Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Pribináček ven! Ze škol by měl zmizet i kečup či „energeťáky“

Ve školních automatech a bufetech asi budou zakázána umělá sladidla a kofeinové, iontové a energetické nápoje. Obložené bagety budou asi bez majonézy, dresinků, hořčice i kečupu.
Ve školních automatech a bufetech asi budou zakázána umělá sladidla a kofeinové, iontové a energetické nápoje. Obložené bagety budou asi bez majonézy, dresinků, hořčice i kečupu.  (Autor: Profimedia/ČTK/Blesk - Aneta Schürgerová)
Autor: ČTK, kle - 
8. ledna 2016
15:11

Ve školních automatech a bufetech asi budou zakázána umělá sladidla a kofeinové, iontové a energetické nápoje. Obložené bagety se budou muset obejít bez majonézy, dresinků, hořčice i kečupu. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, který ve spolupráci s resortem zdravotnictví zpracovalo ministerstvo školství. Občanská iniciativa Skutečně zdravá škola je nadšená. Potravináři k ní mají řadu výhrad.

Zákaz prodeje nezdravých potravin a nápojů ve školách je v zákoně zakotven od září loňského roku. Dosud ale chybí vyhláška, která by specifikovala povolený sortiment školních automatů a bufetů. Její návrh má za sebou připomínkové řízení. Schválena by měla být v únoru. Pak bude následovat několikaměsíční přechodné období, aby se školy i dodavatelé mohly podmínkám přizpůsobit.

Cílem vyhlášky je podle ministerstva snížit celkové „obezitogenní“ prostředí ve školách. „Snadná dostupnost energeticky bohatých potravin včetně nápojů s výživovým složením, které jsou z hlediska zásad správné (zdravé) výživy naprosto nevhodné, nepochybně přispívá k rozvoji a posilování nezdravých výživových návyků, které jsou spolu s nedostatkem pohybu hlavní příčinou dětské obezity,“ uvádí úřad v důvodové zprávě.

Aktuální sortiment školních automatů mívá ke zdravé výživě daleko. Česká školní inspekce v roce 2014 na základních školách například zjistila, že v 90 procentech z nich se prodávaly balené cukrovinky a čokoládové tyčinky. V drtivé většině automatů na teplé nápoje si mohly děti zakoupit i nápoj s obsahem kofeinu.

Vedle absolutního zákazu sladidel, iontových a energetických nápojů a kofeinu s výjimkou čaje jsou ve vyhlášce nastaveny také parametry pro ostatní potraviny a nápoje. Výrobci jsou podle ministerstva schopni zajistit dostatek vhodných produktů pro zásobování automatů a bufetů.

Vadí i Pribináček na gymnáziu

Vyhláška obsahuje mimo jiné požadavek na maximální obsah přidaného cukru u výrobků zařazených do programu Mléko do škol. Stanovenou hranici, která vychází z podmínek národního programu, nesplňují smetanové a tvarohové výrobky, jako je například Lipánek, Pribináček nebo Bobík.

Potravinářské komoře se nelíbí, že jsou výrobky z tohoto programu do vyhlášky zařazeny, ačkoliv jsou podmínky podpory definovány v jiné národní i evropské legislativě. „Zároveň se domníváme, že u mléčných výrobků v důsledku navrhovaných opatření by mohlo dojít k opačnému efektu, tedy ke zhoršení stavu výživy u dětí, protože většina výrobků navrhované limity nesplní,“ řekla mluvčí komory Dana Večeřová.

Iniciativa Skutečně zdravá škola, která už dříve tento program kritizovala, ministerský návrh hájí. „Téměř všechny ostatní ochucené výrobky, včetně ochucených mlék, s přehledem projdou, některé budou moci výrobci i přisladit. Myslíme si, že prospěšnost mléka a mléčných výrobků nemůže být prezentována za cenu takto vysokého obsahu přidaných cukrů,“ tvrdí na svém webu.

Potravinářská komora má výhrady k této regulaci obecně. Větší důraz by měl být podle ní kladen na osvětu o zdravých stravovacích návycích ve školách a rodinách. Děti si mohou nezdravé potraviny obstarat jinde. Potravináři považují za nešťastné, že se vyhláška vztahuje i na střední a vyšší odborné školy. „V tomto věku je mládež již zcela plně odpovědná za svoje stravovací návyky, získá občanský průkaz, a určovat jí, co má či nemá konzumovat, je poměrně absurdní,“ uvedla mluvčí.

djaba ( 9. ledna 2016 20:40 )

Když si naše děti nosili z domova sváču a čaj , ostatní se jim smáli .

alusinek ( 8. ledna 2016 16:20 )

Kdo ty automaty a bufety zavedl,je to pěkná pitomost.Děti vyhazují svačiny z domova a nezdravé si kupují na školách.

agfor ( 8. ledna 2016 16:13 )

Ti, co navrhují podobné vyhlášky by se měli jít léčit do blázince. 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa