Praha má v Bruselu dům za 52 milionů. Hájí odtud své evropské zájmy

Autor: Tomáš Polák - 
26. 2. 2017
06:15

Propagují hlavní město, ale významně se podílí také na získávání evropských prostředků pro Prahu. To jsou hlavní úkoly jen tří úředníků pražského magistrátu, kteří dlouhodobě působí v takzvaném Pražském domě v Bruselu. Navazují odtud kontakty s představiteli evropských institucí a „lobbují“ za pražské zájmy.

Jak představitelé Pražského domu sami říkají, hlavním posláním Zastoupení Prahy v Evropské unii je „kontinuálně navazovat a kultivovat kontakty s představiteli evropských institucí a dalších organizací v Bruselu“. Významnou agendou je například činnost ve Výboru regionů, kde pražští zástupci koordinují českou národní delegaci.

„Pražský dům zajišťuje také organizační a technický servis pro politické i nepolitické představitele města, monitoruje vývoj legislativy EU, vykonává analytickou činnost, připravuje podklady a podle potřeby zjišťuje informace relevantní pro hlavní město Prahu,“ popsala pro Blesk.cz ředitelka Lucie Čadilová, která v Bruselu působí společně s diplomaty Markem Polachem a Richardem Zábranským.

Lidé sem chtějí chodit k zubaři

Budovu postavenou v letech 1897 až 1899 před pražskými úředníky obývala slavná rodina belgických zubařů Van Stratum. V této rodině se dědilo zubařské řemeslo z generace na generaci a soukromou ordinaci navštěvovala vždy elitní klientela. Poslední generace ošetřovaly například i členy královské rodiny nebo některé vysoké euroúředníky.

Rodina měla tak dobrou pověst, že i dodnes se stává, že se chce někdo objednat. „Na pevnou linku Zastoupení Prahy se občas někdo v minulosti obrátil, nemáme však povědomí o tom, kde nyní tato rodina zubařů funguje,“ pousmála se ředitelka.

Podívejte se na reportáž z Pražského domu v Bruselu:

Video Odsud hájí Praha své evropské zájmy. Za dům v Bruselu zaplatila 52 milionů. - Tomáš Polák
1080p 720p 480p 360p 240p

„V současnosti má zhruba 70 procent právních předpisů EU přímý dopad na místní a regionální úroveň. S přihlédnutím k tak značnému objemu legislativy je zřejmé, že odpovídající přesun informací směrem k voleným politickým představitelům a zaměstnancům pražského magistrátu zajistí nejlépe zaměstnanci působící přímo na místě,“ vysvětlila Čadilová, proč je důležité působit přímo z Bruselu.

Miliardy z Bruselu pro Prahu

Pražští úředníci v Bruselu přispěli například do vyjednávacího procesu s Evropskou komisí o pražském operačním programu schválením v červnu 2015. Díky němu může hlavní město čerpat více než 5,5 miliardy korun z evropských prostředků.

„Nyní se Pražský dům účastní důležitých debat na nejrůznějších úrovních, týkajících se budoucí podoby společné kohezní politiky. Konkrétně se jedná o to, aby společná kohezní politika po roce 2020 více reflektovala potřeby a zájmy hlavních měst a metropolitních oblastí jakožto tahouna ekonomického růstu jednotlivých zemí,“ dodala ředitelka.

Kromě obhajování zájmu Pražanů pořádá Pražský dům také řadu kulturních akcí, které slouží k propagaci hlavního města i české kultury. Těch hlavních událostí, jako jsou například výstavy nebo vernisáže, organizuje ročně kolem sedmi. „Celkově však Pražský dům pořádá desítky akcí ročně, mezi které se řadí například odborné workshopy či konference, besedy či setkání, ale také koncerty zaměřené na nejrůznější hudební žánry,“ uzavřela Čadilová.

Pražský dům koupilo hlavní město v roce 2001 za celkovou částku 52 milionů korun. Rozhodnutí schválilo tehdejší Zastupitelstvo hlavního města Prahy v čele s Janem Kaslem (tehdy ODS). Svoji činnost Pražský dům zahájil o rok později.Doporučujeme
fotrpjotr ( 26. února 2017 08:20 )

Maximálně si hájí své vysoce nadhodnocené platy.

moiaza ( 26. února 2017 07:51 )

K čemu jim ten dům bude, když celá slavná EU dopadne jako Titanic?

asijo ( 26. února 2017 06:28 )

Velká škoda,že nic pro České občany neuhájili.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa