Křetínský ovládl Energetický a průmyslový holding. Tkáč vyklidil pole

Autor: E15, Jan Stuchlík - 
24. 2. 2017
19:50

Energetický a průmyslový holding (EPH) dokončil prodej 31 procent akcií své nejvýznamnější dcery EP Infrastructure do rukou konsorcia světových investorů zastupovaných společností Macquarie Infrastructure and Real Assets. Zároveň s vypořádáním této transakce získal Daniel Křetínský většinový podíl v EPH. Své akcie totiž podle zdrojů blízkých holdingu převedl na Křetínského a EPH také dosavadní více než třetinový vlastník firmy Patrik Tkáč. Křetínský tak vlastní 94 procenta EPH. Dalších šest procent mohou získat manažeři holdingu.

EPH se na prodeji části EPIF, který spravuje menšinové podíly ve slovenských plynárenských společnostech, slovenském distributorovi elektřiny Stredoslovenská energetika, a vlastní několik českých tepláren, dohodl s Macquarie loni na podzim. Za akcie zaplatí zhruba 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun).

Z takto získaných peněz EPH vyplatí investory z řad partnerů J&T zastoupených společností Biques, kteří za svůj čtvrtinový podíl budou inkasovat 1,25 miliardy eur (33,875 miliardy korun). Dalších 250 milionů eur (6,75 miliardy korun) inkasují za necelých pět procent svých akcií Tkáč a Křetínský. Ti jsou také spolumajiteli firmy Czech Media Invest, vlastníka vydavatele deníku E15, společnosti CN Invest. A dále Czech News Center, pod které spadá Blesk a Blesk.cz.

Současně s vyplacením investorů ze společnosti Biques se mění i zbytek akcionářské struktury EPH. Patrik Tkáč převedl na Křetínského společnosti EP Investment a EP Investment 2 zbývajících 35 procent akcií. Za ně Tkáč získá 1,7 miliardy eur. Křetínský se ovšem s Tkáčem dohodli, že tuto sumu dostane slovenský finančník později. Z podílu budoucích zisků EPH může dostat další až miliardu eur.

EPIF se rozhodující měrou podílí na tržbách a zisku celého holdingu EPH. Ten za loňské první pololetí vykázal tržby 2,4 miliardy eur a zisk před zdaněním 264 milionů eur. Na EPIF připadalo zhruba 1,6 miliardy eur tržeb.

Největším zdrojem zisku EPIF je slovenský Eustream, který vlastní a provozuje tranzitní plynovody, které přepravují ruský plyn směrem do Rakouska.

Další podrobnosti najdete na webu E15.cz

Doporučujeme
tomik007 ( 24. února 2017 19:58 )

Aspon ze to neni czbolandjan

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa