Policisté babičce v Praze zkroutili ruce a dali jí pouta. Šabatová zuří

Autor: pet - 
20. 4. 2017
17:45

Nepřiměřený policejní zákrok proti seniorce v Praze zvedl ze židle i ombudsmanku Annu Šabatovou. Žena (68) loni v létě nasedla do auta k manželovi, který předtím „ťukl“ při otáčení do jiného auta. Oba si dopravní nehody zřejmě nevšimli a ujížděli pryč, svědci tak na ně zavolali policii. Muži zákona na zajištění seniorky použili donucovacích prostředků – chvatů a hmatů. Na služebně byla žena ale ihned propuštěna, policie se jí ale ani neomluví.

Případ se odehrál minulý rok v srpnu v Praze, kdy se seniorka (68) se svým manželem chystala odjet od Obchodního náměstí. Auto se nacházelo ve slepé uličce a senior se rozhodl se svým vozidlem otočit. Jenže při otáčení způsobil malou kolizi s jiným autem. Podle Šabatové si toho však nevšiml, stejně jako seniorka, která na něj čekala venku. Ta nasedla do auta k manželovi a z místa odjeli.

Kolemjdoucí, kteří si však mírného nabourání cizího auta všimli, to vnímali jako útěk od místa nehody. A brali prý za svou povinnost zavolat policii. Dvojice policistů, kteří byli obtěžkáni neprůstřelnými vestami a vycvičení bránit se agresivním útočníkům, zastavila babičku s dědou o kus dál. Bez sdělení jakýchkoliv informací, proč vozidlo zastavili, žádali policisté po dvojici občanské průkazy.

Hádka u auta a problém s občankou

Seniorka se nejdřív musela sama zeptat na důvod zastavení. Po odpovědi policistů, že je důvodem odjezd z místa dopravní nehody, seniorka stejně identifikační doklady nepředložila. Nebyla účastníkem žádné dopravní nehody a o ničem nevěděla. Žena z auta poté vystoupila a odešla k zadní části auta, kde vznikla slovní potyčka.

Když se seniorka blížila zpět ke svému místu spolujezdce, jeden z policistů neváhal a vyzval ji slovy: „Jménem zákona, zastavte se a předložte mi doklad totožnosti, jinak bude použito donucovacích prostředků!“. Protože seniorka na výzvu nereagovala, policista jí zkroutil ruce za záda a nasadil pouta. Nic nepomohl ani manžel, který identitu své ženy policistům sdělil.

Policie seniorku naložila do služebního vozidla a odvezla ji na služebnu. Přestože ta byla vzdálena necelý kilometr od místa zadržení, rozbitým policejním autem trvala cesta v úporném vedru dvě a půl hodiny. Na služebně se seniorka prokázala svou totožností a následně byla propuštěna.

Policie ČR (Ilustrační foto)Policie ČR (Ilustrační foto) | 

Záznam policie přehrála

Žena si stěžovala na Krajském ředitelství. Odsoudila chování policistů a „žádala o zajištění záznamu ze záznamového zařízení, které se ve služebním vozidle policistů nacházelo. Ředitelství ale záznam nezajistilo a proto došlo k jeho následnému přehrání. Celou stížnost nakonec vyhodnotilo jako „nedůvodnou“, dodává Šabatová.

Podle ombudsmanky byl celý zásah neprofesionální. Doporučila oběma policistům řádné proškolení a požaduje také, aby byl seniorce zaslán omluvný dopis. Krajský ředitel však celou situaci odmítá a omluvu nezjedná. „Potřeboval by totiž důkazný nahraný materiál, který však nebyl zajištěn“, dodala Šabatová.

VIDEO: Podívejte se, jak vypadá běžný policejní zásah

Video Policejní záběry ze zásahu - Policie ČR
360p 240p

Doporučujeme
13352 ( 21. července 2017 07:22 )

ono to asi nebude tak černobílé, znám ve svém okolí hodně arogantních stařenek....

salto ( 24. dubna 2017 11:49 )

To je zajímavé, jak každý zná svoje práva, ale povinnosti jim jaksi unikají. Měli jí ještě zruchat vobuchem, aby si pamatovala. Jo a Šabatku taky...

rentierskej ( 21. dubna 2017 17:16 )

ale jistě: mít op u sebe, leccos usnadní, o tom není pochyb. já jen chtěl připomenout, že lidé NEMAJÍ POVINNOST nosit op s sebou, (jak byli dříve zvyklí, neb to kdysi povinností bylo). pak už je každého volba, zda vyráží "na výlety" s op a nebo bez. jasně: i mezi policisty budou asi machři; já však žádného nepotkal. (ale těch, co neví, neumí, neznají, jsem už viděl fakt hodně); a pravda: nemám je ani trochu rád.

joudajoudovy ( 21. dubna 2017 08:33 )

jiste nam sabatova poradi, jak mame postupovat v pripade vyskytu seniora s demenci i agresivitou, ktery odmita lecbu a obtezuje policii i urady, ze s nim rodina spatne zachazi a je okradan? aparacnice anca by mela byt zrusena, zlaty JUDr. Motejl.

ellenic ( 21. dubna 2017 08:11 )

rentierskej Svým způsobem máš pravdu, ale problém je ve chvíli, kdy nastanou nějaké zdravotní problémy. Člověk se dostane do nemocnice, když nemá doklady, nelze vyrozumět rodinu, pokud je v bezvědomí, jak lze zjistit, zda se s něčím neléčí a podle čeho zjistí Policie jeho totožnost. Mluvím ze zkušenosti, když jsem ještě dělala v nemocnici a také jsem sloužila pohotovostní služby. Navíc, můžete říct jakékoliv jméno a Policie to bude zjišťovat? Jeden nepřizpůsobivý také bez dokladů řekl jméno svého švagra, který musel hodně dlouho vysvětlovat, že v určitý den nebyl na tom místě a tudíž nemohl se dopustit toho, z čeho byl následně obviněn. A proto nosím doklad o totožnosti stále sebou . Nejsou všichni policisté stejní, jsou dobří a jiní, které nemusím a neříkám to jen proto, že i o této profesi něco vím .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud