Mládek navrhuje odkup OKD za korunu. Babiš o nouzovém plánu: Jen mrhání peněz

Autor: ČTK - 
23. ledna 2017
18:26

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo plán pro případ, že by o černouhelnou společnost OKD neprojevil zájem soukromý investor. Ministr Jan Mládek (ČSSD) navrhne vládě, aby důlní firmu, která je v úpadku, odkoupil za jednu korunu státní podnik Diamo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) záměr považuje za mrhání peněz daňových poplatníků, OKD by podle něj měl koupit privátní investor. Mládkův návrh uvítali horničtí odboráři, firma ho nekomentovala.

MPO návrh na odkoupení OKD Diamem v nejbližší době předloží do připomínkového řízení. Mládek na dnešním briefingu řekl, že by si také nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, návrh svého úřadu ale považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla. S insolvenčním správcem firmy Lee Loudou, který bude o případném prodeji podniku rozhodovat, podle ministra stát dohodu nemá, ani mít nemůže, protože by šlo o nepatřičný zásah státu.

Smyslem této nabídky je zabránit pokračování stejného příběhu, který se již jednou v OKD odehrál. Bylo by hloupé opakovat stejnou chybu, že soukromý vlastník pobere zisky a přenechá státu náklady spojené s útlumem dolů a uvolňování pracovníků,“ uvedl Mládek. Podle Babiše jde o populistický návrh související s blížícími se volbami. „Potom, co stát prodal OKD pod cenu a nečinně přihlížel, jak bylo OKD vytunelováno, tak teď přichází kolega Mládek s návrhem, který by stál daňové poplatníky další peníze,“ uvedl vicepremiér.

Podle Babiše proces prodeje OKD probíhá a Mládek se ho snaží narušit. MPO se proti tomu ohradilo. „Andrej Babiš zřejmě přehlédl fakt, že ministr průmyslu a obchodu plní zadání vlády, v níž zasedá jako vicepremiér a ministr financí,“ sdělil ředitel odboru komunikace MPO Roman Prorok. Odkázal na usnesení z loňského července, podle kterého má Mládek do konce ledna 2017 předložit vládě návrh postupu státu při řešení útlumu těžby OKD.

Investoři krouží kolem OKD

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 000 lidí. OKD hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co v jednotlivých šachtách má postupně do roku 2023 skončit těžba. Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odboráři nabídku státu vítají, ale mohla by být bez dodatku, že bude důležitá až ve chvíli, kdy by OKD nekoupil soukromý investor. „My jsme už zažili jednoho investora, víme, co to je, takže ideální by bylo, kdyby to bylo pod státem,“ řekl odborový předák.

Firma OKD požádala na konci minulého roku vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov, který má být uzavřen na konci letošního března. Chtěla až 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Poskytnutí dalších peněz firmě odmítl Babiš. Mládek tehdy uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo. Dnes podotkl, že na tomto jeho postoji se nic nezměnilo. Vláda už loni jako pomoc poskytla firmě úvěr 700 milionů korun.

Věřitelé přihlásili soudu vůči OKD pohledávky za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel. OKD se zase přidala k likvidaci své mateřské firmy NWR Plc s pohledávkou zhruba 22,68 miliardy korun, ovšem i s velmi malou nadějí, že něco získá, protože jediným větším majetkem NWR bylo právě OKD.

OKD také podalo žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu, mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie.

 

Video Firma OKD přežila hlasování věřitelů. Video z hlasování na Krajském soudu v Ostravě. Soudu předsedal Petr Kula. - CNC/ Karel Janeček

zdenek43 ( 24. ledna 2017 11:06 )

O severomoravském gigantu OKD a jeho ukradnutí a zpeněžení ze strany bývalých nejvyssích komunistů pred ocima...... Koláckova skupina získala OKD za peníze získané úverem z IPB, který nebyl nikdy splacen a také za peníze samotných OKD. Podstatou bylo získat za půjcené peníze od polostátní banky celý gigant OKD, jeho akcie poté prevést na Koláckovu firmu KARBON INVEST a úver nesplatit. Transakce zapocala v roce 1998 ovládnutím OKD Koláckovou skupinou a pokracovala odkoupením zbývajícího státního podílu v OKD. Prestoze jsou Kolácek a Otava obvineni z trestných cinů v souvislosti s ovládnutím OKD, prodala vláda v zárí 2004 jejich firme KARBON INVEST bez výberového rízení za jimi nabídnutou cenu 2,5 miliardy korun 46%ní podíl v OKD, jehoz jmení cinilo v roce 2003 cca 31 miliard korun a to za peníze, které vydelalo OKD......... +++Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002)+++ FFORRRRRR - Ing. Jan Mládek, CSc. - V letech 1991–1992 pracoval na postu poradce a později náměstka federálního ministra hospodářství a v období let 1992–1995 jako externí poradce ministra průmyslu a obchodu.....V období let 1998–1999 zastával funkci náměstka místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku a od roku 1999 do května 2001 byl prvním náměstkem ministra financí........ forrr mega .....Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá)--Jan Mládek ministr průmyslu a obchodu ++++++++++V celé kauze hraje dominantní roli nekolik jmen vysokých komunistů. Soudruh Viktor Koláček je bývalý clen krajského výboru KSČ, clovek bezohledný a vulgární. Je ho otec byl clenem ÚV KSČ a rediteloval jednomu z nejvetsích dolů v rámci OKD, dolu Barbora v Orlové. Druhým muzem figurujícím v kauze ukradené OKD jako hlavní mozek je soudruh Petr Otava , bývalý clen krajského výboru komunistické strany. Dalsí je soudruh Martin Ulčák , bývalý predseda ÚV SSM , jehoz spolecnost Atlanta Safe byla vyuzita k vyvádení miliardových provizí pres úcty IPB z OKD na Kypr do spolecnosti vedené bývalým vysokým důstojní

zdenek43 ( 24. ledna 2017 10:59 )

jak jednoduche ........... v dole Paskov uz nic neni ....... veskere BOHATSTVI uz se vydolovalo........... TI SPRAVI soudruzi se na tom nakapsovali a to diky SOUDRUHUM-PRATELUM z CSSD a jejich pratel......hlavne soudruzi Jan MLADEK a Bohuslav SOBOTKA - prave ti,co maji tu d r z o s t v roce 2014,2015,2016,2017 nem predhazovat TOOOO JAK TO MAME DELAT S OKD - - - hlavne ze hledji miliardy ale prave do techto soudruzskych PRUSERU TY miliardy tecou...... z nasi spolecne STATNI POKLADNA - tedy z penez nas VSECH a ted ty PRAZDNE DOLY VRATI ZPET LIDU a ten bude za miliardy ty ekologicke??skody UKLIZET .......

joudajoudovy ( 24. ledna 2017 06:57 )

sobotka pred volbami zameta stopy, aby mohl vykrikovat, ze ONI tu jsou pro lidi. opet socani ukazuji "dobrou tvar"... nejdrive se podileli na prodeji bakalovi za hubicku s mnoha podvody a pote, co uhlobaron vytunil a rozkradl co se dalo, miliardovou zatez chteji prenest na stat. o horniky se postarali nesmyslnymi rekvalifikacemi a co jejich byty? ty tez socani odkoupi a nasledne je streli hornikum? kde mate slavneho pistolnika chovance? proc neprosetruje tunelaz stoleti? kdy budou vinici potrestani a odsouzeni? mame cekat na vyssi moc jako u standy masinky, kdy ruka, ktera brala nasledne ochrnula? kolik za tento zlepsovak mladek dostane? kdyz odchazi z politiky, z neceho musi zit.....

1912 ( 24. ledna 2017 06:15 )

ten osel židovský Bakala vydělal miliardy a když to přestalo sypat tak se má o vše stát postarat??Mládku ty zmetku co takhle zabavit veškerý majetek tomu židákovi a ještě vám kteří zavinili toto svinstvo na hornících celá ta ČSSD !!???

vera51 ( 23. ledna 2017 20:40 )

Tak on to nekdo vytunelovat, jsou tam jen dluhy a ted to chce stat za 1 korunu?? to by musel byt blazen aby to stat koupil, i kdyz tady se uz nedivim nicemu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud