Antikoncepce má muže zneplodnit na dva roky. Český lékař varuje před bolestí

Autor: ula, nka - 
10. února 2017
19:35

Novou mužskou antikoncepci na nehormonální bázi testují američtí vědci. S informací přišel web deníku Daily Mail, který uvedl, že speciální gel zabrání mužům početí potomka až na dva roky. Čtenáři Blesk.cz v anketě sice vyjádřili neochotu mužskou antikoncepci vyzkoušet, výsledek to byl ale velmi těsný. Český lékař Štěpán Budka pohlíží na novou metodu s nedůvěrou. Podle něj si na mužskou antikoncepci ještě počkáme. Navíc gel by podle něj mohl způsobit mužům velké komplikace.

Substanci zvanou Vasalgel vědci objevili loni, kdy při testování na králících fungovala 12 měsíců. Poté ji nasadili k pokusům na makacích, kde zabránila oplodnění ve 100 procentech případů na déle než rok, u některých opic dokonce až na dva roky. Na lidských dobrovolnících ji lékaři začnou testovat již příští rok.

„Jde o zajímavou metodu vratné vasektomie tím, že zablokujeme průchod spermií prostředkem, který se po čase vymyje,“ komentoval expert na reprodukční medicínu Adam Balen.

Mužům se do antikoncepce nechce

Snaha objevit chemickou mužskou antikoncepci a ulevit tak ženám v odpovědnosti za početí trvá již řadu let, zatím ale bez většího úspěchu. Hormonální antikoncepce se ukázala jako nevhodná, jelikož měla řadu vedlejších účinků jako depresi a bolesti svalů.

To potvrzuje i Štěpán Budka, vedoucí lékař kliniky Pronatal Kolín: „Ano, vím o pokusech s hormonálními přípravky, které snad ani neskončily na počtu a intenzitě nežádoucích účinků, ale na tom, že to muži užívat nechtěli.“

Ochota mužů antikoncepci vyzkoušet není skutečně veliká, jak potvrzuje i hlasování čtenářů Blesk.cz, kdy se proti jejímu vyzkoušení vyslovila nadpoloviční většina čtenářů.

Anketa
Byli byste jako muži ochotni novou antikoncepci vyzkoušet?
počet hlasujících: 427
Anketa
Byli byste jako muži ochotni novou antikoncepci vyzkoušet?
Ano.
56 %
Ne.
44 %
počet hlasujících: 427

„Nic nefunguje na sto procent“

Lékař nicméně vidí metodu, kdy se gel vpraví do chámovodu pomocí injekce, jako další ze „slepých uliček“. „Pokusy jsou ve fázi pokusů na zvířatech a od těch je strašně dlouhá cesta k pokusům na lidech a dále pak k zavedení do klinické praxe, což mohou být léta,“ řekl Blesk.cz Budka. Nedůvěru však vyjádřil ke společnosti, která na svých webových stránkách antikoncepční gel prezentuje.

„Pokud vám někdo napíše, že to funguje na sto procent, tak lže, protože nic nefunguje na sto procent,“ vysvětluje lékař a dodává: „Navíc silně pochybuji, že to bude méně bolestivé než vasektomie.“

Vasektomie je zatím jedinou možností, jak ze strany mužů zabránit početí. Problémem je její nevratnost.

Lékař: Gel by mohl způsobit komplikace

„Dle mého laického názoru by tato metoda, kdy se gel vpraví injekcí do chámovodu, mohla mít za následek jeho ucpání. Tato obstrukce by mohla vést sekundárně k poruše spermatogeneze jako takové, rozvoji zánětu a výrazné bolestivosti. Vidím tam zkrátka velké riziko komplikací,“ myslí si Budka.

„Jsem velkým zastáncem toho, aby antikoncepci řešili oba dva z páru,“ pokračuje lékař a doplňuje: „Bohužel relavantní výzkumy, ochota uživatelů a klinická praxe ukazuje, že to stále zůstává na ženách,“ říká lékař.

„Co se týče článků o mužské antikoncepci, v záhlaví by mělo být uvedeno „reklamní sdělení budoucnosti“. Myslím, že tato metoda asi zůstane jen ve fázi testování na opicích. Nicméně jako odborník jsem napsal společnosti e-mail, že bych měl zájem o podrobnosti,“ dodal Budka.

starypes ( 11. února 2017 07:09 )

Žádný gel. Pěkně potřít hlavičku panáčkovi sekundovým lepidlem a je vystaráno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud