OKD kupuje státní podnik za 80 milionů korun. Američané hrozí arbitráží

Autor: ČTK, simao - 
6. dubna 2017
18:05

Těžební společnost OKD dnes uzavřela smlouvu se státní společností Prisko, v níž vykonává vlastnická práva ministerstvo financí, o převodu akcií dceřiné společnosti OKD Nástupnická, kterou kvůli této transakci založilo. Do této společnosti mají být vloženy doly. Znamená to tak, že se stát definitivně dohodl na koupi OKD. Jenže má to háček. Arbitráží hrozí americká společnost, která prý nabízela půl miliardy.

Státní společnost Prisko nabude veškeré akcie nové společnosti. Na schůzi věřitelů OKD u Krajského soudu v Ostravě to dnes řekl právní zástupce těžební firmy Petr Kuhn.

Společnost OKD, jež je v úpadku od loňska, musí příští týden předložit reorganizační plán, kvůli kterému musela najít strategického investora. Firma v březnu oznámila, že vhodného investora nenašla.

Video  Jak šel čas s OKD: Od chlebodárce pro 100 tisíc lidí ke krachu  - David Budai, Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Ministerstva financí a průmyslu se poté dohodla, že OKD koupí za 80 milionů korun Prisko, jemuž s útlumem dolů pomůže státní podnik Diamo. Stát loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun, firma zatím nevyčerpala více než 150 milionů.

VIDEO: Těžbu ukončil důl Paskov. Horníky to naštvalo.

Video  Důl Paskov končí, horník Karel má vztek: Je to podraz!  - Karel Janeček
Video se připravuje ...

Přišly i další nabídky

Právní zástupce těžební firmy Kuhn nyní prozradil, že firma dostala v první fázi nabídkového procesu tři nabídky, k nimž ve druhé fázi přibyly další dvě.

K 1. březnu, kdy uplynula lhůta, obdrželo OKD dvě závazné nabídky. Kuhn řekl, že žádná z nich ale neobsahovala skutečnosti, na jejichž základě by se dalo předpokládat, že reorganizační plán bude schválen a reorganizace bude uskutečnitelná.

Mezi dvěma finálními nabídkami byly podle informací ČTK a Hospodářských novin nabídky od společnosti EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský, a od zahraničního hedgeového fondu.

Americká společnost hrozí Česku arbitráží

Portál Euro ve středu upozornil na to, že se proti dohodě státu a OKD ohradila americká společnost Alcentra, která chtěla za OKD dát více než 500 milionů korun a nyní zvažuje mezinárodní arbitráž.

„Všechny nabídky, které byly doručeny a měly závazný charakter, byly předmětem velmi podrobného posouzení z hlediska možného uspokojení věřitelů v insolvenčním řízení. V tomto ohledu mohu s klidným srdcem prohlásit, že nabídka společnosti Prisko je jedinou nabídkou, která byla dlužníkovi učiněna, která umožňuje sestavit reorganizační plán a nabízí věřitelům nenulové uspokojení jejich pohledávek,“ řekl Kuhn.

Dodal, že nabídku Priska považuje za záchranu pro OKD. Také insolvenční správce řekl, že nabídka Priska byla nejvýhodnější. O podání nabídky rozhodla Sobotkova vláda ve středu.

VIDEO: Mluvčí OKD o posledních minutách na dole Paskov

Nabídku Alcentra komentoval Kuhn také. Podle něj společnost porušila závazky o mlčenlivosti. „Mohu potvrdit, že nominální výše nabídky činila více než 500 milionů korun, nicméně skutečná výše nabídky s přihlédnutím k jejím podmínkám byla nula,“ řekl Kuhn.

O Alcentře řekl Kuhn, že šlo o nabídku zájemce, jenž prohlásil, že ovládá kontrolní většinu hlasů rozhodujících pro výkon práv ve společnosti Citibank. Právě ta mezi pohledávkami za víc než 23 miliard korun, jež vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, podala dvě dohromady nejvyšší pohledávky celkem za víc než deset miliard.

Insolvenční správce Lee Louda je ale i s dalšími pohledávkami za zhruba sedm miliard popřel. Citibank zastupuje držitele dluhopisů vydaných společností NWR (New World Resources), která je majitelem společnosti OKD, jež za dluhopisy ručila. Citibank se tak ocitla mimo rozhodování o OKD. I dnes neúspěšně žádala věřitele o povolení, aby mohla hlasovat. Uznání svých pohledávek se domáhá v incidenčním sporu. Louda zase podal odpůrčí žalobu, v níž žádá soud, aby prohlásil smlouvy, za něž OKD ručilo, za právně neúčinné.

Od OKD chtějí za 22 milionů drážní pozemky

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V posledních měsících provedla firma řadu úsporných opatření, jedním z hlavních bylo uzavření ztrátového Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. V podniku nyní i s dodavatelskými firmami pracuje přes 10 tisíc lidí.

Věřitelé dnes schválili možnost, že by nějaký majetek z majetkové podstaty OKD mohl koupit někdo z členů věřitelského výboru, což jinak členové věřitelského výboru nesmějí.

Souvisí to s nabídkou člena výboru, společnosti Advanced World Transport (AWT). Ta chce za 22 milionů korun koupit od OKD pozemky pod svým kolejištěm a přilehlé pozemky s budovami, které s drážním systémem tvoří funkční celek. Převzala by i závazek k sanaci a rekultivaci dotčených pozemků. Samotný prodej by se ale teprve schvaloval.

VIDEO: Andrej Babiš o OKD: Někteří členové vlády mají černé svědomí

Video  Andrej Babiš o OKD: Někteří členové vlády mají černé svědomí, protože byli u privatizace.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

darthkonas ( 8. dubna 2017 13:35 )

 Babiš je jediný Komu to ještě myslí normálně.

agfor ( 6. dubna 2017 18:48 )

Takže to Blbišovi zase vyšlo.

Zobrazit celou diskusi
Další články
Články odjinud