a pečovatelů. V ČR by to měl být asi 200 000 míst, v placených službách pro domácnost či v péči o děti dalších 27 000 postů.

Současně by se měla podle ministerstva zvážit podpora vzniku nových míst, a to třeba snížením daňové zátěže práce. Zvýhodnit by se mohla místa ve službách, na která by se mohli přesouvat pracovníci z ohrožených profesí.

Naopak vyšší odvody by mohly být u míst se smlouvou na dobu určitou. Podpora by měla směřovat do sebezaměstnání, které se díky informačním technologiím rozšíří. Pracovník by na ně mohl získat podle plánu grant, zvýhodněnou půjčku či daňové odpisy, zvýšit by se mohly příspěvky úřadu práce při startu podnikání. Svou práci by mohl pracovník nabízet více zaměstnavatelům.

VIDEO: Podívejte se do Londýnského muzea vědy, které ukazuje roboty-pomocníky
Video  Londýnské muzeum vědy ukazuje roboty pomocníky.  - e15
Video se připravuje ...


agfor ( 19. června 2017 12:03 )

Pokud roboti nahradí vyžírkovské politiky, jsem pro, protože tak blbě vést stát nemůže ani sebehůř naprogramovaný robot.

gogo56 ( 19. června 2017 11:29 )

pokud by to byla pravda ,jakože Špidlovi věřit=průser, ale dejme tomu že to tak bude , proč tedy přihlouplá EU dělá jakési pracovní nábory od migrantů, tak Češi nebudou mít práci ale migranty potřebujeme , teď ale nevím na co ?ženské si oplodníme sami když bude stát přispívat na výchovu dětí , může nás být 20 milionů , no a náboženství máme taky dost 7 církví je až nad hlavu , tak nevím oč s migranty vlastně jde my jich nepotřebujeme !!!

Zobrazit celou diskusi