Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Majitelé domů uspěli v boji proti regulovanému nájemnému u soudu ve Štrasburku

Majitelé domů dostanou od Česka přes dva miliony korun.
Majitelé domů dostanou od Česka přes dva miliony korun.  (Autor: Daniel Vitouš)
Autor: ks, ČTK - 
13. února 2017
15:40

Česko musí zaplatit dohromady zhruba 2,19 milionu korun (81 000 eur) třem stěžovatelům. Ti u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) tvrdili, že země regulací nájemného porušila jejich práva, vyplývá z informací zveřejněných na internetových stránkách soudu. Podle Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) české soudy přiznávají náhrady zhruba o 90 procent nižší, než jsou podle metodiky, kterou zvolil štrasburský soud.

OSMD v tiskové zprávě uvedlo: „Aktuální rozsudek konečně rozhodl o odpovídajícím způsobu výpočtu náhrady za omezení vlastnického práva v souvislosti s dlouholetou regulací nájemného.“ Sdružení je přesvědčeno, že vedle rozhodnutí ESLP nemůže obstát způsob, jakým odškodnění vyčíslují české soudy. Ten vychází z nájemného stanoveného v zákoně o jednostranném zvyšování nájemného z bytu pro rok 2007.

Jaká bude náhrada pro stěžovatele? 

Podle evropského soudu má náhrada odpovídat rozdílu mezi tržním a regulovaným nájemným z období před deregulací nájmů. „S trochou optimismu se lze domnívat, že dosavadní ‚metodika‘ minimalizace přiznávané náhrady bude muset být v dohledné době přehodnocena,“ uvádí OSMD. Vnitrostátní stanovení náhrady uznali štrasburští soudci za nedostatečné, dodává sdružení.

ESLP navázal na rozhodnutí z července 2014, ve kterém konstatoval, že byla porušena práva pronajímatelů. Dvěma stěžovatelům přiznal kromě škody na majetku také náhradu nemajetkové újmy dohromady ve výši 162 000 korun (6 000 eur). Všem třem má navíc Česko zaplatit celkem 227 000 korun (8 435 eur) na náklady řízení.

Kvůli regulaci nájemného si ve Štrasburku v roce 2005 stěžovalo zhruba pět tisíc vlastníků domů a bytů. Tvrdili, že kvůli regulaci nájemného neměli zaručený ani minimální zisk potřebný na údržbu nemovitostí. Svoji újmu vyčíslili na téměř 50 miliard korun. OSMD později soudu vybralo pilotní kauzy, které měly ilustrovat modelové případy.

Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila v Česku s posledním dnem roku 2012. Týkala se zhruba 700 000 domácností.

Zobrazit celou diskusi