Ne karafiátům: České feministky chtějí rehabilitovat MDŽ

Autor: bru/ČTK - 
8. 3. 2017
07:44

Feministické hnutí v Česku zažívá své oživení. Vzniká řada nových uskupení, která proti nerovnostem a předsudkům vystupují a upozorňují na ně. Snaží se také „rehabilitovat den žen“ a zbavit ho puncu svátku minulého režimu. Mezinárodní den žen (MDŽ) připadá právě na středu. Feministický blok, který zastřešuje několik iniciativ, dnes od 15:00 pořádá na pražském náměstí Míru svou akci ZaSTÁVKA: Den ženské solidarity.

„Mezinárodní den žen většinové společnosti stále asociuje karafiáty, podnikové večírky – kterých se ženy mnohdy nemohly účastnit, protože byly doma s dětmi, oslavy tradičně pojímaného ženství vnucené státně socialistickým zřízením. My tento den ale nechceme přenechat propagandě minulého režimu,“ uvedl blok na webu.

Na začátku byly švadleny, ne komunisté

Svátek připomíná stávku newyorských švadlen z 8. března 1908. Na jeho připomínání se v roce 1910 dohodly zástupkyně levicových stran a organizací na konferenci v Kodani, které se zúčastnila i sociální demokratka Karla Máchová. Poprvé se den slavil v roce 1911. Na demonstracích ženy žádaly volební právo a konec diskriminace v práci. OSN uznala MDŽ v roce 1975.

Feministické hnutí FEMEN: Aktivistky s nahými hrudníky vtrhly mezi věřící

Video Polonahé feministky uspěly u soudu. - Tomáš Polák, Reuters
720p 480p 360p 240p
Na pražské akci se podílejí RFK – feministické křesťanky, Iniciativa Ne Rasismu, Feministická společnost, NemrAFKy, Ženy 8. března, Čtvrtá vlna, Transparent či Konsent. Tento spolek loni spustil kampaň, která má předcházet případům znásilnění. Cílí hlavně na muže. Mezi zapojenými organizacemi nechybí Jako doma, která pracuje s ženami bez domova.

„České feministické hnutí zažívá oživení. Sama jsem překvapená, kolik organizací vzniklo. Dřív člověk všechny tváře znal, teď je spousta nových. Mají mnoho energie a nápadů, radikálnějších. Dlouho se zdálo, že mladé lidi, mladé holky feminismus nezajímá, neidentifikovali se s ním. Přibývá těch, kteří vidí nerovnosti. Vadí jim sexismus, sexuální obtěžování,“ řekla předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková.

Ve svém videu křesťanské feministky mluví třeba o tom, že se ženská sexualita redukuje jen na plození dětí. Iniciativě Ne Rasismu vadí rozdělování rolí a považování péče o nemocné, děti a domácnost za ženskou činnost. Studující rodiče upozorňují na obtížnost skloubení studia a rodiny. Podle nich stát lidi motivuje k tomu, aby na rodičovské zůstávali co nejdéle. NemrAFKy nechtějí, aby o těle žen rozhodoval někdo jiný, aby se ženám vnucovaly stereotypní role a byly vnímány jen jako sexuální objekt. Klienty organizace Jako doma zas upozorňují na to, že jako ženy bez domova nedostanou dobrou práci.

Akce proti Donaldu Trumpovi

Feministická uskupení v prohlášení píšou, že si cení toho, co dokázaly předchozí generace feministek. Ženy díky feministickému boji získaly volební právo, otevřela se debata o sexualitě a kritika začala směřovat na vylučování lidí kvůli pohlaví, rase, třídě či vyznání.

Vnímáme úspěchy v ženském boji, ale nechceme usnout na vavřínech – nehodláme dnes oslavovat, protože rovnost je stále daleko. Budeme bojovat dál!“ uvedli feministky a feministé na webu. Podle nich by měl být feminismus solidární se slabšími, ale také radikální.

Název ZaSTÁVKA odkazuje na akci Den bez žen – stávka žen, na které ve středu ženy v USA chtějí protestovat proti nové politice Bílého domu po nástupu prezidenta Donalda Trumpa.

Doporučujeme
zednik ( 8. března 2017 16:44 )

... a šly oblečené a celkem nic neměly proti svému Theodoru Rooseveltovi. Zatímco dnes se ty naše české "švadlenky" svléknou do naha,vyřvávají po kostelích, protestují proti americkému prezidentovi, prostě mají toho na srdci moc

zednik ( 8. března 2017 16:36 )

Já žasnu ! Tak ono je už zas vše jinak. Wikipedie dokonce MDŽ nazývá v závěru apolitickou socialistickou obdobu Dne matek.A vlastně jsme datum převzali z juliánského kalendáře díky díky únorové demonstraci v Petrohradě r. 1917. Chudinky newyorské švadlenky. Chtěly jen volební právo. Nechtěli zas tak moc,z dnešního pohledu, tehdy ovšem to bvyla věc zcela zásadní. Ale kolik blbínků se dnes na nich přiživuje a zviditelňuje je neskutečné

dzery ( 8. března 2017 11:48 )

Ty fanatiku ty se přiživíš na všem.

dandova ( 8. března 2017 11:31 )

Vy toho ale víte!

cotonice ( 8. března 2017 11:07 )

Bože, to jsou ale kecy o feminismu ! "Feministky měly byste protestovat proti muslimům a právu šária, protože odtamtud vám (a nám všem hrozí průser). Vám nevadí europoslanec Polska , který plácá o tom , že ženy mají menší mozky a proto musí brát menší výplaty - proč při této příležitosti neútočíte na naše europoslance , ať něco dělají!!! Vesměs jsou feministky kr... řízené úplně někým jiným, než ženami, jsou používané různými politickými diletanty k utváření názorů a tyhle pitomé ženské jim to baští.Feministky fakt nemusím .....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa