Matka klokánků má Koalu. Sídlo pro ohrožené děti Vodičková „urvala“ pro sebe
Sdružení na ochranu ohrožených dětí (SOOD), které loni založila bývalá šéfka Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková, plánuje otevřít své zařízení podobné klokánku. Centrum pro 12 dětí s názvem Koala by se mělo nastěhovat do budovy v pražských Kbelích, kde v minulosti sídlil právě jeden z klokánků FOD. Zařízení by mělo začít fungovat na podzim, řekla Vodičková ČTK.
Klokánky provozuje FOD. Vodičková ho řídila do léta 2015. Nové vedení po ní převzalo organizaci s dluhy, které přesahovaly 127 milionů korun. Kvůli hrozící exekuci muselo škrtat. Mimo jiné chtělo prodat budovu kbelského klokánku. V roce 2015 za ni měl fond získat 11 milionů korun. Z prodeje ale sešlo, dům nebyl volný, v jednom z bytů bydlela Vodičková. FOD uvedl, že mu blokovala nakládání s nemovitostí, vystěhovala se loni v říjnu až po soudním rozhodnutí.
Vodičková nyní řekla, že chtěla zabránit prodeji pod odhadní cenou. Kupní cena podle ní teď činí 13 milionů. „Kupní smlouva již byla počátkem května podepsána. Cena je vyšší, takže i fond na tom vydělá. Snad už teď jeho vedení nebude vadit, že jsem nakládání s nemovitostí blokovala a předchozí prodej zmařila,“ uvedla Vodičková.
Fond loni po uvolnění domu zvažoval, že by si budovu nechal a klokánek v ní obnovil. Šéf FOD Jan Vaněk tehdy řekl, že záležet bude hlavně na tom, zda se podaří najít zaměstnance. Na nedávném shromáždění fondu uvedl, že se předsednictvo nakonec rozhodlo budovu prodat za odhadní cenu.
Koala porazila Skippyho i Medvídka
Podle Vodičkové objekt pořizuje sponzor jejího nového sdružení. To by mělo mít dům v nájmu, pak by měl být podle Vodičkové bezúplatně převeden. Po vyřízení formalit by se budova měla upravit a vybavit, otevřít by se mohla na podzim. „Ne ale pod názvem Klokánek, protože to je chráněná značka fondu. Byly různé návrhy - například Skippy nebo Medvídek. Nakonec jsme se rozhodli pro Koalu,“ uvedla Vodičková.
Podívejte se, jak to vypadá v ústeckém klokánku:
Koala bude fungovat stejně jako klokánek. V budově by měly být tři třípokojové byty s kuchyňskými kouty. V každém by mohly být čtyři děti. Staraly by se o ně dvě „tety“, které by se střídaly po týdnu.
Koala, stejně jako jsou klokánky a podobné domovy, má být zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc. K provozování je třeba pověření, které vydává krajský úřad. S krajem Vodičková ale zatím nejednala. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dřív řekla, že by kraje měly pověření dávat jen zařízením, která skutečně potřebují. Podle plánů ministerstva by dětských domovů a podobných zařízení mělo ubývat, přednost by měla mít péče v rodině.
Na konci loňska fungovalo v Česku 67 klokánků a podobných zařízení pro děti v tísni s 1027 místy. V prosinci se staraly o 629 dětí. V roce 2015 bylo těchto domovů 75 s 1114 lůžky. V roce 2014 existovalo 88 center s 1278 místy.
Stát na dítě v zařízení měsíčně platí 22 800 korun. Částka se krátí za dny, kdy dítě v těchto domovech nepobývalo. Na to si provozovatelé stěžují a žádají změnu financování. S tou počítá navrhovaná senátní novela. Podle ní by se na lůžko měl platit paušál 20 tisíc korun, další částka by se vyplácela na dítě podle jeho věku.