Česko začíná dezinfikovat chovy kvůli ptačí chřipce. V Číně na ni umírají lidé

Autor: ČTK, bk - 
18. února 2017
14:17

Na jižní Moravě v Ivančicích v sobotu odborná firma začala s dezinfekcí chovných zařízení, v nichž byla utracena drůbež kvůli ptačí chřipce. Drobní chovatelé na dezinfekci čekali víc než měsíc kvůli silným mrazům. Kvůli nim se očista odkládala i na ostatních místech Česka, kde se virová nákaza objevila a kde se s dezinfekcí dosud nezačalo. V Česku se chřipka objevila v téměř 26 chovech.

„Začínáme v místní části Letkovice, firma má jednu četu i v Oslavanech,“ řekla Lenka Dittrichová, která má v Ivančicích na starosti krizové řízení. Majitel odborné firmy Pařez Jiří Pařez předpokládá, že až se podaří dezinfikovat chovy v Ivančicích, Oslavanech a také v Nové Vsi, přesunou se zaměstnanci do Moravského Krumlova. Předběžně odhadoval, že by dezinfekce mohla trvat zhruba týden.

Podívejte se, jak se projevuje ptačí chřipka:

Video Děsivé záběry symptomů ptačí chřipky: Ptáci se divoce točí dokola. - MOS ČSO, Markéta Volfová, Lukáš Červený

Muži ve speciálních oblecích s kanystrem naplněným dezinfekční kapalinou a postřikovačem obcházejí dům po domu. Doprovází je zástupce samosprávy, který vše eviduje. „Píše se tam také úroveň mechanického očištění. Kdyby bylo nedostatečné, musí se město postarat o nápravu a my tam přijdeme později,“ vysvětlil Pařez.

Firma byla už před několika týdny nachystaná, aby však byl postřik účinný, musely teploty vystoupat nad tři stupně Celsia. Virus je totiž v mrazu zakonzervovaný. Začít se mělo už v pátek, ale zima a občasné sněžení to nedovolilo.

Na jižní Moravě se vyskytla čtyři ohniska jako první v republice po deseti letech na začátku ledna. Dvě byla v Ivančicích a po jednom v Moravském Krumlově a v Brodě nad Dyjí. V Česku se dodnes objevilo téměř 30 ohnisek. Avšak pouze v okolí Ivančic a Krumlova veterináři rozhodli utratit drůbež plošně v okolí tří kilometrů, tedy v ochranném pásmu.

Až dezinfikování skončí, začne se odpočítávat lhůta 21 dnů omezujících opatření v tříkilometrovém ochranném pásmu a třicetidenní lhůta v desetikilometrovém dozorovém pásmu. Chovatelé už mají také požádáno o náhradu za utracená zvířata na ministerstvu zemědělství. To bude také obcím proplácet náklady na dezinfekční opatření.

Ptačí chřipka se v Česku letos objevila po deseti letech, zasáhla i řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže včetně velkých komerčních chovů. Ptáci mají téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.

Virus řádí i v Číně, v lednu zemřelo 79 lidí

Ptačí chřipka nezasáhla jen Evropu, řádí i v Číně. Virus tam usmrtil v lednu až 79 osob. To bylo nejvíce v jednom měsíci za nejméně tři roky. Oznámil to čínský národní úřad pro zdraví.

Podle úřadu bylo nahlášeno více než 250 případů H7N9 v 16 provinciích a regionech. Podle státních médií bylo nejvíce případů kolem východního a jižního pobřeží, od Šanghaje po Hongkong.

V únoru bylo zatím hlášeno šest úmrtí na chřipku. To vyvolává obavy, že Čína čelí vážnější krizi v oblasti veřejného zdraví než v roce 2013, kdy nemoc zabila nejméně 40 osob a zdevastovala drůbežářský průmysl.

Lednový počet mrtvých byl podle internetových stránek úřadu nejvyšší za jeden měsíc nejméně od listopadu 2013.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud