Jana vytáhla muže z hořícího auta: Prezident předával ocenění jí i ostatním hrdinům

Autor: ČTK - 
20. 4. 2017
15:45

Zlatý záchranářský kříž za největší záchranářský čin loňského roku dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Cenu si z Pražského hradu odnesli i hasičské záchranářské týmy z Domažlic, Klatov, Kdyně a Hlučína, pes Malina a manželé Lenka a Miloslav Hromadovi za záchranu tří dětí. Zlaté záchranářské kříže oceněným předal prezident Miloš Zeman společně s několika ministry a šéfy policie a hasičů.

Porotci letos posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Mezi oceněnými byla i osmiletá Barbora Formánková, a to za pomoc mladším sestrám a mamince. Praporčík David Džoganov dostal cenu za dvojnásobnou záchranu života. Nejprve úspěšně resuscitoval zraněného a o tři dny později zachránil seniorku z hořícího domu.

Ocenění si odnesli i hasiči z Domažlic a Klatov společně s dobrovolnými hasiči z Kdyně a s Robertem Ondruchem. Cenu dostali za déle než hodinu trvající vyprošťování řidiče z kabiny havarovaného nákladního vozu, kterou před tím museli uhasit.

Jejich kolegové z Hlučína byli oceněni za vyproštění lodi, která uvízla na Labi v Drážďanech. Při akci použili záchranářské tanky. Hasiči z Hodonína a letečtí záchranáři hasičského záchranářského sboru z Jihomoravského kraje byli oceněni za to, že vyprostili z částečně zřícené novostavby v Dubňanech 16letého chlapce. Další chlapec při neštěstí zemřel. Podle organizátorů ocenění hasiči pracovali za mimořádně nebezpečných podmínek, kdy hrozilo, že se na ně zhroutí zbytky domu.

Milan Zadrobílek si odnesl cenu za zástavu krvácení u ročního dítěte s vážnou řeznou ranou na krku. A praporčík Miroslav Kozák za to, že vleže pod nákladním automobilem zastavil krvácení z tepny sražené cyklistky.

I hrdinové se nějak rodí. Na video z cvičení hasičů u fingované srážky autobusu a vlaku se podívejte níže:

Video Cvičení hasičů a záchranářů při havárii vlaku - Tadeáš Provazník
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
pomoooooc-hori ( 20. dubna 2017 17:17 )

A proč ten muž do toho hořícího auta lezl???

kiwi65 ( 20. dubna 2017 16:26 )

 Super,díky jim.Jen bych dodal takový detail.Za komanče fungovala branná výchova,mimo jiný věci se tam děcka naučili první pomoc atd.Po havloidním puči se to zrušilo.Proč????Teď nikdo neví co má dělat,když se k něčemu nachomýtne a někdo potřebuje fakt pomoc.Nestala se někde chyba?Každý kdo chlastal z Havlem byl najednou disident,překotně zrušili všechno co jen matně připomínalo minulý režim.Nebyla to chyba?Však spousta věcí fungovala a byla ku prospěchu.Teď banda volů z plzeňských práv prosazuje věci co tady fungovaly dávno před Havlistánem.Jen se přiživují tím že vymýšli to co tady dávno před tím fungovalo,a tváří se jak kdyby objevili Ameriku.Větší bandu idiotů snad nejde najít ani ve snu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa