Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Mládek navrhuje odkup OKD za korunu. Babiš o nouzovém plánu: Jen mrhání peněz

Autor: ČTK - 
23. ledna 2017
18:26

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo plán pro případ, že by o černouhelnou společnost OKD neprojevil zájem soukromý investor. Ministr Jan Mládek (ČSSD) navrhne vládě, aby důlní firmu, která je v úpadku, odkoupil za jednu korunu státní podnik Diamo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) záměr považuje za mrhání peněz daňových poplatníků, OKD by podle něj měl koupit privátní investor. Mládkův návrh uvítali horničtí odboráři, firma ho nekomentovala.

MPO návrh na odkoupení OKD Diamem v nejbližší době předloží do připomínkového řízení. Mládek na dnešním briefingu řekl, že by si také nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, návrh svého úřadu ale považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla. S insolvenčním správcem firmy Lee Loudou, který bude o případném prodeji podniku rozhodovat, podle ministra stát dohodu nemá, ani mít nemůže, protože by šlo o nepatřičný zásah státu.

Smyslem této nabídky je zabránit pokračování stejného příběhu, který se již jednou v OKD odehrál. Bylo by hloupé opakovat stejnou chybu, že soukromý vlastník pobere zisky a přenechá státu náklady spojené s útlumem dolů a uvolňování pracovníků,“ uvedl Mládek. Podle Babiše jde o populistický návrh související s blížícími se volbami. „Potom, co stát prodal OKD pod cenu a nečinně přihlížel, jak bylo OKD vytunelováno, tak teď přichází kolega Mládek s návrhem, který by stál daňové poplatníky další peníze,“ uvedl vicepremiér.

Podle Babiše proces prodeje OKD probíhá a Mládek se ho snaží narušit. MPO se proti tomu ohradilo. „Andrej Babiš zřejmě přehlédl fakt, že ministr průmyslu a obchodu plní zadání vlády, v níž zasedá jako vicepremiér a ministr financí,“ sdělil ředitel odboru komunikace MPO Roman Prorok. Odkázal na usnesení z loňského července, podle kterého má Mládek do konce ledna 2017 předložit vládě návrh postupu státu při řešení útlumu těžby OKD.

Investoři krouží kolem OKD

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 000 lidí. OKD hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co v jednotlivých šachtách má postupně do roku 2023 skončit těžba. Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odboráři nabídku státu vítají, ale mohla by být bez dodatku, že bude důležitá až ve chvíli, kdy by OKD nekoupil soukromý investor. „My jsme už zažili jednoho investora, víme, co to je, takže ideální by bylo, kdyby to bylo pod státem,“ řekl odborový předák.

Firma OKD požádala na konci minulého roku vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov, který má být uzavřen na konci letošního března. Chtěla až 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Poskytnutí dalších peněz firmě odmítl Babiš. Mládek tehdy uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo. Dnes podotkl, že na tomto jeho postoji se nic nezměnilo. Vláda už loni jako pomoc poskytla firmě úvěr 700 milionů korun.

Věřitelé přihlásili soudu vůči OKD pohledávky za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel. OKD se zase přidala k likvidaci své mateřské firmy NWR Plc s pohledávkou zhruba 22,68 miliardy korun, ovšem i s velmi malou nadějí, že něco získá, protože jediným větším majetkem NWR bylo právě OKD.

OKD také podalo žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu, mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie.

 

Video  Firma OKD přežila hlasování věřitelů. Video z hlasování na Krajském soudu v Ostravě. Soudu předsedal Petr Kula.  - CNC/ Karel Janeček
Video se připravuje ...

joudajoudovy ( 24. ledna 2017 06:57 )

sobotka pred volbami zameta stopy, aby mohl vykrikovat, ze ONI tu jsou pro lidi. opet socani ukazuji "dobrou tvar"... nejdrive se podileli na prodeji bakalovi za hubicku s mnoha podvody a pote, co uhlobaron vytunil a rozkradl co se dalo, miliardovou zatez chteji prenest na stat. o horniky se postarali nesmyslnymi rekvalifikacemi a co jejich byty? ty tez socani odkoupi a nasledne je streli hornikum? kde mate slavneho pistolnika chovance? proc neprosetruje tunelaz stoleti? kdy budou vinici potrestani a odsouzeni? mame cekat na vyssi moc jako u standy masinky, kdy ruka, ktera brala nasledne ochrnula? kolik za tento zlepsovak mladek dostane? kdyz odchazi z politiky, z neceho musi zit.....

vera51 ( 23. ledna 2017 20:40 )

Tak on to nekdo vytunelovat, jsou tam jen dluhy a ted to chce stat za 1 korunu?? to by musel byt blazen aby to stat koupil, i kdyz tady se uz nedivim nicemu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud