Nezaměstnanost v Česku opět klesla. Nese to i rizika, varují analytici

Autor: pet, ČTK - 
8. 6. 2017
10:55

Nezaměstnanost v Česku čtvrtý měsíc v řadě klesla, v květnu činila 4,1 procenta proti dubnovým 4,4 procenta. Lidí bez práce bylo 308 521, což je nejnižší číslo za květen od roku 2008, tedy od doby před ekonomickou krizí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Počet volných míst naopak vytrvale stoupá, v květnu přesáhl 174 tisíc. Analytici však varují, že pokud by nezaměstnanost klesla pod čtyři procenta, je brzdou růstu hospodářství.

Nezaměstnanost v květnu klesla také v meziročním srovnání, loni v květnu činila 5,4 procenta. „V řadě regionů je podíl nezaměstnaných osob na historických minimech, především pak v oblastech, kde jsou průmyslové zóny,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

K poklesu počtu lidí bez práce pomohly podle Sadílkové růst ekonomiky i sezonní práce. „Česká ekonomika nadále roste a trh práce ovlivňují i sezonní práce, které už jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících, a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat,“ doplnila.

VIDEO: Česká nezaměstnanost dál klesá, jinde je však problémem. Španěl Julio nemohl sehnat práci 2 roky

Video Dva ze tří mladých Španělů těžko hledají práci. „Trvalo mi to dva roky,“ říká Julio (27). - Blesk TV
720p 480p 360p 240p

Z jednotlivých regionů měl stále nejvyšší nezaměstnanost Ústecký kraj s 6,6 procenta. Naopak nejnižší byl podíl nezaměstnaných opět v Plzeňském kraji, kde činil 2,6 procenta.

V mezinárodním srovnání měla Česká republika podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za duben 2017 nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii, uvedl pracovní úřad.

Nezaměstnanost by v dalších měsících mohla klesnout pod čtyři procenta, odhadují na základě čtvrtečních údajů analytici, které ČTK oslovila.

„Je pravděpodobné, že se podíl nezaměstnaných v dalších měsících sníží pod hranici čtyř procent, než se s příchodem zimy opět mírně zvýší a na konci roku by se měl pohybovat zhruba na současné úrovni, uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Za celý rok by podle něj měla nezaměstnanost činit 4,3 procenta, loni to bylo 5,5 procenta.

Ekonomická (ne)výhoda

Podílem volných míst k počtu nezaměstnaných (přes 56 procent) se podle hlavního analytika UniCredit Bank zřejmě Česko řadí na druhé místo na světě za Japonsko. „Již delší dobu převládají ke statistikám nezaměstnanosti komentáře, že její současná úroveň znamená spíš ekonomickou nevýhodu než výhodu. Volná pracovní síla zkrátka není a v dohledné době nebude,“ uvedl.

Firmy hledají podle analytika ČSOB Petra Dufka především kvalifikované a nekvalifikované dělníky, dále například řidiče, řemeslníky a kuchaře. „Nedostatek zaměstnanců se již stal překážkou pro rychlejší růst průmyslu a je velmi pravděpodobné, že zatím se na tomto faktu nic nezmění,“ upozornil.

Nedostatek pracovní síly může představovat brzdu pro českou ekonomiku. Dobrou zprávou je, že se můžeme těšit na další zvyšování mezd,“ dodal ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je řadu nabízených volných pracovních míst obtížné či nemožné obsadit. Jde především o kvalifikované a méně kvalifikované pracovníky do průmyslu nebo o řidiče. „Nezbývá než opět konstatovat, že aktuální vývoj na pracovním trhu vytváří ideální podmínky pro další zrychlení růst mezd, když míra nezaměstnanosti v ČR zůstává suverénně nejnižší v rámci zemí EU,“ uvedl.

Doporučujeme
zdenek43 ( 8. června 2017 12:31 )

tu hru??? O B L B O V A K uz zavedli za vlad soudruhu-pratel z CSSD ..... +++ Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) +++ Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) anoooooo toho S P I D L Y - ktery potom kouzlil i v Evropske unii - PhDr. Vladimír Špidla - Evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti - Od 22. listopadu 2004 do února 2010 byl evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Inicioval vznik Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EGF)..... +++ Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) +++ Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) ---++--- 2004 - V České republice se zatím provádí dvojí statistika o vývoji nezaměstnanosti. To má za následek informaci, že nezaměstnanost v ČR za druhé čtvrtletí letošního roku dosáhla hodnoty 8,2 %, ale také 10,1 %. Právě druhé, vyšší číslo je obvykle uváděno, když se mluví o nezaměstnanosti. Od srpna 2004 se ale bude uvádět první, tedy nižší číslo. ...budou údaje spočítány podle nové metody a číslo tedy přibližně o 1,5 až 2 % nižší..... Mezi nezaměstnané se tedy podle této metodiky n e p o č í t a j í například lidé zařazení v rekvalifikaci nebo lidé, kteří vykonávají krátkodobou práci. Dále se za nezaměstnané nepovažují ženy na mateřské dovolené, na nemocenských dávkách nebo ti, kteří jsou ve výkonu trestu či ve výkonu vojenské služby.......

zdenek43 ( 8. června 2017 12:22 )

je to statistika n a p r d ....... oblbovak na luzu ......... je to ve stylu h e s l a .... Jak snížit nezaměstnanost ve třech krocích a přitom nikoho nezaměstnat +++ Míra nezaměstnanosti je vizitkou ekonomické úspěšnosti každé vlády. A tak není divu, že politici v y u ž í v a j í každý způsob, který může v y l e p š i t konečné číslo. Některé metody přitom neznamenají obyčejné vytváření nových pracovních míst, ale mají podobu šikovných her s čísly nebo flexibilních úvazků.+++ Dvě české instituce pravidelně hlásí míru nezaměstnanosti. A obě úplně jinak. Tak třeba listopad minulého roku - zatímco český statistický úřad přišel s mírou nezaměstnanosti ve výši 4,7 procenta, ministerstvo práce a sociálních věcí ji povýšilo na 5,9 procenta. A teď, kde je pravda? Problém odlišných čísel spočívá v rozdílné metodice sběru dat. Zatímco ministerstvo vychází z údajů úřadu práce a počtu lidí, kteří jsou tam jako nezaměstnaní registrováni, statistický úřad vykazuje takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti. K ní dospěl z výběrového šetření pracovních sil, které odráží množství nezaměstnaných ve společnosti z reprezentativního vzorku populace. A když se pozmění metodika? Přesně takovou změnu provedl úřad práce na konci roku 2012. Dříve výsledné číslo ukazovalo poměr mezi uchazeči o práci a zaměstnanými, v nové úpravě vyjadřuje podíl nezaměstnaných věku 15 až 64 ze všech obyvatel stejného věku. Není velkým překvapením, že po změně míra nezaměstnanosti klesla, protože studenti a důchodci v této věkové hranici navýšili podíl zaměstnaných.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa