Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Experti: Barva auta vám může zachránit život. Jaká snižuje riziko nehody?

Autor: sou - 
11. března 2017
06:10

Nakolik barva automobilu ovlivňuje bezpečnost jeho posádky? Na zodpovězení této nelehké otázky se zaměřili výzkumníci z australské Monash University. Analyzovali nehody zhruba 850 tisíc řidičů, kteří utrpěli zranění, či přinejmenším bylo jejich vozidlo natolik vážně poškozeno, že muselo být z místa kolize odtaženo. Podle dopravního experta Týmu silniční bezpečnosti Romana Budského mohou pestré barvy vyvolat dojem, že je automobil blíže. Zdůraznil i fakt, že na barvy by měli myslet také chodci.

Celkem byl analyzován vliv 17 různých barev, přičemž bílá byla považována za referenční. Právě k ní se vztahovaly závěry, o kolik procent je to či ono zabarvení vozidla bezpečnější, či naopak rizikovější. „Jako nejnebezpečnější se obecně jeví barvy šedá, fialová a stříbrná, oproti bílé zvyšují riziko účasti na nehodě o 10 procent. Následují růžová, červená, černá, modrá a tmavě hnědá. Naopak bezpečnější je zbarvení oranžové, rovněž tak světle fialové, světle hnědé, krémové a žluté,“ uvedl dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský.

Podle něj je ale důležité uvědomit si, že v Austrálii není povinné denní svícení. To, že barva vozidla má dopad na bezpečnost silničního provozu, ale prokazuje i další průzkumy. „Například specialisté z jihokorejských Kunsan National University a Wonkwang University upozorňují, že pestré barvy jsou pro ostatní nejen lépe viditelné, ale příslušně zabarvená vozidla se ostatním zdají být blíže, než ve skutečnosti jsou. Týká se to především žluté, oranžové, jasně červené a světle modré,“ upřesnil Budský s tím, že barvy tlumené a tmavé působí přesně opačně. 

Za soumraku je nejnebezpečnější barvou černá, za tmy pak tmavě fialová i zlatá

Pro řidiče v černých autech je nejnebezpečnější období svítání a soumraku. Riziko účasti na nehodě je pro ně o celých 47 % vyšší než pro lidi jedoucí v bílém voze. O plnou čtvrtinu ohroženější jsou i cestující v automobilech šedých. „Tento poznatek by měl být varováním především pro řidiče jedoucí v tmavých autech, kteří za svítání, soumraku, ale také za deště či mlhy, otálejí s rozsvícením potkávacích a obrysových světel. Nebezpeční jsou i ti, kdo za těchto okolností používají jen světla pro denní svícení. Zadek jejich automobilu nejednou bývá pro ostatní téměř neviditelný,“ varuje Budský. 

Za tmy se pak jako nejnebezpečnější ukázaly barvy tmavě fialová, zlatá a červená. Riziko nehody je oproti bílé o desetinu vyšší. Nejbezpečnějším odstínem laku automobilu je naopak světle fialová, která snižuje nebezpečí účasti na nehodě o 35 %. Relativně bezpečnými barvami jsou například i krémová či světle hnědá. „Za tmy jsou všechna jedoucí vozidla řádně osvětlena, a tedy jejich viditelnost pro ostatní by měla být podobná. Na rozdílné míře nehodovosti se tak bude obecně podepisovat i mentalita řidičů, kteří preferují ten který odstín laku svého vozu,“ míní Budský.

Barvě oděvu a doplňků by měli věnovat pozornost i chodci, motocyklisté či cyklisté  

Navíc severoamerická AAA Foundation for Traffic Safety upozorňuje, že tradiční červený lak na hasičských automobilech není zdaleka tou nejlepší volbou. Vlastně se jedná – pokud jde o viditelnost pro ostatní – o jednu z nejhorších možných barev. Například po setmění vnímají lidé červenou barvu jako tmavou. Rudé odstíny jsou také hůře vnímány periferním viděním. „Za ideální zbarvení vozidel hasičů, ale také zdravotnické záchranné služby, optometristé naopak považují limetkově žlutou. Osobně se domnívám, že to platí i pro motorová vozidla policistů,“ doplnil Budský.

Barvám by měli věnovat pozornost ale i chodci, motocyklisté a cyklisté. „To platí i pro motocyklisty a cyklisty preferující pestré barvy oblečení. V provozu mohou být chráněni hned dvakrát. Ostatní je daleko dříve zaregistrují a také subjektivně pociťují, že jsou k nim blíže,“ uzavřel Budský s tím, že pestře zbarvený oděv či vhodné doplňky v zářivých barvách mohou totiž rozhodnout o tom, zda je řidiči v rizikových situacích včas zaregistrují. 

V Česku se bohužel každodenně děje řada nehod:

sores ( 11. března 2017 10:07 )

Vše je v lidech a ne v barvách přeci!!!! Když lidi nepojedou jako dobytek ale budou dodržovat pravidla silnic-zákony ubude i neštěstí a zbytečné smrti.

Zobrazit celou diskusi