Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 11°C

Kečup plný rajčat, nebo „obarvená voda“? Víme, jak poznat kvalitní ochucovadlo

 • Autor: ula - 
  13. 3. 2017
  19:13

  Vaření a stravování bez kečupu si řada z nás nedokáže ani představit. Víte ovšem, jak poznat kvalitní kečup a co sledovat na jeho etiketě? Kolik procent rajčat by měl například obsahovat? Či jaký je rozdíl mezi balením ve skle a v plastu? 

 • 1.Kečup, nebo náhražka?

  Už jen pouhý název napoví, zda se jedná o kečup, nebo o jeho náhražku. Správné názvosloví je stanoveno českými právními předpisy. Základním parametrem je množství rajčat, které bylo pro výrobu použito.

   

  Pokud se výrobek jmenuje „kečupová omáčka“, „červená omáčka“, „kečap“ apod., zpravidla to znamená, že obsahuje menší než předepsané množství rajčatového podílu. Proto nemůže být pojmenován jako kečup.

   

  Blesk testoval kečupy. Podívejte se na výsledky!

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | Profimedia

 • 2.Hlavně žádná barviva

  Základem pro výrobu kečupu jsou koncentrovaný rajčatový protlak, pitná voda, cukr, kvasný ocet, sůl a koření. Použité rajčatové protlaky se rozlišují podle koncentrace, tedy podle stupně zahuštění čerstvých rajčat. V kečupu nesmí být žádná barviva.


  Podle testů Blesk nám prý nejvíce chutnají kečupy plné škrobu:

  Video Podivné zjištění: Nejvíc nám chutnají kečupy plné škrobu! - Bára Kabátová, Markéta Volfová, Jan Jedlička

   

   

 • 3.Obsah rajčat

   

  Vyhláška ministerstva zemědělství č. 157/2003 Sb., stanovuje minimální podíl refraktometrické sušiny. Ta je stanovena na 12 %, přičemž rajčatové sušiny musí být nejméně 7 %, což v přepočtu znamená minimálně 140 g rajčat na 100 g kečupu.

   

  „Kečupy označené jako „prima“, „extra“ či „speciál“ musejí mít refraktometrickou sušinu nejméně 30 % a z toho 10 % musí činit sušina vnesená rajčaty, což v přepočtu znamená minimálně 200 g rajčat na 100 g kečupu,“ říká Vojtěch Čambala, ředitel kvality a vývoje společnosti jednoho z největších českých producentů rajčatových výrobků. 

  Blesk testoval kečupy. Podívejte se na výsledky!

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | Foto: M. Pekárek, M. Rušinová, P. Novotný, profimedia, archiv Blesku, wikipedie.cz

 • 4.Co je lykopen?

   

  Rajčata obsahují velké množství lykopenu. Lykopen je zdraví prospěšný antioxidant. Díky tomu, že se při vyšší teplotě uvolňuje z rajčat snadněji a následně vstřebává do lidského organismu, obsahují tepelně opracovaná rajčata větší množství této prospěšné látky. I zde platí, že čím větší množství rajčat bylo k výrobě kečupu použito, tím více v něm bude obsaženo lykopenu.

   

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | profimedia.cz

   

   

 • 5.Konzervanty

   

  Pro výrobu kečupů a zajištění jejich trvanlivosti jsou používány dva základní technologické postupy. První je založen na tepelném zákroku (sterilaci), druhý na použití konzervačních látek, které je regulováno právními předpisy. Aktuálně je pro tyto účely možné využít kyselinu sorbovou a benzoovou (nebo jejich soli), příp. jejich kombinaci.

   

  „Přídatné látky se označují vždy názvem skupiny, po kterém následuje jejich specifický název, nebo případně jejich číslo E. Coby příklad můžeme uvést konzervant E 200, který se také může označit jako konzervant kyselina sorbová (její soli E202 a E203). Kyselina benzoová má kód E 210 (její soli E 211, E 212 a E 213). Přídavek konzervantů nemá vliv na chuť výrobku. Veškeré informace o konkrétním výrobku najdete na jeho etiketě,“ vysvětluje odborník. 

  Blesk testoval kečupy. Podívejte se na výsledky!

   

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | Profimedia

   

 • 6.Cukry, sladidla a soli

   

  Část cukrů, které jsou uváděny na etiketách, pochází přirozeně z rajčat. Výrobci však kečupy dále přislazují cukrem nebo glukózo-fruktózovým sirupem, aby chuťově vyhovovaly spotřebitelským preferencím. Je možné sehnat i kečupy doslazované sladidly. Nejběžnějším sladidlem přírodního původu je stévie.

   

  Co se týká soli, předpisy povolují použít k výrobě kečupu maximálně 3,5 %. V přepočtu se jedná o 3,5 g na 100 g výrobku. Běžně však kečup obsahuje okolo 2 % soli. 

   

  Chcete-li dopřát dětem kečup lepší kvality, dbejte na jeho složení a obecná výživová doporučení. Volte proto variantu s nižším obsahem soli, octu a koření.

   

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | Profimedia

   

   

 • 7.Zahušťovadla

   Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové). Může se proto stát, že kečup obsahuje lepek, a proto není vhodný pro celiaky. 

   

  „Je-li výrobek označen bezlepkovým logem, které bývá doplněno slovním spojením „bez lepku“, pak máte jistotu, že splňuje požadavky na bezlepkové potraviny. Bez jakéhokoli zahušťování, tudíž i bez lepku, by se měly obejít nejkvalitnější kečupy, které mají vysoký obsah rajčat,“ vysvětluje Čambala.  

   

  Blesk testoval kečupy. Podívejte se na výsledky!

   

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | Profimedia

 • 8.Plastový nebo skleněný obal?

  Suroviny, z nichž se vyrábí oblíbená rajčatová pochutina, se nejprve smíchají a zastudena rozmixují. Poté se směs zahřeje na teplotu nad 90 °C. Horký kečup se následně plní přímo do skleněných či bariérových plastových lahví, které jsou odolné vůči působení vysoké teploty. Trvanlivosti je pak dosaženo díky vysoké teplotě kečupu při aseptickém plnění nebo následnou sterilací naplněných lahví. 

   

  Obyčejné plastové obaly nedokážou odolat vysokým teplotám, proto musí být kečup před plněním rychle zchlazen na teplotu cca 20–25 °C a pak teprve plněn. Pro tento způsob výroby platí, že pro zajištění trvanlivosti musí být v receptuře obsaženy konzervanty.

   

  „Skleněný obal je díky jeho vlastnostem možno ošetřit tepelným zákrokem. Proto by takto vyrobené kečupy neměly obsahovat konzervační látky. Díky relativně nové technologii jsou výrobci v dnešní době schopni vyrobit kečup bez chemické konzervace také do plastového obalu. Jestli se tedy chcete vyhnout chemicky konzervovaným výrobkům, je nezbytné číst etikety. Řídit se podle typu obalu už nestačí,“ dodává odborník.

   

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | Profimedia

   

   

 • 9.Senzorické vlastnosti

   

  U kečupu je nutné posuzovat také chuť, vůni a konzistenci výrobku. Podle vyhlášky ministerstva zemědělství č. 157/2003 Sb., v platném znění by měl být řídce kašovitý, homogenní, jemný, případně s hrubšími částicemi přísad, dále bez zbytků slupek, semen a jiných částí rajčat a také bez černých částic. Výjimkou jsou pouze tmavé částice pocházející z koření. A jaký je rozdíl mezi ostrým a jemným kečupem? Ty ostré se koření kombinací pepře a chilli papriček.

   

  Blesk testoval kečupy. Podívejte se na výsledky!

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | Profimedia

 • 10.Ověřte si značky kvality

  Na obalech se vyskytují různá loga se značkou kvality, ověřit si je můžete samozřejmě na internetu, každá značka by měla mít svoje webové stránky. Nejznámější značkou je KLASA. Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Aby výrobek získal toto označení, musí splňovat náročná kritéria na svou kvalitu. Mezi další značky patří např.  „Regionální potravina“, kterou stejně jako značku Klasa uděluje Ministerstvo zemědělství ČR výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích.

   

  Jak poznat kvalitní kečup? Jak poznat kvalitní kečup? | Profimedia

   

 • 11.Trocha historie

   

  Kde se vůbec kečup vzal? Často se spojuje s „americkým“ životním stylem, pochází tedy z USA? Jeho současná podoba ano, ale dostal se tam z Anglie, která ho převzala z Asie. Slovo kečup pochází z čínského slova ke-tsiap, což byla původně speciální fermentovaná rybí omáčka. V 17. století ji tam ochutnali angličtí námořníci, a tak si našel cestu do Anglie.

   

  V angličtině se kečup objevuje pod různými jmény (catsup, catchup, ketsup, kitchup či ketchup) poprvé ve slovníku v roce 1690. Má význam husté východoindické omáčky, později jakékoli omáčky obsahující ocet. Angličané ochucovadlo postupně upravovali – vyrábělo se z ančoviček, hub nebo dokonce ořechů.

   

  Rajčata se v kečupu objevila až počátkem 19. století, protože se dříve nevědělo, zda nejsou jedovatá. Stalo se tak díky ohijskému lékaři jménem John Cook Bennett, který prohlásil rajčata za všelék. Začal z nich vařit a vydávat recepty na kečup. Rajčata se pak vzhledem ke své barvě a chuti stala jednou z nejoblíbenějších a nejdostupnějších potravin. Kečup se vyrábí z rajčat dodnes, a to v několika variantách (sladký, jemný, ostrý) a v různých obalech. Díky rozličnému sortimentu a kvalitě je proto důležité číst etikety a vybírat si ty nejkvalitnější.

  Jíme horší potraviny? Na tuto otázku odpovídá ministr zemědělství Marian Jurečka:

  Video Proč mají Češi jíst horší potraviny než zbytek Evropy? 

sandokan500 ( 13. března 2017 20:05 )

Nejlepší je domácí.Víš co si tam dáš.Ale je to časově náročný,ale vyplat8 se to.

Zobrazit celou diskusi
Další videa