Měl být „obvoďák“, ale dal se k záchrance: Ondřej vyráží se sanitkou i na rallye

Autor: Zuzana Zelenková - 
4. 6. 2017
07:40

Lékař Ondřej Novák si místo dráhy obvoďáka vybral práci záchranáře. Teď se zúčastnil každoroční soutěže pro záchranáře - Rallye Rejvíz. Do té se zapojily posádky z celého světa. 

Lékař Ondřej Novák se svému povolání věnuje už devět let. „Jsem lékař na záchrance, pracuji od roku 2008 na plný úvazek. Jezdím v Krnově, Bruntále, Rýmařově a Ostravě. K tomu sloužím občas na interně, přiblížil pro Blesk.cz.

„Medicína pro mě byla přirozený vývoj, táta je lékař, praktik, a tak jsem původně počítal, že i já půjdu tímto směrem. Na gymplu jsem se rozhodoval mezi medicínou a přírodními vědami. Ale rozhodně výběru nelituji, jsem spokojený,“ dodal.

Lékař záchranář vyjel na rallye

Ondřej se soutěže Rallye Rejvíz účastnil se svou posádkou už posedmé. Ta za celých sedm let zaznamenala jen malé změny. „Pro nás je soutěž hlavně edukační. Člověk se na tom učí a odnese si spoustu věcí do práce. I když nějaká ta soutěživá stránka je tam taky. Navíc je to společenská záležitost, na které potkáme známé,“ dodal Novák.

Důležité je podle Nováka i to, aby posádka byla víceméně stabilní. Všichni potom vědí, co od druhých mohou očekávat, což zlehčuje práci. Neplatí to podle něho však jen ve hře, ale i v životě.

A jak se vůbec dostal k „záchranařině“? O všem rozhodla stáž, do práce se už tehdy zamiloval a dneska by neměnil. „V podstatě jsem měl být obvodní lékař, v rámci stáží jsem ale dostal tuto nabídku, hodně mě to chytlo. Začalo se mi to líbit a práce na záchrance mě začala bavit. Předpokládám, že u toho zůstanu i dál,“ vysvětlil Novák.

Je to práce velmi zajímavá, ale i náročná. Někdo ji dělá kvůli dobrému pocitu, jiný zase kvůli zápalu a akčnosti, které přináší. „Baví mne ta pestrost a široký záběr od interních chorob po úrazy, neurologické věci, děti. Baví mě rozmanitost práce a charakter – jako akčnost, je to pestré a zajímavé, člověk se učí a posouvá dál,“ popsal Novák.

Redaktor Auto.cz se zúčastnil Rallye Agropa. Jak dopadl?

Video Redaktor Auto.cz se zúčastnil Rallye Agropa. Jak dopadl? - auto.cz

Představení medicínských novinek

„Soutěž máme postavenou na vzdělání, do úkolů zavádíme novinky tak, aby si je záchranáři mohli vyzkoušet a vůbec se s nimi celkově seznámit. Je to forma praktického vzdělávání, řekl Jiří Pavlík, tiskový mluvčí Rallye Rejvíz.

Záchranáři závodili v několika denních i nočních etapách. Rallye Rejvíz není ale jenom zábava, slouží hlavně jako trenažér situací a akcí, do kterých se záchranáři mohou dostat.  Účastnilo se 28 týmů – po dvou z každého kraje. Na různých etapách bývá 9-10 soutěžních úkolů. „Snažíme se vždycky tak o tři denní a jednu až dvě noční etapy,“ uvedl Pavlík. Vedle toho proběhla i mezinárodní část, na které se ukázali soutěžící ze 17 zemí. Mezi nimi bylo třeba Japonsko, Kanada, USA, nebo Velká Británie.

Souběžně bylo také velké finále Helpíkova poháru. Už devatenáctý ročník organizátoři zakončili v sobotu dopoledne ve Velkých Losinách, kde následně odpoledne vyhlásili i výsledky hlavních závodů. Helpíkův pohár je celostátní soutěž, v rámci které se děti z celého Česka učí základům první pomoci.

V nadstavbových kolech organizátoři vytvářejí modelové situace na reálně namaskovaných figurantech. Aby si žáci ověřili teorii i praxi. „Děti školíme během roku na školních a okresních kolech, zakončení je potom touto formou v republikovém kole,“ uvedl Pavlík.

„V mezinárodní soutěži dominuje třeba Amerika, Kanada, Rakousko, nebo Maďarsko. V národní části, protože Slováky bereme jako bratry, vedou oni, jsou hodně dobří, dodal pro Blesk.cz Pavlík.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa