Svět zaplavil Fidget spinner: Hračka proti stresu, frajeřina pro pokročilé a levná sranda pro každého

Autor: shp - 
5. června 2017
14:45

Určitě jste ho už někde viděli, ať už v reálu, nebo na internetu. Fidget spinner zaútočil na lidstvo se silou, kterou naposledy pamatujeme u virtuálního zvířátka Tamagoči. Jde totiž o dostupnou zábavu, kterou si může vyzkoušet naprosto každý. Jenom je potřeba pamatovat, že roztáčení této hračičky vás může dovést až k závislosti.

Historie Fidget spinneru 

Fidget spinner vznikl původně jako antistresová pomůcka pro osoby trpící hyperkinetickou poruchou (ADHD), autismem nebo chronickou úzkostí. Za jeho »matku« je považována americká chemická inženýrka Catherine Hettinger, která si patent na točící hračku nechala zaregistrovat již v roce 1993. Stvoření Fidget spinneru ji přisuzovaly listy jako The Guardian, The New York Times nebo New York Post.

Její výtvor se však v několika směrech oproti současné podobě Fidget spinneru liší a ani sama Hettinger to nepopírá. „Řekněme si jen, že se tvrdí, že já jsem vynálezce. Znáte to – Wikipedia tvrdí nebo tak nějak,“ prohlásila sama Hettinger pro Bloomberg News. Kdo má patent na aktuální podobu hračky, je ve hvězdách. Lépe řečeno: Nikdo to neví! Fidget spinner tak může vyrábět kdokoliv, kdo chce.

Jednoduchá a dostupná hračka

Návod na hračku je jednoduchý. Jde o plastovou vrtulku s ložiskem uprostřed, kterou její majitel musí roztočit. A to je vše. Princip je velmi srozumitelný a právě proto tolik návykový. Stačí ho chytit do ruky a točit. Dodává se v mnoha barevných provedeních, tvarech i velikostech. Původní význam hračky – tedy boj prosti stresu a nesoustředění, se vytratil. Děti ji totiž s oblibou nosí do školy, kde si s ní hrají a nedávají při vyučování pozor.

Učitelé jsou z rušení dětí, které si s Fidget spinnerem hrají, zoufalí a mnoho kousků již zabavili. „Ano, Fidget spinner je nyní velmi populární. Sama jsem ho ještě nikomu nezabavila, ale jakmile vidím, že si s tím někdo hraje pod lavicí, tak ho upozorním, že mu to seberu. To zabírá,“ potvrdila přítomnost hraček ve škole Blesk.cz učitelka Mirka Netíková.

Módní hračka je všude. Je totiž extrémně cenově dostupná. Stojí totiž pouze kolem 150 Kč, což je částka, kterou si právě mohou dovolit i děti. Jediným problémem je, že žádané zboží je tak populární, že je v mnoha obchodech zcela vyprodané. To trápí především rodiče, kteří chtějí udělat dětem radost.

Triky pro mistry

Fidget spinner se stal natolik oblíbeným, že se vymanil z kolonky hračka. Mladí lidé s ním předvádějí nejrůznější triky. Lidé, co roztáčení propadli, vymýšlejí další a další. A nutno poznamenat, že ne všechny triky jsou jednoduché a ty složitější vyžadují soustředění, zručnost a preciznost. A co vy, už Fidget spinner máte, nebo si ho plánujete pořídit? Napište nám na něj svůj názor do diskuze.

donlabuznik ( 27. dubna 2018 00:09 )

 Ahoj, já si myslím, že na zabavení dítěte stačí nějaká kvalitní hračka, která je spjatá se zájmy dítěte a ne nějaká fidget spinner, třeba náš syn je rozený kutil, proto jsem mu také koupila sadu dřevěného nářadí na https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-pro-kluky/drevene-naradi-v-kufriku-zgyz Nestále si hraje na truhláře, asi vím co z něj jednou bude

bcase ( 5. června 2017 23:17 )

Stara vec, nafoukla marketingem. Pred xx lety se pouzivalo ozubene kolecko do prehazovacky. Mensi, ale za zoubky se hezky roztacelo https://www.primabazar.cz/images/images32/218116/detail-3.jpg

nikibubu ( 5. června 2017 22:22 )

Tuto hračku měl můj syn ADHD už před asi čtyřmi lety. Ale jak už to u těchto dětí je, zůstala ztracená, nebo zahrabaná někde..... Teď je to hit, tak jsem musela zakoupit novou

vosavopruz ( 5. června 2017 20:08 )

mnohem lepší hračka je herní konzole Pamatuju si jak v mém školním věku frčelo Pogi,to byla taky mánie,všichni ve třídě hráli Pogi.

Karel872 ( 5. června 2017 17:24 )

za 150kč se dá koupit spinner, ale naprd kvalita.. lepší jsou tak od 15€ minimálně

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud