Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Ředitel VZP dostane odměnu 1,3 milionu. Pracoval dobře, říká rada

Ředitel pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, deb - 
27. března 2017
17:49

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek dostane roční odměnu 1,3 milionu korun hrubého. Tento bonus mu v pondělí schválila správní rada pojišťovny. Zdůvodnila to dobrým řízením pojišťovny, která loni hospodařila s přebytkem 2,6 miliardy Kč. Novinářům to v pondělí po jednání rady řekl její předseda Jiří Běhounek (ČSSD). Někteří členové správní rady se ale domnívají, že kritéria, podle kterých ředitel odměnu dostává, jsou často vágní a neměřitelná. VZP je největší zdravotní pojišťovna, stará se o záležitosti 5,9 milionu lidí.

„Jestli se mě někdo ptá, jestli si Zdeněk Kabátek odměnu zaslouží, tak odpovídám, že ano – za to, že pracoval v minulém roce velmi kvalitně, že celá instituce pracovala kvalitně. Záležitosti spojené s řešením složitých kauz z minulosti si zaslouží tuto odměnu,“ uvedl Běhounek. VZP loni dořešila například sporný projekt elektronických zdravotních knížek IZIP, Kabátek také odvolal část vedení pojišťovny kvůli zakázkám na informační technologie.

Sedm členů třicetičlenné správní rady s přidělením odměny nesouhlasilo. Vadí jim především to, jak jsou nastavena kritéria, podle kterých se úspěšnost ředitele hodnotí. „Se stanovenými kritérii nesouhlasíme. Jsou nastavena vágně a nejsou jasně měřitelná,“ řekl ČTK Adam Vojtěch, který v orgánu zastupuje ministerstvo financí spravované hnutím ANO. Správní rada například podle něj hodnotila to, jestli má Kabátek dobrou personální politiku či jestli je VZP pozitivně vnímána mezi pojištěnci a poskytovateli zdravotní péče. „Taková kritéria nemají nominální ukazatele, podle kterých by se dala hodnotit,“ poznamenal Vojtěch. Na hospodářský výsledek pojišťovny navíc podle Vojtěcha měla vliv především fungující ekonomika.

Ředitel dostane bonus, pokud pojišťovna plní stanovený zdravotně pojistný plán

Ředitel VZP vydělává 225 000 korun měsíčně hrubého. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu. Bonus dostává tehdy, pokud pojišťovna plní stanovený zdravotně pojistný plán. Za rok 2014 dostal Kabátek odměnu 1,1 milionu, o rok později podle dostupných informací o 50 000 korun vyšší.

Plán pro loňský rok počítal s kladným výsledkem zhruba 0,6 miliardy. VZP skončila s částkou o dvě miliardy vyšší. Vděčí za to hlavně konjunktuře. Díky růstu zaměstnanosti a mezd jsou vyšší i odvody na zdravotní pojištění. Plán počítal s příjmy 158,8 miliardy korun, byly o dvě procenta vyšší. Výdaje se s plánem shodují, dosáhly loni 152,7 miliardy.

„Vývoj a čísla jsou příznivá. Dochází ke zlepšování finanční situace a stabilizaci VZP. Tento trend má charakter vzestupný od konce předminulého roku,“ uvedl místopředseda správní rady Jiří Skalický. Podle něj má pojišťovna na běžném účtu zůstatek 3,57 miliardy korun. Začátkem března doplnila rezervní fond na 2,3 miliardy korun, splnila tak stanovený zákonný limit. Částku přesunula z peněz na provoz, ne na péči.

Podle Skalického je i letos za první dva měsíce roku výsledek kladný. Pojišťovna je v přebytku 1,1 miliardy korun, plán počítal s 0,6 miliardy korun. Příjmy jsou o dvě procenta vyšší, než se očekávalo, výdaje se drží na sto procentech.

djaba ( 28. března 2017 13:47 )

 A to jako co ? Snad čekáte , že dostane jako odměnu pětikilo a čokoládu . Mohli jste se lépe učit , makejte simulanti .

jajas ( 28. března 2017 10:29 )

Mně by jenom zajímalo, jak může zdravotní pojišťovna vykazovat takový zisk? To znamená, že někde na někom ušetřila, tedy neuhradila lékařské zákroky a to možná proto, že si úhradu některých zákroků (určitě těch nejčastějších) nedala do svých smluv. To se potom dělají sbírky na nemocné lidi nebo děti, kteří jsou hodně nemocní ale pojišťovna jim tuto léčbu nemíní hradit. A o tom rozhoduje který nadčlověk? Kdo má tu moc, rozhodovat o tom, komu na léčbu přispěje a komu ne? Je to fakt k vzteku. A to nemluvím o těch zubařích, co chtějí nekřesťanské peníze ze plomby. Prostě státem řízená zlodějna. A ředitel je napakovaný a není mu to vůbec trapné....

hadraplan ( 27. března 2017 22:22 )

VZP ročně vybere 140 MILIARD.Stáhne si na provoz,mramorové paláce,služební cesty,předražené časopisy,milionové odměny svým netáhlům a zbytek pustí na údržbu českého plebsu

pfoto1 ( 27. března 2017 20:42 )

Pojišťovna hospodaří s přebytkem 2,6 miliardy, ředitel dostane k čtvrtmilionovému platu odměnu 1,3 milionu, studentce se na umělou ruku lidé raději skládají přímo, protože dle pojišťovny nemá nárok (cena ruky je skoro totožná s ředitelskou odměnou) a na operace dětí bychom měli sbírat víčka!!! To už jsme opravdu takové ovce?

agfor ( 27. března 2017 20:32 )

Pracoval dobře - správně přeloženo : okrádal bezostyšně národ. Takovej patří na šibenici.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud