Pitr vylézá z ulity: Odsouzený miliardář chce obnovit bývalé impérium Setuza

Autor: Mii - 
5. 4. 2017
13:00

Miliardář odsouzený za daňové podvody a nekalé obchody s akciemi Tomáš Pitr chystá návrat do podnikatelského výsluní. Podle Lidových novin se začal znovu angažovat ve společnosti, o kterou usiloval na začátku své kariéry a která mu vynesla největší vliv – v Setuze. Společně s několika dalšími manažery začal někdejší impérium obnovovat.

Pitr, kterého bývalý premiér Jiří Paroubek označil za nepřítele státu, má v novém projektu na starost shánění financí a zároveň činí všechna důležitá rozhodnutí. Potravinářský a chemický výrobce Setuza před dvanácti lety skončil jako součást jiné Pitrovy firmy – Český olej.

Když došlo na prodej firmy, strhl se boj a objevují se spekulace, že přesně proto neznámý vrah zabil Pitrova společníka a šéfa českého podsvětí Františka Mrázka. Stačilo ale málo, a Setuza by skončila v rukách současného ministra financí Andreje Babiše. Jeho holding Agrofert o její koupi jevil zájem.

Nová Setuza?

Žádný z velkých plánů se ovšem neuskutečnil a firma se rozpadla na několik menších subjektů. Takto funguje dodnes. Pitr nicméně chce Setuzu poskládat zpět dohromady a podniká k tomu kroky. Letos v únoru získal jednu z nejlukrativnějších částí bývalého giganta, výrobce glycerinu Oleochem. Nepatří sice oficiálně jemu, ale jeho spojenci Janu Stiebitzovi, nicméně je jasné, že za Oleochem stojí on.

„Ve společnosti Oleochem vidíme potenciál. Bude to záležitost na možná až několik let, naším cílem je zrevitalizovat a zmodernizovat chemickou část výroby po bývalé Setuze a vybudovat z ní úspěšnou a prosperující firmu,“ uvedl Lidovým novinám nový vlastník Oleochem Stiebitz. V případě splnění tohoto plánu je možné, že firma bude spolupracovala se státním podnikem Čepro.

Oleochem však není jedinou firmou z ústeckého areálu ve sféře vlivu Pitrova týmu. Ve vedení teplárenské společnosti Energy působí dlouholetý Pitrův spolupracovník Miloš Hrubý a v dozorčí radě Pitrův advokát Karel Kohlík.

Tým bude možná spolupracovat i se sousední firmou BioVis podnikatele Tomáše Plachého. Olechoem totiž vedle výroby glycerinu umí i takzvaně třídit tuky a efektivně využívat odpad. A ten by mohla dodávat právě BioVis, jež sídlí jen pár desítek metrů od Olechoem. Těmito a dalšími kroky se Setuza dává zpátky dohromady.

Spor se Sisákem

Tomáš Pitr působí v podnikatelském prostředí od začátku 90. let. V červnu 2006 byl odsouzen za daňové úniky na pět let vězení. Na výkon trestu ale nenastoupil, místo toho přes Balkán utekl do Švýcarska, kde byl zatčen. Setuza se mezitím roztříštila na řadu malých firem, které ovládl podnikatel Petr Sisák.

Předpokládalo se, že Sisák je s Pitrem dohodnutý. Jenže v roce 2011 začal střípky Setuzy rozprodávat, což se s pozitivní odezvou Pitra nesetkalo. Sisák si navíc u kontroverzního podnikatele vytvořil dluh ve výši až jedné miliardy korun.

V roce 2016 byl ale Sisák obviněn z údajných machinací s insolvencemi kolem jeho společnosti Via Chem Group. Nezbývalo mu tedy nic jiného, než se s podnikatelem dohodnout – dluhy mezi oběma muži byly dle informací Lidových novin postupně normalizovány, Pitr již byl na svobodě. Jako důkaz slouží právě akvizice Oleochem Pitrovým kamarádem Stiebitzem, protože společnost byla do té doby ovládána offshorovou firmou Credito Bohemia, jež patřila právě Sisákovi.

Pitr je dlouhodobě považován za jednoho z nejvlivnějších a nejinteligentnějších pražských podnikatelů. Momentálně kvůli trestu nemůže oficiálně podnikat, ale už mu zbývá jen rok a půl, než bude znovu moci. Připravuje si proto mezitím půdu pro své aktivity.

Jaké pocity měl Tomáš Pitr po propuštění z věznice?

Video Tomáš Pitr popsal své pocity po propuštění z vězení. - Video Blesk - Ladislav Křivan, Martin Hurda

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

OlegStoklasa2018 ( 10. června 2018 03:28 )

Specialisté na nepřátelské převzetí firmy (hostile takeover) Cíl: ovládnout cílovou společnost přes její nesouhlas. Braňte se: Otávené pilulky (Poison Pills), Sebevražedné pilulky (Suicide Pills), Zlatý padák (Golden Parachute, Lidské otrávené pilulky (People Pills) a další Nebojte se požádat o pomoc třetí stranu.  Země původu: Česko, Slovensko, Rusko, Ukrajina, Srbsko, Chorvatsko, Dagestán, Polsko Klíčové osoby: V. Mougadov , V. Gasajniev, D. Gasajniev, Alexandr Stěpanovič, Petr Vladovič, D. Sljuka, A. Gegolaj, L. Beširovič, M. Omar, K. Murgič, M. Kuznetsov, A. Kuznetsov, J. Bartwicky, A. Sapronov, R. Muradov, D. Karev, S. Karev, O. Dosov, V. Dosov, A. Ignatěnko, A. Mamonov Pozor si dejte: podvod, legalizace výnosů z trestné činnosti, legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, způsobení úpadku, porušení povinnosti v insolvenčním řízení, pletichy v insolvenčním řízení, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, poškození záznamu v počítačovém systému a na nosiči informací a zásah do vybavení počítače, poplatkové a devizové zkrácení daně, neodvedení daně, zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, zneužití informace a postavení v obchodním styku, poškození finančních zájmů Evropské unie a dále na veškerý platební styk.

amgal ( 5. dubna 2017 20:34 )

jak může trestanec podnikat? měl by mít čistý trestní rejstřík ne?

1912 ( 5. dubna 2017 17:35 )

Ty zmet..ku postavit novou čistiščku a pak komíny odsířit a žádný smrady zde již nedopustíme zde vypouštět !!

zdenek43 ( 5. dubna 2017 16:58 )

Mrázek versus Pitr Prodej bývalé Setuzy Glencore, již posuzuje antimonopolní úřad. Prodej potvrzují také »off record« vyjádření některých jeho účastníků. »Je to již jistý obchod. Setuza se tím dostává do nejlepších rukou,« uvedl jeden z lidí, který je s transakcí zevrubně obeznámen. Faktem přitom je, že ruce, jež Setuzu v posledních dvaceti letech ovládaly, nebyly vždy bez poskvrnky. ++++ V 90. letech podnik s více než stopadesátiletou tradicí skrytě ovládla IPB, a to přes firmu Českomoravská finanční a leasingová. Za ní stál fotbalový boss Jan Gottwald, vyšetřovaný kvůli zpronevěře (případ se pak léta táhl a skončil v roce 2004 pouze pokutou). Od Gottwalda kolem roku 2000 získali Setuzu - přes anonymní akcie - Tomáš P i t r a jeho kamarád, »kmotr podsvětí« František M r á z e k. Miliardář a majitel agrochemického gigantu Agrofert Andrej Babiš, jenž o Setuzu dlouho usiloval, před časem popsal své tehdejší vyjednávání následovně: »Mrázek byl ochoten Setuzu prodat, ale Pitr se postavil proti.« Mimochodem, Babiš si později postavil vlastní podnik na výrobu surovin pro bionaftu, Preol. A v agrárních kuloárech se nyní stále silněji mluví o tom, že s nástupem Glencore přinejmenším přijde o dosavadní postavení lídra trhu. »Nebojíme se,« tvrdí zatím Babiš. Po Kellnerovi Sisák Ale zpět k vlastnické historii těžce zkoušené Setuzy. Mrázek byl později zavražděn, Pitr odsouzen na šest let (i za podvod při ovládnutí Setuzy). Nyní ve Švýcarsku čeká, zda bude vydán do Prahy. Mezitím, zhruba od roku 2005, procházela Setuza neskutečným martyriem. Tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas například Pitrovi prodal více než třetinový balík akcií, které držel stát, aniž by to s chválila vláda. Palas sice přišel o místo, ale Setuza se dostala v roce 2006 do exekuce. Zájem o ni přitom měla například J&T nebo firma Agropol. Nakonec podnik vytáhla z bryndy (z exekuce) až PPF Petra Kellnera. Kellner ovšem z podniku posléze zase vycouval. A někdy po roce 2007 Setuzu ovlá

zdenek43 ( 5. dubna 2017 16:48 )

++Andrej Babiš – vlastník Agrofert Holding (zemědělství, chemie, potravinářství) ++Petr Kellner – šéf skupiny PPF (investice, pojišťovnictví) 30 – 35 miliard Pavel Tykač – poloviční vlastník skupiny Czech Coal (uhlí) ++Radovan Vítek – ovládá CPI (reality) ++Marek Dospiva – akcionář Penta Holding (finance) Jaroslav Haščák – spolumajitel skupiny Penta (investice) Zdeněk Bakala – spolumajitel OKD (uhlí) ++Karel Komárek – většinový vlastník KKCG (energie, finance, investice) ++Mario Hoffmann – většinový vlastník Istrokapitál (finance) Jan Světlík – šéf Vítkovice Holding (železárny) František Štěpánek – šéf Sokolovské uhelné (uhlí) ++Jitka Komárková – představenstvo Europgas/SPP (energie) Martin Kúšik – vlastní třetinový podíl v Penta Investments ++Ivo Valenta – šéf holdingu Synot (sázení) Jaroslav Rokos – spolumajitel Sokolovské uhelné Jan Kroužecký – spolumajitel Sokolovské uhelné Milan Filo – vlastník skupiny EcoInvest (investice) Petr Otava – spojovaný s Karbon Invest (uhlí) Antonín Koláček – přes skupinu Appian ovládá Mosteckou uhelnou a plzeňskou Škodu Luboš Měkota – šéf Mostecké uhelné Viktor Koláček – bývalý šéf OKD Jiří Šimáně – šéf Unimex Group (cestovní ruch, developer) Václav Skala – šéf Pražské správy nemovitostí (reality) Oszkár Világi – šéf Slovnaftu (energie) Jaromír Šmejkal – spoluvlastník Unimex Group Braňo Prieložný – bývalý spolumajitel Istrokapitál Ivan Kmotrík – vlastník skupiny Grafobal Group Zoroslav Kollár – šéf Vitis Pezinok (potravinářství) Juraj Široký – šéf Slovenského svazu ledního hokeje Gabriel Eichler – šéf skupiny Benson Oak (finančnictví) Marek Čmejla – Appian Group (finance) Jiří Diviš – Appian Group (finance) Jozef Tkáč – spolumajitel J&T (finance) Patrik Tkáč – spolumajitel J&T (finance) Jaromír Tesař – většinový vlastník Energo-Pro (energie) ++Daniel Křetínský – šéf Sparty Mária Blašková – vdova po miliardáři ovládající Třinecké železárny Ján Moder – spolumajitel Moravia Steel Evžen Balk

Zobrazit celou diskusi
Další videa