Umučeného pátera Toufara připomíná nová socha Olbrama Zoubka

Autor: jer, ČTK - 
25. 2. 2017
17:40

Kněze Josefa Toufara ubitého komunisty na den přesně před 67 lety připomíná socha v zahrádeckém kostele svatého Víta, kde působil osm let před svým odchodem do farnosti v nedaleké Číhošti. Více než dvoumetrovou kovovou plastiku pro Zahrádku vytvořil sochař Olbram Zoubek. Veřejnosti bylo výtvarné dílo zpřístupněno v sobotu přestřižením pásky u vchodových dveří do sakristie, v níž je umístěno.

„Je to moje poslední velká socha, už žádnou neudělám. Proto jsem rád, že právě tato poslední socha přijde sem,“ řekl Zoubek, který v dubnu oslaví jednadevadesáté narozeniny. Sochu se rozhodl vytvořit po přečtení knihy Miloše Doležala o páteru Toufarovi, jež ho dojala. Při vybírání místa se byl podívat i v Číhošti, ale tam už pomník je. Proto se rozhodl pro Zahrádku, kde navíc Toufar působil déle než v Číhošti.

Plastika měla mít původně podobu pátera Toufara. „Ale nešla mi,“ řekl Zoubek. Proto je to socha pro pátera Toufara. Sochař svou práci věnoval Národnímu památkovému ústavu, který kostel v Zahrádce spravuje.

„Nikdy jsme si nemysleli, že takový umělec, jako pan Olbram Zoubek, kterého si strašně vážím, udělá sochu pro našeho strýčka,“ řekla Toufarova praneteř Jitka Cvetlerová, která byla mezi několika stovkami hostů sobotní slavnosti.

Kostel svatého Víta je jedinou stavbou, která se zachovala z městečka s 200 domy zbouranými v 70. letech minulého století kvůli stavbě vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce. Pro pátera Toufara byla farnost v Zahrádce prvním působištěm, sloužil tam od roku 1940 do roku 1948. Kněz zemřel 25. února 1950 po mučení příslušníky StB, kteří se ho snažili donutit k přiznání, že v číhošťském kostele 11. prosince 1949 zinscenoval takzvaný zázračný pohyb kříže na oltáři.

Na záchraně původně románského kostela v Zahrádce s památkáři spolupracuje spolek Přátelé Zahrádky, který shání peníze na opravy ve veřejné sbírce. Snahou spolku je, aby v kostele, který teď stojí na břehu přehrady, vznikl památník celé zátopové oblasti s expozicí připomínající působení pátera Toufara. Koncerty a vzpomínkové akce se v kostele konají od roku 2001.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

1912 ( 25. února 2017 22:02 )

Zoubek a umělec??Ve Všetatech na hřbitově stojí takové strašidlo co se ho bojí i mrtví !Jen samé obludné zmetky staví za statisíce !!!A to plati města i obce z rozpočtu !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa