Miliardář Tykač pohořel. ČEZ mu elektrárnu Počerady neprodá, ekologové slaví

Autor: ČTK, Mii - 
18. května 2017
13:35

Hnědouhelná elektrárna Počerady se miliardáři Pavlu Tykačovi do rukou nedostane. Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ neschválila její prodej Tykačově firmě Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Uvedl to předseda dozorčí rady Václav Pačes. Podle dřívějších informací prodej elektrárny podpořilo představenstvo ČEZ.

Dozorčí rada ČEZ jednala o možném prodeji elektrárny už na konci dubna. Tehdy rozhodnutí o prodeji elektrárny odložila a vyžádala si od vedení ČEZ k záměru další materiály.

Vršanská uhelná dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun a nabídka platí za dohodnutých podmínek jen do konce dubna. Ve středu sdělila, že nabídku prodloužila tak, aby ji ve čtvrtek mohla dozorčí rada ČEZ projednat.

Podotkla, že případný obchod ale neuskuteční v rozporu se stanoviskem ministerstva financí, přes které stát vlastní majoritní podíl v ČEZ. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve prodej elektrárny kritizoval. Jeho resort ale ve středu uvedl, že stanovisko ministerstva nemůže převážit rozhodnutí, které přijme dozorčí rada.

Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Babiš už dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZ za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupci jsou nominováni ČSSD a jeden KDU-ČSL.

Greenpeace: Stal se zázrak

Možný prodej elektrárny kritizovali ekologové. Vadil jim zejména fakt, že by Vršanská uhelná, potažmo Czech Coal, provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ.

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský označil čtvrteční rozhodnutí dozorčí rady za zázrak. „Fakt, že se mocnému tandemu (generální ředitel ČEZ Daniel) Beneš - Tykač již napodruhé nepodařilo zválcovat dozorčí radu ČEZ, do kategorie zázraků celkem patří. Zbývá detail: Provést urychleně takové změny ve vedení a stanovách firmy, které by zabránily managementu chovat se, jako by mu patřila,“ řekl.

Elektrárna Počerady leží na Lounsku mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. Podle aktuální výroční zprávy ČEZ vzrostl loni čistý zisk elektrárny o 63 procent na 439 milionů korun, tržby stouply o 44 procent na 7,7 miliardy korun. Celková aktiva elektrárny vzrostla meziročně o deset procent na 9,7 miliardy korun.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce roku 2019. Pokud by této druhé opce využil, získal by za elektrárnu dvě miliardy korun.

ČEZ provozuje i jadernou elektrárnu Temelín. Podívejte se, jak vypadá z dronu:

Video Nad Temelín vylétl dron. Podívejte se na unikátní záběry z bezletové zóny. - Jaderná elektrárna Temelín

zdenek43 ( 18. května 2017 14:08 )

Elektrárny Prunéřov patří k největším znečišťovatelům ovzduší v České republice i celé Evropě......Elektrárna Prunéřov je dvanáctá nejšpinavější v EU...... +++Největší uhelný zdroj ČEZ – elektrárna Prunéřov – vypouští více oxidu uhličitého než všechna česká osobní auta dohromady++++ TADY JE TA E K O L O G I C K A hra s cisly ......... Původní instalovaný výkon Elektrárny Prunéřov II činil 5×200 = 1 000 MW, po rekonstrukci bude pouze 3×250 = 750 MW............ ANO - PUVODNE 1000 MW - TED 750 MW ++++Investice za 25 miliard ČEZ v Prunéřově ze stávajících 9-ti bloků rekonstruovat 3 a zbývajících 6 nechat dožít. Ukončit činnost by měly po roce 2016 v závislosti na vývoji trhu s elektřinou. Rekonstruované bloky, do nichž chce ČEZ investovat asi 25 miliard korun, umožní výrobu elektřiny na dalších 25 let. forrrrrrrrrrr ...... Rekonstruované bloky mají mít podle plánů ČEZ proti současným blokům zvýšenou účinnost z 32 na 39 procent............ o 6 %????????????

zdenek43 ( 18. května 2017 13:56 )

co to zase pl l a c a t e ...... jakou radost maji......... Možný prodej elektrárny kritizovali e k o l o g o v é. Vadil jim zejména fakt, že by Vršanská uhelná, potažmo Czech Coal, provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. NA EKOLOGY zvysoka Mafiokracie v CR zvysoka k a l i ...... a elektrarnu bude VESELE dal provozovat - do ty doby - kdyz z UHLI V Cesku bude mit miliardy . . . . samo ze do kapes tech spravnych lidi .................... Skuteční kmotři. Pět rodin, které ovládají Česko.....Petr Kellner z PPF, Marek Dospiva z Penty, Patrik Tkáč z J&T, Karel Komárek z KKCG a Zdeněk Bakala z BXR.......Jejich bohatství vzešlo z divoké privatizace v 90. letech, kdy zákony byly děravé na správných místech a umožňovaly zisk ohromných majetků, pokud jste měli po ruce ty správné právníky, soudce a politiky. Tento způsob nabývání majetku jim zůstal i později v určitých případech vlastní, i když majetek nabytý v minulosti zvládají spravovat i profesionálním způsobem. //Petr Kellner 255 mld. Kč (220 mld. Kč) 2 Andrej Babiš 70 mld. Kč (64 mld. Kč) 3 Karel Komárek 49 mld. Kč (41 mld. Kč) 4 Radovan Vítek 49 mld. Kč (47 mld. Kč) 5 Pavel Tykač 31 mld. Kč (31 mld. Kč) 6 Daniel Křetínský 22 mld. Kč (13.2 mld. Kč) 7 Zdeněk Bakala 20 mld. Kč (22 mld. Kč) 8 Marek Dospiva 18.2 mld. Kč (17 mld. Kč)........///

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud