Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Stoupá počet samovolných potratů. Může za to věk žen i mužů, říká odborník

Autor: ula - 
2. května 2017
06:15

V Česku klesá počet umělých přerušení těhotenství, na druhou stranu se zvyšuje podíl samovolných potratů. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.  Odborník tvrdí, že za samovolnými potraty jsou genetické abnormality embryí, které může způsobit nejen věk rodičky, ale i genetické abnormality spermií. Lze tedy zabránit potratu například menší fyzickou aktivitou? 

 

Podle statistiků na stovku narozených dětí připadlo loni zhruba 32 umělých potratů. V roce 1990 jich bylo 96. Číslo každoročně klesalo, zatímco před 27 lety bylo na tisícovku obyvatel asi 11 umělých přerušení těhotenství, teď jsou to zhruba dvě.

To potvrzuje i Štěpán Budka z kliniky Pronatal: „Ano, počet umělých přerušení těhotenství od roku 1989 výrazně klesnul. Je to dáno jednak důkladnější edukací pacientek na téma antikoncepce ambulantními gynekology a také přirozenou vyšší informovaností populace, jako je internet nebo televize.“

Narůstá počet samovolných potratů

Podle Budky se skutečně zdá, že počet samovolných potratů stoupá. „Nicméně si nemyslím že by se nějak zásadně toto číslo měnilo samostatně. Tento nárůst je potřeba, jako u všeho, vnímat v souvislostech,“ dodává.

Žena potratila a plod strčila do mrazáku:

Video  Žena z pražských Holešovic potratila a plod strčila do mrazáku.  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Genetické abnormality embryí i spermií

„Nejčastější příčinou spontánního potratu je genetická abnormalita embrya. Počet těchto abnormalit (dispozice) vzrůstají v přímé souvislosti s věkem ženy – rizika spontánního potratu jsou tudíž nejmenší ve věku takzvané ideální plodnosti – tedy nejpozději do 30. roku života. Od 35. roku života už počet těchto abnormalit narůstá více,“ vysvětluje Budka.

Problémy však mohou způsobit i spermie. „U mužů hraje věk také svou roli. Nicméně výrazný nárůst genetických abnormalit spermií začíná později a nemá tak skokový průběh,“ říká lékař.

Mezi další příčiny potratů patří děložní faktory, jako jsou polypy, abnormality vývoje dělohy, pak také endometrióza, imunitní faktory apod.

Méně stresu potrat neodvrátí

„Představa, že neuspěchanost doby, méně stresu nebo ‚alternativní způsoby života‘ by zásadně vedly ke snížení počtu potratů, je velmi zjednodušená, i když připouštím že je to teorie líbivá a moderní,“ uznává Budka.

Jak roste miminko v břiše během 9 měsíců těhotenství? Podívejte se na video:

Video  Jak roste miminko v břiše během 9 měsíců těhotenství  - ThePregnancyChat/Youtube/Supermámy
Video se připravuje ...

Jak zabránit potratu a co je samovolný potrat?

Potratu jako takovému se podle lékaře dá zabránit velmi těžko. „Pochopitelně každá žena i její partner mají přirozenou potřebu v těhotenství se takzvané „šetřit“. Nicméně běžná i výraznější fyzická aktivita nemá negativní vliv na průběh gravidity v naprosté většině těhotenství. Stejně tak léky, které předepisujeme při diagnóze tzv. hrozícího potratu (krvácení, bolesti v podbřišku), jsou jen jakousi minimální podporou,“ říká lékař.

 

Samovolný potrat je ukončení těhotenství do 23. týdne a to bez jakéhokoliv zásahu. Jedná se potrat samovolný (s odloučením plodového vejce – kompletní nebo nekompletní) anebo i takzvané zamlklé těhotenství (bez odloučení plodového vejce). Oba typy potratů mohou být nebo nemusí být spojené s krvácením, bolestmi (v podbřišku, v zádech). 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi