V Česku je 1500 sebevražd ročně. Vede oběšení, život si berou i děti

 • Autor: bud - 
  13. 2. 2017
  05:00

  Každý rok si v Česku dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí. Nejčastěji volí smrt oběšením, udušením, otravou nebo skokem z výšky. Blesk.cz přináší velký přehled počtů sebevražd a způsobů, jak se Češi zabíjejí. Čísla se v uplynulém desetiletí téměř neměnila a poslední přesné statistiky jsou z roku 2015, kdy se zabilo 1384 lidí.

 • 1.Oběšení či udušení

  V roce 2015 se podle posledních čísel Českého statistického úřadu v Česku zabilo celkem 1384 lidí. Pokud se někdo rozhodne dobrovolně odejít, nejčastěji zvolí nějakou formu oběšení, udušení či uškrcení. V roce 2015 takto život ukončilo 777 lidí a podobně tomu bylo v předchozích letech. Dalších 21 lidí se záměrně utopilo.

  V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí.V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí. | profimedia.cz

 • 2.Otrava a skok z výšky

  Skokem z výšky ukončilo život 144 lidí, pod jedoucí vlak nebo jiné jedoucí vozidlo pak dalších 81. Celkem za posledních deset let šlo v těchto případech o víc než 1800 sebevrahů. Významná část lidí pak zvolí otravu, ať už jde o léky, alkohol nebo například plyn. V roce 2015 se takto zabilo 115 lidí.

  V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí (ilustrační foto).V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí (ilustrační foto). | iStock

 • 3.Další způsoby sebevražd

  V posledních letech stoupá počet těch, kteří se dobrovolně zabijí v autě. Zatímco třeba v roce 2006 nebo 2007 to byl jeden člověk, v letech 2011 až 2014 jich bylo vždy nejméně 8. Předloni pak šlo o pět lidí. Celkem 55 lidí se zastřelilo a 52 použilo k sebevraždě nůž nebo jiný ostrý předmět.

  V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí.V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí. | profimedia.cz

 • 4.Sebevraždy dětí

  Statistici evidují i sebevraždy malých dětí. Za posledních 10 let se zabilo 35 dětí mladších 15 let, v roce 2015 jich bylo celkem 7. Podle údajů Linky bezpečí z roku 2013 se během posledních několika let počet úvah o sebevraždě zdvojnásobil. Jejich odborníci řeší v této souvislosti až tři hovory denně.

  Zabíjejí se i malé děti. (ilustrační foto).Zabíjejí se i malé děti. (ilustrační foto). | Ilustrační foto profimedia.cz

 • 5.Kdo se zabíjí

  Lidé se zabíjejí v každém věku. Překvapivě hodně se zabíjejí mladí lidé – předloni to bylo 416 mladých do 34 let. Ve stejném roce se zabilo také 377 seniorů. Častěji si na život sáhnou muži, a to pětkrát častěji – v roce 2015 to bylo 1130 mužů a 254 žen. V předchozích letech byly počty podobné. Při přepočtu na 100 tisíc obyvatel je větší pravděpodobnost, že se zabije člověk v menší obci či městě, ve velkých městech nebo v Praze je sebevražednost nejnižší.

  V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí.V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí. | iStock

 • 6.Kdy se lidé zabíjejí

  Z dlouhodobých statistik od roku 2006 lze vysledovat, že se lidé obecně nejčastěji rozhodnou odejít ze světa v březnu nebo v dubnu, ženy pak nejčastěji během května. Mezi dny s nadprůměrnou sebevražedností patří tyto hlavně začátek roku, speciálně pak den 1. ledna. Mezi ženami je pak docela „oblíbený“ také Štědrý den.

  Mladík (19) si loni podřezal žíly.Mladík (19) si loni podřezal žíly. | MP Praha

 • 7.Důvody se nemění

  Motivy k sebevraždě jsou často velmi podobné a v průběhu let se příliš nemění. „Nejvíce pokusů o sebevraždu se děje hlavně v dospívání mezi 14 až 16 lety, kde se často sebevražda nepodaří. Může jít o vyhrocené konflikty v rodině nebo první rozchody a odmítnutí. A potom jsou pokusy ve věku seniorů po šedesátce. Tady jde nejčastěji osamělost nebo o takzvanou bilanční sebevraždu, kdy se například dozvědí o své závažné nemoci,“ uvedl pro Blesk.cz Jan Kulhánek, psycholog působící v Centru psychoterapie Anděl.

  V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí (ilustrační foto).V Česku si každý rok dobrovolně vezme život půl druhého tisíce lidí (ilustrační foto). | Profimedia.cz - ilustrace

 • 8.Koroner: Lidé mají fantazii

  Když někdo zemře mimo zdravotnické zařízení, určuje příčinu smrti koroner. Ti tak logicky často míří i sebevraždám. „Občas nás překvapí fantazie lidí, pokud jde o způsob, jak sejít ze světa. Některé sebevraždy jsou skutečně komplikované,“ řekl pro Blesk.cz David Tuček, majitel firmy 1. Koronerská, která zajišťuje služby koronera v několika krajích.

   

  Tučkův tým řešil i případ, který ze začátku vypadal jako dopravní nehoda. Jenže koroner při ohledání těla zjistil, že člověk za volantem měl prostřelenou hlavu. „Začalo se pátrat, jakým způsobem zemřel a jestli byl průstřel příčinou úmrtí, nebo nastal až po dopravní nehodě. Ve finále to byl rafinovaný způsob sebevraždy, kdy se dotyčný chtěl zabít kombinovaným způsobem. Ve vysoké rychlosti chtěl s vozidlem havarovat do stromu a ještě předtím, než havaroval, se zastřelil,“ popisuje Tuček.

   

  Celý rozhovor s koronerem:

  Video  Ohledání těla, detektivní pátrání: Jak pracuje koroner?  - Blesk TV

 • 9.Sebevraždy v čase

  Při pohlednu do minulosti bylo na sebevraždy „bohaté“ období první republiky. Čísla totiž ukazují, že v letech 1921 až 1936 se zabíjelo nejvíce lidí v poměru k počtu obyvatel. Šlo o rekordní čísla za posledních 140 let, každý rok takto zemřely tři až čtyři tisíce lidí. Rok 2015 byl z tohoto pohledu nejpříznivější – zabilo se 1384 lidí, což je 13 lidí na 100 tisíc obyvatel. Před 50 lety to bylo v průměru 26 až 28 lidí na 100 tisíc.

  František se loni zabil skokem ze 7. patra.František se loni zabil skokem ze 7. patra. | Karel Kopáč, Etienne Blaha

 • 10.Kuriózní úmrtí

  Pád na rovině, pád ze židle, kontakt se sekačkou nebo bodnutí nejedovatým hmyzem. I to jsou příčiny smrti, které eviduje Český statistický úřad společně s Ústavem zdravotnických informací. Mezi další kuriózní způsoby patří náhodné zadušení v posteli nebo pád do vany. Jak častá taková smrt je? A postihuje častěji muže, nebo ženy?


  Podívejte na EXKLUZIVNÍ PŘEHLED Blesk.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

fortun ( 13. února 2017 09:39 )

jó chrchlova demokracie ta se s nikým nemazlí

honzazchaIoupky ( 13. února 2017 09:28 )

skutečný stav nikdy nikdo nezjistí, ani to nejde zjistit, pokud byla papírová sebevražda ve skutečnosti vraždou

honzazchaIoupky ( 13. února 2017 09:23 )

https://www.novinky.cz/ekonomika/326875-v-cesku-rychle-pribyva-sebevrazd-klicovym-slovem-je-beznadej .html http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pocet-sebevrazd-v-Cesku-rapidne-stoupl-Kvuli-b eznadeji-a-chudobe-302734

honzazchaIoupky ( 13. února 2017 09:20 )

papír snese všechno

honzazchaIoupky ( 13. února 2017 09:17 )

copak sebevraždy, o těch si člověk rozhodne sám, pokud nejsou zinscenované a nejedná se ve skutečnosti o vraždy, ale ten nárůst vražd po roce 1989, ten je alarmující

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud