Nouzové zásoby ropy v Česku se tenčí, máme prázdné sklady

Autor: ČTK, deb - 
6. dubna 2017
09:05

Česká republika přestala plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob ropy a ropných produktů. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní, Česko má nyní zásoby na 87 dní. ČTK to ve čtvrtek řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. O situaci už SSHR informovala vládu a Evropskou komisi. Ministrům předkládá návrh, aby stát ropu nebo přímo benzin a naftu koupil.

„Preferuji nákup ropy, protože to by nás nestálo ani korunu na nákladech na její skladování,“ řekl ČTK Švagr. Správa podle něj totiž má k dispozici kapacitu v nádrži státního správce ropovodů Mero v Nelahozevsi na Mělnicku. „Pokud by padlo rozhodnutí nakoupit benzin a naftu, pak bychom potřebovali od vlády dodatečných asi 50 milionů korun ročně na jejich skladování. A prázdná nádrž na ropu v Nelahozevsi nám stejně zůstane dál,“ dodal.

Švagr na tenčící se zásoby upozorňoval už několikrát. Loni v srpnu ČTK řekl, že od začátku roku 2016 klesly tuzemské zásoby těchto komodit z 95 na 91 dnů. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že žádá po SSHR přípravu střednědobé koncepce skladby nouzových zásob ropy a ropných produktů. Aktuální vyjádření resortu ČTK shání.

Podle SSHR má na současný stav vliv mimo jiné loňská havárie krakovací jednotky v rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Podnik byl loni kvůli ní odstaven od poloviny května do poloviny října, kdy bylo zpracování ropy obnoveno. „Během té doby museli provozovatelé čerpacích stanic vykrýt tento výpadek dovozy benzinu ze zahraničí. To způsobilo, že dovozy prudce narostly a nouzové zásoby státu klesly,“ uvedla správa. Hned po výbuchu hrozilo, že Česko bude muset kvůli havárii sáhnout do rezerv, které SSHR schraňuje. To ale nakonec nebylo nutné.

VIDEO: Podívejte se na tankový terminál v Terstu, odkud teče ropa až do Česka

Video Tankerový terminál v Terstu, odkud teče ropa až do Česka - Jan Stuchlík Kamera: Luděk Šipla

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v předloňském roce. Mělo jít o sto tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Prakticky již dva roky se snažíme ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu hmotné rezervy doplnit nákupem takzvané sladké ropy, kterou v rezervách nemáme. Bohužel nám nebyl zatím vládou schválen,“ potvrdil Švagr. Řešení je podle něj mimo jiné i v souladu se Státní energetickou koncepcí, kterou ministři schválili v roce 2015. SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

zadnice ( 6. dubna 2017 11:53 )

Nejlépe bude "uložit" PHM někde v cizině!!!

tomik007 ( 6. dubna 2017 10:43 )

TUNELY DOSLI - NOVY POSLI

zdenek43 ( 6. dubna 2017 10:24 )

24.cervna 2016 Zemanův poradce pořádal na Hradě oslavu za čtvrt milionu. Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý bude mít za týden 50 let a rozhodl se uspořádat oslavu ve velkém stylu. Za čtvrt milionu si pronajal na Pražském hradě areál Letohrádku královny Anny, kam sezval 230 hostů. Zúčastnil se i prezident Miloš Zeman. „Jsou lidé, kterým říkáme přátelé, a to jsou spíš byznys přátelé. No a pak jsou kamarádi. Martine Nejedlý, můj kamaráde, připíjím na tvé zdraví,“ popřál Nejedlému Zeman. O pohoštění, které má být vzhledem k teplému počasí »velmi střídmé« a v podobě grilu a salátu, se finančně postarali jeho nejbližší přátelé a dali mu to jako dar. „Proto jsem se neptal, kolik stálo,“ řekl Nejedlý. +P A N D U R Y +++provizní a lobbistickou smlouvu, kterou kvůli získání kontraktu uzavřela zbrojovka Steyr s firmou Pamco Pavla Musely, blízkého přítele expremiéra Stanislava Grosse.. Společnost Grossova přítele Pavla Musely měla v éře sociálnědemokratických vlád uzavřený kontrakt na bezmála půlmiliardovou provizi za lobbing v kauze Pandur. ...Obří provizní smlouvu chtěl od Pamca převzít slovenský zbrojař a přítel slovenského premiéra Roberta Fica Miroslav Výboh, kterého podle Dalíka do hry vtáhl právě Martin Nejedlý, dnešní nejbližší spolupracovník Miloše Zemana........ Je to jedno z nejlépe střežených tajemství, která provázejí podezřelé zbrojní zakázky posledních deseti let: kdo a kolik kasíroval za to, že čeští politici rozhodli o předimenzovaném nákupu dvou set transportérů Pandur. Smlouvy a doklady, které shromáždily rakouské úřady, nyní odkrývají část případu, která se dotýká sociální demokracie - CSSD. “Při celkové hodnotě zakázky ve výši 650 milionů euro činí podíl na výsledku firmy Pamco 2,65 %, to znamená nárok podle smlouvy na cca 17,23 milionů euro,” stojí v jednom z dokumentů, které se výslovně odvolávají na podklady ke smlouvám předloženými zástupci firmy Steyer. ++++Zbrojařský magnát Pavel Musela je svědkem, který by mohl rozkrýt pozadí

panda82 ( 6. dubna 2017 10:17 )

At si poslanci nevozí ***, jezdí MHD berou přece náhrady a ještě se vozí na náklady poplatníků, a snad je někdo za toto hospodářstí zodpovědný, že by miniterstvo šlachtvé, ta má vlastně na starosti rakve, nebo důvod k razantnímu zdražení, hrůza zákony se neprojednaly protože Kalousek kecal a zdržoval, aT už jdou do kelu

ivoadler ( 6. dubna 2017 10:10 )

Dobře to vedete, klucí. Čas, kdy budete po zásluze kopnuti do pr dele, se blíží.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud