Nacisté vyhladili Lidice před 75 lety. Připomněli si to politici i stovky lidí

Autor: ČTK, bud - 
10. června 2017
14:00

Stovky lidí si v Lidicích v sobotu připomněly 75 let od vyhlazení obce nacisty a 70 let od její obnovy. Zazněla i modlitba plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová v projevu připomněla nejen historický, ale i současný kontext lidické tragédie. „Tři čtvrtě století po hrůzné události se však ve světě stále dějí zločiny proti lidskosti a symbol Lidice dostává stále obecnější význam,“ řekla.

Hlavní projev přednesla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL), podle ní Lidice také ukazují na roli obyčejných lidí ve válce. Kromě jiného zdůraznila význam smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha pro ukončení války. Právě domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s útokem na protektora byla důvodem vyhlazení Lidic.

„O smrti Heydricha nehovořme prosím jako o atentátu, o slovu, které evokuje kriminální čin. Byl to útok, byl to hrdinský útok,“ uvedla Horská.

Předseda svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička se ve svém projevu pozastavil nad neúčastí dětí u některých pietních setkání. Podle něj by ředitelé škol měli žáky více vést k podobným akcím. „Jak snadno se v hlavách dětí dají narýsovat čáry jiné, prosté a jednoduché, že třeba nakonec žádná válka nebyla a vše je a byla jen taková velká počítačová hra,“ varoval Vodička.

Pietní vzpomínce, při které položily věnce desítky delegací, ráno předcházela mše, kterou biskup Holub sloužil v místě, kde kostel svatého Martina připomínají jen jeho základy. Z představitelů vlády přijel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman přednesl hlavní projev na lidické pietě minulý rok, letos přijel do Lidic na konci května, kdy si obec připomínala 70 let od poválečného obnovení.

Připomeňte si, jak před rokem v Lidicích „vyplísnil“ neonacisty Miloš Zeman:

Video Zeman v Lidicích vyplísnil neonacisty. Ukázal na Kotlebu i „dělníky“ - Zuzana Štíchová. Jan Jedlička

Nacisté obec, v níž žilo zhruba 500 lidí, vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Zemřelo 340 lidických obyvatel.

voght ( 10. června 2017 18:51 )

Ty jsi superčůráááák, vědí to vaši?

andorea ( 10. června 2017 17:56 )

Asi tak nějak...

kalina107 ( 10. června 2017 16:02 )

Lidi v Česku a i ti co byli v Lidicích na akci si nic jiného nezaslouží než co se stalo těm Lidickým lidem . Pokud nechali fašistické prase Hermanna kecat ty jeho nenávistné kecy a nevypráskali ho klacky , tak u mě jsou stejná ho vada jako ten gauner .

borka30 ( 10. června 2017 15:38 )

také mě udivuje co tam dělal????? Ti lidé z KDU neví co chtějí aneb, že by věděli???

Iunatic ( 10. června 2017 14:55 )

Co tam dělalo to fašistické plešaté prase Herman? Chtěl se snad svoji přitomností lidem vysmívat a zlehčovat vážnost vzpomínkové akce?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud