Čechy stála „černá“ jízda po dálnici 34 milionů, dostali víc pokut než loni

Autor: jer, ČTK - 
8. 3. 2017
15:06

Řidiči loni zaplatili na pokutách za jízdu po dálnicích bez dálniční známky nebo zaplaceného mýta téměř 34 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2015 to je o 4,3 milionu korun více. Výrazně více na pokutách meziročně zaplatili šoféři kamionů. Důvodem je především to, že celníci loni nákladní automobily častěji kontrolovali. ČTK to ve středu řekl expert Autoklubu ČR na silniční provoz Robert Vacek.

Zatímco v roce 2015 zaplatili šoféři vozidel nad 3,5 tuny na pokutách podle údajů Celní správy zhruba 7,7 milionu korun, loni to bylo o téměř deset milionů korun více. Zhruba 16,6 milionu Kč zaplatili za jízdu bez známky řidiči osobních aut.

„Větší zátěž působí na silnicích kamiony, což je jeden z důvodů, proč celníci loni zaplacení poplatků u nákladních vozidel více kontrolovali,“ uvedl Vacek. Dalším důvodem je ekonomický růst ve střední Evropě a s tím související zahušťování kamionového provozu na dálnicích a zpoplatněných silnicích první třídy v Česku.

O cenách za dálniční známky nemá nejlepší přehled ani ministr dopravy:

Video Ministr dopravy neví, kolik stojí dálniční známky. Stovka sem, stovka tam... - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Na řidiče osobních aut podle Vacka začíná působit osvěta, a ti tak stále méně jezdí na zpoplatněných silnicích bez dálničních známek. Přesto je ale podle celníků zejména na frekventovaných tazích celkem snadné na auto bez dálniční známky narazit. V nejfrekventovanější části dálnice D1 za Prahou najdou během dopravní špičky takové vozidlo v průměru každou čtvrthodinu.

„Z velké části jde o zahraniční šoféry, kteří se neinformují o způsobech, jakými se v Česku za použití dálnic platí. Výjimkou nejsou ale ani čeští sváteční řidiči, kteří zkusí zpoplatněný úsek projet bez známky,“ doplnil Vacek.

Ročních dálničních kuponů se letos do konce ledna prodalo 1,421 milionu, meziročně o osm procent více. Kdo vyjede na zpoplatněný úsek bez dálniční známky, musí počítat s pokutou do pěti tisíc korun. Pokuta hrozí i tomu, kdo má platnou známku, ale zapomene doma druhý díl kuponu. Dodatečné předložení není možné, doplnil prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Doporučujeme
zdenek43 ( 8. března 2017 16:19 )

Stát prodělává na vymáhání mýta. Vydělat na tom naopak nechával exministru Němcovi Nejvyšší kontrolní úřad odhalil špatné hospodaření ministerstva dopravy a správců dálnic. Ti si platí advokáty včetně bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce na vymáhání nezplaceného mýta, ale za jednu zaplacenou korunu za tyto služby dostanou zpátky třikrát méně - jen 32 haléřů. Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo nevýhodné smlouvy s advokátní kanceláří exministra spravedlnosti Pavla Němce, která měla pohledávky v konsorciu společně s kanceláří BSP Lawyer Partners vymáhat. Státu se sice na nezaplaceném mýtném vrátilo 18,3 milionu korun, ale musel za to zaplatit 56,8 milionu korun, tedy třikrát více. Jinými slovy: z jedné koruny vyplacené za služby konsorcia advokátních kanceláří BSP Lawyer Partners a Němec, Bláha a Navrátilová byl výnos 32 haléřů.

oltec ( 8. března 2017 15:59 )

po jaké dálnici když je už kolikátý rok uzavřena na spoustě useku a jedeš v jednom pruhu 80 km rychlostí proč neudělají krabičky co používají kamiony aby se zjistilo kolik km odjedou po dálnici a za ty potom zaplatit jsou to zloději

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa