Stávka řidičů autobusů celé Česko ve čtvrtek asi nezasáhne, přiznaly odbory

Autor: ČTK, deb - 
31. 3. 2017
14:25

Stávka řidičů autobusů, kterou Odborový svaz dopravy (OSD) vyhlásil na čtvrtek 6. dubna, nejspíš nebude celoplošná. V některých krajích řidiči stávkovat nechtějí, zaznělo na pátečním jednání Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu v Liberci. Silnou podporu má stávka v Jihomoravském a Ústeckém kraji, o rozsahu i podobě stávky bude ale jasno až v úterý. Po jednání komise to řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Odboráři kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o zvýšení nejnižší mzdy pro řidiče autobusů. Někde dostali přidáno méně, než očekávali.

„My jsme žádnou stávku shora nenařídili, to si rozhodli lidi na základě výsledků jednání, když už s druhou výplatou nejsou spokojeni,“ řekl Pomajbík. Není podle něj v pořádku, když řidič stráví v práci 350 hodin a dostane za to 25 tisíc korun. Odbory zatím nemají informace o tom, kdo se připojí a kdo ne. „Sbíráme data, musíme jednat s předsedy našich základních organizací, kterých je 130,“ dodal.

Zástupci krajů se na pátečním jednání dopravní komise snažili od Pomajbíka získat bližší informace o rozsahu stávky. „Informace jsou zatím rozporuplné, vypadá to, že ta stávka bude jen v některých regionech. Rozsah bychom měli podle zákona vědět 48 hodin dopředu, to znamená někdy v úterý dopoledne,“ řekl po jednání liberecký hejtman Martin Půta (STAN).

Zástupci krajů se shodli na tom, že stejně jako při stávce v roce 2011 by vláda mohla pomoci armádními autobusy, které má k dispozici. „Ale k tomu potřebujeme znát rozsah,“ dodal Půta. Z řady krajů se ale podle něj už teď od dopravců a odborů ozývají hlasy, že stávkovat nebudou.

Jasno bude až v úterý odpoledne, hlásí Liberec

V Libereckém kraji bude podle Půty jasno až v úterý dopoledne, kdy se sejde vedení kraje s dopravci a odboráři. „Zatím jsou ty signály takové, že to na stávku v kraji nevypadá,“ dodal hejtman.

Pokud ale přece jen bude, udělá podle něj kraj všechno pro to, aby zajistil dopravu lidí do průmyslových zón a na nejvytíženějších linkách. Liberecký kraj podle Půty udělal všechno pro to, aby řidiči autobusů dostali přidáno.

Na kompenzace pro dopravce má připraveno 60 milionů korun, což představuje navýšení peněz na autobusovou regionální dopravu téměř o čtvrtinu. Kraj nyní vyjednává s dopravci o nových smlouvách, pokud ale půjdou řidiči do stávky, bude to podle Půty znamenat konec dalších jednání.

V Ústeckém kraji již řidiči autobusů stávkovali. Podívejte se na video:

Video VIDEO: Řidiči autobusů jdou na Ústecku do stávky - Martin Bartkovský

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

agfor ( 31. března 2017 17:21 )

Ještě by si k té stávce měli vzít heslo - Děkujeme odejdeme, ale to to už bylo. Felčaři si vyřvali přemrštěné platy za to, že mrzačí a vraždí lidi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa